AktualityAkviziceModernizaceVelitelé

Nové vrtulníky Venom a Viper pro Armádu ČR už jsou ve výrobě

Během dvoudenní návštěvy amerického Texasu náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata navštívil výrobní halu společnosti Bell v Amarillo a velitelství Texaské národní gardy na základně Mabry v Austinu. Na cestě ho doprovodili náměstek ministryně obrany František Šulc, vrchní praporčík AČR štábní praporčík Peter Smik, zástupce ředitele sekce rozvoje sil MO brigádní generál Petr Čepelka a zástupci projektového týmu systému H1.

„Po dvou letech pandemie jsme konečně tady. Výběr vrtulníků systému H1 byl správným krokem v modernizaci našeho letectva a spolupráce se společností Bell je rozhodně dobrá volba. Těším se na společný výcvik našich vojáku s piloty a techniky námořní pěchoty,“ uvedl během oficiálního setkání generál Opata.

Prvních pět vrtulníků

Ve výrobní hale firmy Bell Textron se generál Opata setkal s Vincem Tobinem, ředitelem vojenského programu výroby společnosti Bell, a Mikem Deslattem, ředitelem projektu vrtulníků systému H1. Českou delegaci provedli výrobní linkou, kde je aktuálně ve výrobě prvních pět vrtulníků – tři bojové vrtulníky AH-1Z Viper a dva víceúčelové UH-1Y Venom.

„Úzká spolupráce Spojených států amerických a České republiky je pro nás klíčová a nákup systému H1 je toho vhodným případem. Nekupujeme pouze vrtulníky, ale propojujeme i český a americký průmysl. Je to pevný vztah na příští třicet, čtyřicet let,“ komentoval návštěvu ve firmě Bell náměstek ministryně obrany František Šulc.

Stvrzeno podpisy

Po prohlídce výrobní haly společně generál Opata, náměstek Šulc, generál Čepelka a oba zástupci společnosti Bell, pánové Tobin a Deslatte symbolicky podepsali první vyráběné vrtulníky typu Viper a Venom na draku letounu.

Společný výcvik s námořní pěchotou

Setkání se zúčastnil také plukovník Vasilios Pappas, velitel projektové kanceláře PMA 276 (Program Management Activity). „Klíčové slovo je pro mě určitě spolupráce. Těším se na náš společný výcvik u 303. letky USMC,“ konstatoval plukovník Pappas. Od července dvě desítky českých pilotů a pozemního technického personálu s jednotkou námořní pěchoty USA (USMC) budou absolvovat školení a společný výcvik na tyto typy vrtulníků.

Celkem 12 vrtulníků systému H1 (osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevní AH-1Z Viper) pro českou armádu vyrobí společnost Bell do konce roku 2023. Souběžně do té doby budou cvičeni piloti a technici z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, odkud vrtulníky budou operovat. Nedávno zde také začala výstavba budovy vrtulníkového simulátoru. Mobilní výcvikový tým firmy Bell bude pak na základně cvičit místní personál po dobu dvou let, než si zcela osvojí systém provozu a údržby vrtulníků.

Autor textu: plukovnice Magdalena Dvořáková, vedoucí Oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR 

Náčelník Generálního štábu Armády ČR armádní generál Aleš Opata při symbolickém podpisu trupové skořepiny prvního vyráběného bitevního vrtulníku AH-1Z Viper výrobního čísla 59531. V pravém horním rohu fotografie je vidět v montážním přípravku další trupová sekce vrtulníku AH-1Z, určeného pro AČR. (foto: Felicia Votta a plk. Magdalena Dvořáková)

 

Členové české delegace v čele s generálem Opatou, náměstkem Šulcem a generáleml Čepelkou společně s projektovými řediteli společnosti Bell, pány Tobinem, Deslattem a plukovníkem Pappasem před trupem prvního UH-1Y Venom výrobního čísla 55400, vyráběného pro AČR. (foto: Felicia Votta a plk. Magdalena Dvořáková)


 

 

(úvodní foto: Bell Textron Inc.https://news.bellflight.com)

(zdroj: https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/nove-vrtulniky-venom-a-viper-pro-armadu-cr-uz-jsou-ve-vyrobe-234819/)