Společný výcvik českých a slovenských vrtulníkářů v Prešově
Vrtulníková flotila Armády ČR, představovaná staršími transportními stroji Mi-17 a novějšími Mi-171Š, prochází v posledních letech řadou modernizačních programů, jejichž součástí je například obměna původních palubních jeřábů za úplně nový typ od amerického výrobce Breeze Eastern LLC. A protože podobné zvedací zařízení používá již řadu let slovenské letectvo, vyrazili nedávno kbelští vrtulníkáři na základnu 51. krídla ve východoslovenském Prešově, aby zde získali nové zkušenosti při použití a údržbě tohoto typu jeřábu.
Palubní záchranné jeřáby značky Breeze Eastern HS-29900-59 nahrazují na českých strojích Mi-17 a Mi-171Š doposud používané a pomalu dosluhující jeřáby LPG-150. Nové zvedací zařízení má oproti původnímu zvýšenou maximální nosnost ze 150 kg až na 272 kg, což v praxi znamená, že zatímco staré zařízení bylo schopno vyzvednout reálně pouze jednu osobu, nové vyprostí dvě osoby najednou. Další nespornou výhodou je i délka lana, která se prodloužila ze 40 na 88 metrů, jeřáb rovněž umí lano rychleji navíjet, a to až dva metry za sekundu. Celá délka lana se tak navine při plné zátěži za pouhých 90 sekund.
K tělu jeřábu je připojen hák Tyler, který umožnuje zavěšení lana pro slaňování z vrtulníku technikou Fastrope, jež se používá k taktickému výsadku jednotek do terénu, a na kterém lze provést i přepravu osob na bočním závěsu. Při nouzové situaci, kdy se odvinuté lano zasekne, nebo se objeví jiná překážka, může lano jednoduše odstřihnout přímo obsluha jeřábu nebo dokonce pilot uvnitř kabiny, a to pomocí střihacího mechanismu, aktivovaného pyropatronou KT-492. Veškeré ovládací prvky jeřábu Breeze Eastern jsou zároveň kompatibilní s NVG, což je opět z taktického hlediska pro létající personál mimořádně důležité.
Samotná zástavba jeřábů se již uskutečnila na všech pěti kbelských vrtulnících Mi-17 a obdobným procesem nyní prochází 15ks vrtulníků Mi-171Š/ŠM ze základny v Náměšti nad Oslavou, přičemž tento modernizační program by měl být ukončen v roce 2026. Ministerstvo obrany zároveň pořídilo 12ks jeřábů Breeze Eastern HS-29900-59, z nichž tři jsou určeny pro kbelskou základnu a zbytek pro Náměšť. Na jednotlivých vrtulnících tak budou instalovány dle aktuální potřeby.
Zástavba palubních jeřábů Breeze Eastern HS-29900-59 u českých vrtulníků Mi-17 a Mi-171Š/ŠM se od podobné instalace na slovenských Mi-17 LPZS v některých detailech odlišuje. Pro integraci nového jeřábu na vrtulnících AČR bylo potřeba překonstruovat a vyztužit vnitřní část trupu nad rámem dveří, včetně přidání dvou nových frézovaných žeber, a dále navrhnout aerodynamický nosník jeřábu, vyřešit napájení a navrhnout logiku ovládání jeřábu a sekání lana. (foto: Alain Ragu Photography, https://ragualain.myportfolio.com/air-forces)
Společný výcvik v Prešově
Ve dnech 8. až 12. července 2024 se na vrtulníkové základně ve východoslovenském Prešově konal společný výcvik příslušníků kbelské 24. základny dopravního letectva a zástupců domácího 51. krídla Prešov, jehož cílem bylo zjistit odlišnosti při provozu a údržbě zdvihacích zařízení typu Breeze Eastern HS-29900-59 a HS-29900, používaným slovenským letectvem.na typech Mi-17LPSZ a UH-60M Black Hawk. Do Prešova se vydal vrtulník Mi-17 ev. č. 0834 ze kbelské 243. vrtulníkové letky, který ještě jako „GASTON 24“ přelétl 8. července nejprve do Mošnova k doplnění paliva a odtud již pokračoval s mezinárodní volačkou „CEF 804“ přímo do Prešova.
Druhý den se realizovalo společné cvičení, během kterého český Mi-17 používal nad prešovským letištěm volačku „GASTON 16“ a realizoval úkoly s využitím palubního jeřábu Breeze Eastern HS-29900-59. Poté následovalo společné vyhodnocení stavu použitých ocelových lan zdvihacích zařízení za využití zařízení Zephyr Rescue Hoist Ground Support Equipment s magnetickým senzorem. Příslušníkům AČR byla odprezentována možnost jejich kontroly tímto zařízením, které umí v plné míře nahradit prováděnou vizuální kontrolu ocelových lan po jejich použití a zajistit tak prodloužení jejich životnosti. K problematice prodloužení technické životnosti lan zdvihacích zařízení používaných na českých vrtulnících Mi-17/171Š a slovenských Mi-17LPZS plus UH-60M si zúčastnění navzájem vyměnili získané zkušenosti.
Na závěr se jednotky vzdušných sil obou zemí dohodly na další spolupráci a výměně informací o provozu ocelových lan a provádění technické údržby palubních jeřábů Breeze Eastern.
Kontrola a vyhodnocení stavu ocelového lana palubního jeřábu Breeze Eastern HS-29900-59 na českém vrtulníku Mi-17 za využití zařízení Zephyr Rescue Hoist Ground Support Equipment s magnetickým senzorem, které ke kontrole zdvihacích zařízení používají příslušníci 51. krídla Prešov. (foto: 51. krídlo Prešov)
(úvodní ilustrační foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)
(zdroj: archív redakce czechairforce.com; článek „Spoločný výcvik s príslušníkmi AČR (Armády Českej republiky), https://51k.mil.sk/110590/?pg=1)