První výcviková mise lomáckých L-39NG a stěhování do Čáslavi
Za mimořádného zájmu sdělovacích prostředků se v pondělí 10. února uskutečnilo na pardubickém letišti slavnostní zařazení prvních dvou nových cvičných letounů L-39NG s trupovými čísly 0477 a 0478 do provozu v CLV Pardubice. Tento den se zároveň uskutečnila i první výcviková mise „lomáckých“ engéček, při které se přeškoloval další z budoucích instruktorů CLV, jenž budou na tomto typu již zanedlouho cvičit mladé piloty AČR. V úterý 11. února pak přeletěla dvojice engéček společně s další technikou „lomáků“ kvůli výluce pardubického letiště do Čáslavi, odkud budou „pernikáři“ tři měsíce působit.
Vůbec první „lomácký“ L-39NG trupového čísla 0477 přilétl na pardubické letiště v pátek 24. ledna 2025 a o čtyři dny později dosedl na zdejší RWY27 i druhý stroj s trupovkou 0478. Poté následovala pozemní příprava technického a létajícího personálu CLV na obou engéčkách, tak aby mohlo dojít k zahájení provozu a uskutečnění první letové výcvikové mise. Jde o mimořádně významný a historický okamžik, kterým v Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA začíná nová éra výcviku a tyto moderní proudové letouny budou klíčovou součástí přípravy budoucích pilotů českého taktického letectva.
„Našim cílem je poskytovat pilotům Vzdušných sil Armády ČR odbornou přípravu, která bude napomáhat v jejich přeškolení na letouny páté generace. Zařazením nových letounů do výcvikových programů CLV naplňujeme naše vize ve zkvalitňování leteckého výcviku pro Armády ČR. Tato změna je jedním ze zásadních kroků k celkové obměně výcvikové flotily po 20 letech existence Centra leteckého výcviku. Jsem velmi rád, že pořízením letounů L-39NG Skyfox zároveň podporujeme český letecký průmysl,“ konstatuje Jiří Protiva, ředitel LOM PRAHA s.p.
První výcvikovou misi na novém engéčku 0478 absolvovala v pondělí 10. února posádka „BEETLE 23“ ve složení instruktor Ervín Ehm a přeškolovaný pilot „Digger“ v pilotážní zóně severovýchodně od Chlumce nad Cidlinou. V průběhu výcvikové mise se k nim připojilo druhé engéčko 0477 s volačkou „BEETLE 21“ a Albatros tr. č. 0444, letící jako „ARROW 11“. Tato trojice vodochodských strojů následně uskutečnila slavnostní průlet nad pardubickým letištěm. (foto: Jan Čadil, Letectví+Kosmonautika)
V rámci již zmiňovaného slavnostní zařazení prvních dvou nových cvičných letounů L-39NG s trupovými čísly 0477 a 0478 do provozu v CLV Pardubice se v pondělí 10. února uskutečnila i první výcviková mise, při které se na L-39NG začal přeškolovat třetí instruktor pardubického céelvéčka s nickem „Digger“, který má obrovské zkušenosti s létáním na L-159 a zhruba tisíc hodin na nadzvukových Gripenech. Tato první výcviková mise „lomáckého“ engéčka se uskutečnila na stroji tr. č. 0478 s volacím znakem „BEETLE 23“ a v zadním instruktorském kokpitu seděl Ervín Ehm. Po vzletu z dráhy 09 posádka zamířila do pilotážní zóny u Chlumce nad Cidlinou, kde se přeškolovaný pilot seznamoval s letovými vlastnostmi nového engéčka. Následně vzlétly z pardubického letiště jak druhé engéčko tr. č. 0477 s Tomášem Mertou v kokpitu, používající volačku „BEETLE 21“, tak jeden L-39C Albatros tr. č. 0444 letící jako „ARROW 11“ a tato trojice letounů z Aera Vodochody následně uskutečnila nízký průlet ve směru dráhy 09 pardubického letiště, jenž symbolizoval konec staré a začátek nové éry výcviku v CLV.
Aktuálně jsou na nová engéčka přeškoleni první dva piloti, kteří mají na typu nalétáno zhruba do třiceti hodin, přesto už nyní hodnotí velmi kladně první praktické zkušenosti s novým letounem: „L-39 Skyfox je vhodný letoun pro výcvik mladých pilotů. Oproti předcházející generaci vodochodských strojů rychle reaguje na změny polohy řídicích pák, má vynikající akceleraci i deceleraci a snadno se ovládá i ve větších výškách nad čtyřmi kilometry“, říká pilot instruktor Centra leteckého výcviku Tomáš Merta. Další instruktor Ervín Ehm vyzdvihuje především moderní Glass Cockpit či izraelský virtuální výcvikový systém VTS s datalinkem, který dokáže simulovat protivníky ve vzduchu či na zemi. „Proti Albatrosu se nový letoun chová trošku jinak a na začátek je potřeba si například osahat úhly náběhu, pádové rychlosti nebo létání ve skupině a zvyknout si na ovládání kniplu a pomky“, dodává pilot Ehm.
Dvojice engéček s volacími znaky „BEETLE 21/23“ se vrací po první výcvikové misi a průletu v rámci slavnostního zahájení jejich provozu v CLV Pardubice na východní provozní stojánku pardubického letiště. Netradiční zbarvení nových strojů s velkými žlutými doplňky se mimořádně vydařilo a jak lze rovněž vidět, lomácká engéčka budou na rozdíl třeba od vietnamských strojů létat v čisté konfiguraci bez jakýchkoliv pylonů. (foto: Jan Suchánek, www.czdefence.cz)
Pardubické CLV chce mít v úvodní fázi na L-39NG vyškoleno celkově šest instruktorů, kteří budou již od poloviny letošního roku schopni plně zabezpečit výcvik mladých pilotů Armády České republiky. V Pardubicích budou nová engéčka využívat pro základní a pokročilý výcvik pilotů taktického letectva Vzdušných sil AČR a půjde primárně o odbornou přípravu absolventů Univerzity obrany Brno, studujících nový program „Vojenský letový provoz“, kteří v CLV již projdou zcela novou a upravenou osnovou výcviku. O její přesné podobě se nyní ještě vede diskuze, finálně připravená by však měla být do konce letošního roku. Cílem totiž je, aby piloti českého taktického letectva díky této pozměněné výcvikové osnově získali dílčí základ k možnému pokračování v přeškolení na víceúčelové letouny páté generace F-35A Lightning II, které se stanou v příští dekádě stěžejním typem českého taktického letectva.
Centrum leteckého výcviku zatím převzalo do své flotily dva stroje a další dva letouny trupových čísel 0479 a 0480 jsou těsně před dokončením a budou připraveny k předání ve třetím čtvrtletí tohoto roku. Státní podnik LOM PRAHA navíc může v rámci uzavřené smlouvy uplatnit opci na další čtyři kusy L-39NG a všeobecně se předpokládá, že k jejímu uplatnění dojde patrně ještě v tomto roce. Ani celkový počet osmi engéček v Pardubicích však nemusí být konečný, neboť podle ředitele LOMu Jiřího Protivy se jejich počet může dle požadavků české armády a zahraničních zákazníků ještě případně navyšovat až na výsledných 12 kusů. Kvůli výuce na nových letounech L-39NG zároveň vzniká v areálu letiště i zcela nové simulační středisko za desítky milionů korun, v němž budou kromě „Full Mission“ simulátoru engéčka rovněž multimediální učebny a další vybavení, které je pro výcvik pilotů potřeba. Finální dokončení simulačního centra včetně instalace všech technologií se předpokládá na přelomu března a dubna tohoto roku.
Mladí piloti AČR budou v Pardubicích při přeškolení na L-39NG využívat i moderní simulátor FTD Level 2 pro tento typ, jenž vyrábí česká technologická společnost VR Group. (foto: VR Group, www.vrg.cz)
Stěhování do Čáslavi
Zatímco ještě v pondělí dvojice nových engéček slavnostně zahajovala provoz v CLV Pardubice, již o den později oba stroje přeletěly jako „BEETLE 17/85“ na základnu taktického letectva v Čáslavi, kde budou působit po dobu výluky pardubického letiště. Samotná uzávěra letiště v Pardubicích začne v pondělí 17. února 2025 z důvodu dlouhodobě plánované opravy vzletové a přistávací dráhy 09/27 plus pojezdové dráhy „Bravo“, přičemž stavební práce potrvají až do konce května. Celá flotila Centra leteckého výcviku, kterou tvoří osm různých typů letadel, tak musí po dobu tří měsíců působit z jiných lokalit. „Křídla“ neboli letouny L-39C Albatros a L-39NG, L-410 Turbolet plus Z-142C AF budou létat z Čáslavi, „Rotory“ neboli vrtulníky Mi-17 a Enstrom 480B-G z Přerova a „Legendy“ neboli C-11 a Z-381 ze Kbel. S obnovením provozu na pardubickém letišti se počítá začátkem června, kdy se všechny letouny a vrtulníky CLV vrátí na své domovské letiště.
Pro Albíky jde asi o poslední výluku, neboť poslední stroj L-39C definitivně dolétá v prvním čtvrtletí roku 2026. Jaký bude další osud vyřazených Albíků státní podnik LOM PRAHA ještě řeší s ministerstvem obrany. Zájem o ně projevují především společnosti, které se věnují opravám L-39. Sám ředitel státního podniku Jiří Protiva si však přeje, aby tyto legendární stroje měly svůj důstojný důchod a byly primárně k vidění v muzeích.
Na 21. základnu taktického letectva v Čáslavi přelétly z důvodu výluky pardubického letiště jak obě engéčka, tak rovněž trojice Albatrosů, pětice Zlínků a jeden Turbolet. Část této techniky je zachycena na severozápadní „alkařské“ stojánce čáslavského letiště. (foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)
(úvodní foto: Petr Kolmann, Aerohobby)
(zdroj: První výcvikový let v CLV LOM PRAHA na nových letounech, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/prvni-vycvikovy-let-v-clv-lom-praha-na-novych-letounech/; „Křídla“ do Čáslavi, „Rotory“ do Přerova, „Legendy“ do Kbel, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/kridla-do-caslavi-rotory-do-prerova-legendy-do-kbel/; archív redakce czechairforce.com)
(aktualizace: 17. 2. 2025)