AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Slovenský zájem o L-39NG jako náhrady za dosluhující Albíky

Ministryně obrany Jana Černochová a její slovenský protějšek Robert Kaliňák začátkem dubna absolvovali společnou návštěvu ve čtyřech podnicích českého obranného průmyslu, kde se seznámili s výrobním portfoliem jednotlivých společností a možnostmi dalšího prohloubení česko-slovenské průmyslové spolupráce na poli obrany. Společná cesta Jany Černochové a Roberta Kaliňáka začala nepřekvapivě u leteckého výrobce Aero Vodochody, jehož ředitel Viktor Sotona delegaci představil nové letouny L-39NG Skyfox a jejich výcvikové schopnosti, včetně možnosti jejich využití ve vzdušných silách partnerských zemí. Slovensko totiž podle Roberta Kaliňáka uvažuje právě o nákupu nových strojů L-39NG, jež by měly vyřešit situaci s dosluhujícími Albatrosy.

Slovenské taktické letectvo si v posledních letech prošlo mimořádně složitým obdobím, během něhož v souvislosti s vyřazením letounů MiG-29 z výzbroje 1. taktické letky přestalo na necelé tři roky reálně existovat a teprve nyní pomalu vstává jako bájný Fénix z popela. A přestože první dodané slovenské stroje F-16 Block 70 téměř 3/4 roku seděly v podstatě na zemi a prakticky nelétaly, už na přelomu letošního jara a léta chce Slovensko s těmito letouny zahájit plnohodnotný provoz a postupně začít přebírat odpovědnost za ochranu svého vzdušného prostoru, kterou by slovenští stíhači měli v plné míře zabezpečovat od počátku roku 2026.

Obdobná situace jako v případě „nadzvuku“ bohužel nastala rovněž u „podzvukové“ 2. taktické letky, která se prakticky vylidnila v souvislosti s přechodem většiny pilotů na platformu F-16 a odchodem zkušených instruktorů do civilu, navíc letka se dlouhodobě potýkala s celkovou dostupností letounů L-39 Albatros. V poslední době jsou totiž v provozu už jen dva poslední stroje trupových čísel 5254 a 4703, které prošly v roce 2020 generální opravou v opravnách LOTN a mají prodlouženu technickou životnost o dalších 1300 letových hodin, nebo 6,5 roku provozu. Nízkou dostupnost techniky navíc umocnila i prošlá expirace výškové výstroje pro L-39 a v období let 2022-23 tak byly Albíky na téměř jeden rok kompletně uzemněny a nelétaly.

Protože oběma zbývajícím Albíkům skončí zhruba na konci roku 2026 technická životnost, hledá slovenské MO již delší dobu řešení jejich náhrady letounem podobné kategorie. Mezi čtyři zvažované varianty náhrady patřil jak turbovrtulový Embraer EMB-314 Super Tucano, tak proudové letouny pro základní výcvik L-39NG od českého Aera Vodochody a M345 od italského Leonarda, plus výkonnější nadzvukové cvičně-bojové stroje FA-50 jihokorejského konsorcia. Už v roce 2020 český výrobce konkrétně nabídl dodávku osmi nových letounů L-39NG, jejíž součástí byla i významná průmyslová spolupráce, která počítala s rozsáhlým zapojením slovenských firem do výroby strukturálních celků nového engéčka, včetně dalších vývojových fází projektu L-39NG a do logistické podpory či budování pozemního výcvikového systému. Představitelům Vzdušných sil OS SR se z pohledu výkon/cena logicky nejvíce zamlouval právě L-39NG a celý kontrakt na 8ks byl prakticky těsně před podpisem. Jenže v květnu 2023 definitivně padla vláda premiéra Eduarda Hegera, která již od prosince 2022 fungovala pouze z pověření prezidentky Zuzany Čaputové. Nový ministr obrany Martin Sklenár z úřednické vlády Ľudovíta Ódora následně celý proces zastavil a náhrada Albíků směřovala do ztracena.

Slovenské letectvo má v provozu už jen dvojici strojů L-39CM/ZAM trupových čísel 5254 a 4703, které prošly v roce 2020 jako poslední Albíky generální opravou, při níž jim byl prodloužen meziopravní technický resurs o dalších 1300 letových hodin, nebo 6,5 roku provozu. Pokud u nich nedojde k nějakému prodloužení technické životnosti, tak budou oba letouny pravděpodobně ke konci roku 2026 odstaveny z provozu a slovenské letectvo se ocitne bez cvičné proudové platformy. (foto: Vzdušné sily OS SR)


 

Lišák z Aera bez českého „kill-switche“ :o)

S příchodem nového vedení ministerstva obrany se zpočátku otázka náhrady L-39 nijak neřešila, neboť bylo potřeba rozhodnout mnohem palčivější problémy, spojené například s chybějící infrastrukturou pro letouny F-16 na základně Sliač, což nakonec vedlo k rozhodnutí letouny přelétávat z USA do provizoria na základně v Kuchyni a odtud šestnáctky provozovat až do doby, než bude kompletně dokončena rekonstrukce Sliače. Nový ministr zároveň přišel s návrhem o navýšení počtu F-16 o další 4 stroje, které by v budoucnu umožnily efektivněji plnit širší spektrum misí, včetně zapojení slovenského letectva do aliančních operací, a o potřebě náhrady dosluhujících Albíků bylo delší dobu ticho.

Až teprve dubnová návštěva Roberta Kaliňáka v Aeru Vodochody, která navázala na březnové jednání ministryně Černochové v Bratislavě, kdy oba politici shodně podpořili další rozvoj a prohloubení česko-slovenské obranné průmyslové spolupráce, znovu otevřela otázku náhrady letitých Albatrosů. Prezident společnosti Viktor Sotona představil ministru Robertovi Kaliňákovi ve Vodochodech nově vyrobené letouny L-39NG Skyfox, určené pro maďarského zákazníka, včetně jejich taktických či výcvikových schopností a možnosti jejich využití ve vzdušných silách partnerských zemí.

Český výrobce aktuálně nabízí Slovensku dlouhodobou spolupráci zejména při sdílení informací a know-how ve výcviku personálu a pilotů, dále pomoc se zaváděním letounů L-39NG Skyfox do provozu a jejich následnou údržbou, možnost obchodu na úrovni G2G formou rámcové dohody a také průmyslovou spolupráci, tedy strategické zapojení slovenského průmyslu prostřednictvím podniku Letecké opravovne Trenčín (LOTN). Ministr Kaliňák na jednání v Aeru potvrdil, že životnost současné slovenské cvičné flotily je prakticky u konce a proto se Slovensko poohlíží po nových strojích.

Podle ministra Slovensko zvažuje možný nákup zhruba deseti až dvanácti letounů L-39NG Skyfox a nabídka Aera Vodochody je podle něj velmi atraktivní, přičemž resort o ní bude velmi podrobně diskutovat v nejbližších týdnech a měsících. Poměrně zajímavé je navýšení počtu poptávaných letounů z původních 8 kusů nově až na 10-12, což by umožnilo vytvořit v podstatě plnohodnotnou letku. Cvičné letouny L-39NG Skyfox by tak mohly sloužit nejen k výcviku nových slovenských pilotů, ale vzhledem ke schopnosti plnit také funkci lehkého bitevníku umožní rovněž zabezpečení úkolů přímé letecké podpory například při výcviku JTAC, kde by použití F-16 bylo finančně neefektivní.  Pořízení takto vysokého počtu strojů je však velmi ambiciózním plánem, pro nějž v současné době OS SR nemají dostatek létajícího a pozemního personálu.

Ministři obrany ČR a SR si mohli u výrobce Aero Vodochody prohlédnout dva nově vyrobené letouny L-39NG, určené pro maďarského zákazníka. Oba stroje taktických čísel 141/0539 a 142/0540 jsou již ve finálním nátěru a ještě v průběhu první poloviny letošního roku přeletí na svou domovskou základnu v maďarském Kecskemétu. Maďarské stroje jsou prakticky ve stejné konfiguraci jako letouny pro LOM PRAHA, na první pohled se však odlišují instalací dvojice nových aliančních 14” pylonů pro možnost navěšení přídavných nádrží či západní výzbroje.  (foto: Jan Schejbal)


 

Spolupráce při výcviku

Dalším zajímavým bodem česko-slovenské spolupráce je možnost výcviku slovenských pilotů a personálu v ČR. Ministr obrany Slovenské republiky Robert Kaliňák a ministryně obrany České republiky Jana Černochová navštívili na letišti v Pardubicích i dvě unikátní pracoviště Centra leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. V taktickém simulačním centru (TSC), kde vojenští piloti drilují různé taktické a bojové situace za hranicí viditelnosti s podporou předsunutých leteckých návodčích a radarových řídících bojového použití GCI, shlédli některé fáze výcviku v řízené entitě víceúčelového stíhacího letounu F-16 Block 52. Zajímavostí je, že právě Vzdušné sily OS SR byly v roce 2012 prvním zahraničním zákazníkem pardubického TSC, kam přijeli procvičovat taktiku boje BVR piloti letounů MiG-29.

V Pardubicích oba ministři ještě shlédli prezentaci v simulačním centru podzvukového proudového letounu L-39NG Skyfox, kde ředitel státního podniku LOM PRAHA Jiří Protiva a ředitel Centra leteckého výcviku Jaroslav Špaček představili ministerské delegaci možnosti „engéčkové“ výcvikové platformy kategorie Flight Training Device Level 2 z produkce brněnské společnosti VR Group. Tato špičková technologie v pardubickém CLV bude poskytovat armádním pilotům odbornou přípravu, která jim následně napomůže v jejich přeškolení na letouny čtvrté nebo páté generace.

Státní podnik LOM PRAHA předvedl na pardubickém letišti  vrcholným představitelům ministerstev obrany Česka a Slovenska simulační platformy pro taktický výcvik pilotů nadzvukových letounů  a pro přeškolení na nové cvičné stroje L-39NG Skyfox. (foto: Jan Schejbal)


 

 

(úvodní ilustrační foto: AERO Vodochody AEROSPACEwww.aero.cz)

(zdroj: Ministři obrany ČR a Slovenska navštívili několik firem domácího obranného průmyslu, https://mocr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministri-obrany-cr-a-slovenska-navstivili-nekolik-firem-domaciho-obranneho-prumyslu-257336/; LOM PRAHA předvedl vrcholným představitelům ministerstev obrany Česka a Slovenska simulační platformu pro nadzvukové a podzvukové letouny, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/lom-praha-predvedl-vrcholnym-predstavitelum-ministerstev-obrany-ceska-a-slovenska-simulacni-platformu-pro-nadzvukove-a-podzvukove-letouny/; archív redakce czechairforce.com)