AktualityCvičení

Strakoničtí protiletadlovci se připravují na červnové cvičení TOBRUQ LEGACY 2019

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se v těchto dnech na 21. základně taktického letectva v Čáslavi připravují na mezinárodní cvičení Tobruq Legacy 2019. Cvičení, jež bude unikátní hned z několika hledisek, proběhne v červnu v Polsku a zapojí se do něj jednotky pozemní protivzdušné obrany z téměř dvaceti členských států NATO. Poprvé v historii cvičení, jež se koná pravidelně od roku 2015, budou vojáci nacvičovat také obranu proti balistickým raketám. „Cvičení se budou účastnit jednotky, které mají schopnost aktivně čelit napadení balistickými raketami. Ostatní jednotky budou adekvátně reagovat na útok formou pasivní obrany,“ uvedl podplukovník Alan Dubový, který bude v Polsku řídit činnost českých vojáků.

Na taktické cvičení navážou bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů. Z hlediska množství cvičících jednotek, zbraní i počtu protiletadlových řízených střel se bude jednat o největší střelby v historii NATO. Střílet se bude ve dne i v noci, z dvanácti různých protiletadlových systémů z výzbroje několika armád NATO. Odpáleny budou téměř dvě stovky řízených střel.

České vojáky čeká při střelbách několik novinek. Tou první je to, že se bude jednat o taktickou střelbu, do které se zapojí dva prostředky 2K12 KUB i RBS-70. Ve vzdušném prostoru se bude současně pohybovat více cílů. Některé budou simulovat vlastní letadla a jiné nepřátelská. „Jednotka bude rozpoznávat minimálně jeden vzdušný cíl jako vlastní a na ostatní cíle povede palbu. Vojáci si procvičí soustředěnou střelbu více kompletů stejné kategorie proti jednomu cíli, rozdělení více cílů několika kompletům i vedení střelby jednotlivými a řadami raket,“ doplnil podplukovník Dubový s tím, že střelby důkladně prověří schopnosti obsluh systémů velení a řízení palby i jednotlivých zbraňových kompletů.

Další premiérou pro obsluhy systému 2K12 KUB bude nový typ terče. Střílet budou na polský bezpilotní prostředek označovaný jako MJ-7 Szogun. Ten je součástí komplexu imitátoru vzdušných cílů VERMIN, který dále obsahuje řídící centrum a odpalovací zařízení. V prostoru střelnice může řídit až čtyři terče současně. Terč MJ-7 Szogun je určen pro výcvik obsluh protiletadlových kompletů, které využívají radiolokační, infračervený nebo fotokontrastní způsob navedení. Součástí volitelné výbavy je i vlečný rukáv, na který budou střílet vojáci se systémem RBS-70.

Bojové střelby proběhnou již za necelé dva měsíce na polském polygonu Ustka. Vojáci se na ně od března připravují na 21. zTL v Čáslavi. Díky množství letadel ve vzduchu pilují své schopnosti, které spočívají v rozpoznávání, zachytávání a cvičném sestřelování cílů. Tento týden vojáky čekají zápočtové střelby. Během nich budou přezkoušeni komisí, která rozhodne, jestli budou připuštěni k bojovým střelbám.

Přesun odpalovacích zařízení 2P25 systému 2K12 KUB strakonického pluku na polském polygonu Ustka. (foto: www.25plrp.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: www.25plrp.army.cz)

(zdroj: článek „Strakoničtí vojáci se připravují na cvičení, které bude mimo jiné simulovat i útok balistickými raketami“, autor Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/strakonicti-vojaci-se-pripravuji-na-cviceni–ktere-bude-mimo-jine-simulovat-i-utok-balistickymi-raketami-210436/)