Směr Keflavík! České Gripeny odlétly chránit vzdušný prostor Islandu
Ve čtvrtek dopoledne z čáslavské základny odstartovalo pět nadzvukových letounů JAS-39 Gripen a zamířilo směr Island. Čeští stíhači budou chránit tamní vzdušný prostor už počtvrté. Mise bude v porovnání s předchozími kratší, potrvá zhruba pět týdnů.
Kromě dohledu nad vzdušným prostorem, budou Češi pod hlavičkou NATO zajišťovat ze základny Keflavík bezpečnost v severním Atlantiku, a také udržovat vycvičenost islandského personálu a připravenost tamní infrastruktury. Island nemá vlastní vojenské letectvo, jeho vzdušný prostor je proto pravidelně chráněn spojenci v Severoatlantické alianci.
„Stíhací letouny JAS-39C Gripen budou držet ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) tak, aby byla zachována integrita a bezpečnost aliančního vzdušného prostoru. Při plnění operačního úkolu nebudou piloti pouze zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu a které se blíží, či již vstoupily do spojeneckého vzdušného prostoru, ale budou se také podílet na výcviku a udržování schopností islandských letových návodčí z CRC (Control and Reporting Centre), kteří k tomu nemohou využít vlastní letectvo,“ uvedl zástupce velitele Velitelství pro operace AČR generálmajor Jaroslav Míka.
Pětice Gripenů 211. taktické letky tentokrát zamířila na Island bez středně-dosahových Amraamů a letouny zde budou plnit operační úkol pouze s klasickou výzbrojí pro mise QRA, tedy kanónem, Sidewindery a kontejnery Litening 4i. Samotnou přepravu personálu a carga na Island zabezpečily kbelská CASA C-295M a ukrajinský Antonov An-124-100M Ruslan, přičemž samotný přelet formace Gripenů podpořil tanker A330MRTT mnohonárodní jednotky MMU. (foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)
Pět Gripenů na cca 5 týdnů
V souladu s mandátem bude na Island vysláno pět letounů Gripen a do 95 vojáků převážně z čáslavské základny. Jednotku doplní další specialisté Armády ČR. Český kontingent převezme operační úkol 31. května 2025 a bude ho plnit po dobu cca 5 týdnů.
Čáslavské Gripeny se na ochraně vzdušného prostoru Islandu se podílely v letech 2014, 2015 a 2016. V letech 2009, 2012, 2019 a 2022 střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska. „Je to naše osmá mise tohoto typu. Všechny procedury a přípravy máme dokonale zvládnuté. Tímto nasazením plníme náš závazek vůči NATO. Operační úkol se nezměnil, zůstává stejný jako u předcházejících misí, na Islandu jsme už v minulosti působili,“ uvedl velitel čáslavské základny brigádní generál Jaroslav Tomaňa.
Zajímavý pohled ze země na formaci českých Gripenů v doprovodu za tankerem A330MRTT reg. T-060 během čtvrtečního přeletu na Island a doplňování paliva u pobřeží Anglie v letové hladině 27.000 feetů. Celý více než čtyřhodinový přelet do islandského Keflavíku vedl přes Německo, Nizozemí a dále podél severního pobřeží Anglie přes Skotsko, zakončený přeletem Severního Atlantiku a vynutil si několik tankování ve vzduchu z důvodu případného divertu na záložní letiště. Nejkritičtější fází celého přeletu je závěrečná, více než tisícikilometrová část letu nad Severním Atlantikem ze Skotska na Island, kde jedinou možností v případě jakéhokoliv problému je divert na letiště Vágar na Faerských ostrovech. (Foto: Air & Sea Intel, @air_intel a MMU)
Velením 8. úkolového uskupení byl pověřen jeden z nejzkušenějších stíhacích pilotů z čáslavské základny, podplukovník Vladimír „SNAKE“ Málek“, současný velitel 211. taktické letky. Vzhledem k velké vzdálenosti při přeletu na Island, využily letouny JAS-39 Gripen tanker Airbus A330 MRTT s pozemním personálem na palubě, který se k formaci letounů připojil ve vzduchu.
Letouny budou vybaveny standardní výzbrojí, která se používá v rámci NATINAMDS. Vzhledem k tomu, že značná část letů bude probíhat nad vodami Severního ledového a Atlantského oceánu, budou piloti používat speciální vybavení jako např. neoprenový voděodolný izolační oděv Isolerdräkt 97 zabraňující rychlému podchlazení pilota v případě nutného opuštění letounu a pádu do studené vody.
Nasazení českých Gripenů na Islandu je dalším důkazem spolehlivosti a připravenosti Armády ČR plnit své závazky v rámci kolektivní obrany NATO. Díky zkušenostem z předchozích misí, profesionálnímu přístupu a důkladné přípravě je český kontingent plně připraven zajistit bezpečnost aliančního vzdušného prostoru a zároveň přispět k posílení spolupráce se spojenci v severním Atlantiku.
Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, popisky redakce czechairforce.com
Český Gripen po příletu a zarolování do zodolněného úkrytu na základně v Keflavíku. Tyto železobetonové úkryty zde byly postaveny během studené války pro americké stíhačky F-4E Phantom II a F-15C/D od 57th Fighter-Interceptor Squadron, která měla na starosti ochranu vzdušného prostoru Islandu v letech 1954 až 1995. (foto: Armáda ČR)
(úvodní ilustrační foto: Jan Kalina, www.czechairspotters.com)
(zdroj: článek „Gripeny odlétly směr sever, od 31. května budou chránit vzdušný prostor Islandu“, autor kapitánka Hana Havrdová, https://acr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/gripeny-odletly-smer-sever–od-31–kvetna-budou-chranit-vzdusny-prostor-islandu-258358/)