AirshowsAktualityModernizaceTechnika

Mi-171Š ve výročním nátěru jako připomínka 55 let služby v armádě

Vrtulníky typové řady Mi-8/17/171 slaví 60 let od vzletu prototypu a 55 let služby v československé a později české armádě. Stroje Mi-171Š aktuálně plní nezastupitelnou roli při přepravě osob a jsou stále jedním z nejrozšířenějších vrtulníků na světě. Příslušníci 222. vrtulníkové letky z Náměště si připomínají novou kamufláží jejich význam a unikátnost.

Historie provozu typové řady vrtulníku Mi-8/17/171 v československém a následně českém letectvu sahá k přelomu srpna a září roku 1967, kdy si je v ruské Kazani převzali zástupci ČSLA. Prototyp vrtulníku ovšem vzlétl o několik let dříve, a to 24. června 1961.

V roce 2005 Armáda České republiky získala v rámci vyrovnání dluhu s Ruskou federací 16 vrtulníků Mi-171Š. Po deseti letech provozu vznikla mezi příslušníky inženýrsko-letecké služby myšlenka si toto výročí připomenout. Nenašla se ale vhodná grafika, proto nápad připomenout si desetiletý provoz záhy zanikl a byl znovu oživen až v roce 2021, šedesát let od vzniku prototypu. Kvůli covidu se bohužel realizace opět musela odložit.

K nástřiku výroční kamufláže u příležitosti 60. výročí prvního letu vrtulníku Mi-8 a k 55. výročí zavedení vrtulníků řady Mi-8 do výzbroje ČSLA byl vybrán stroj Mi-171Š ev. č. 9868 od 222. vrtulníkové letky z Náměšti nad Oslavou. Tento vrtulník zároveň prošel ve státním podniku LOM PRAHA v pořadí druhou generální opravou, v jejímž průběhu byla na „stosedmdesátjedničce“ realizována i částečná modernizace vybavení. Ta zahrnovala například instalaci stupaček ve vstupních dveřích vrtulníku, dále výměnu původního palubního jeřábu za nový typ Breeze-Eastern, nebo instalaci kolejnic pro standardizované uchycení nákladu v přepravní kabině. Po dokončení těchto prací byl na vrtulník v lakovně LOM PRAHA aplikován mimořádně efektní výroční nástřik. Fotografie pocházejí z jednoho ze záletů v úterý 7. února 2023, samotný přelet na mateřskou základnu v Náměšti nad Oslavou se pak uskutečnil ve středu 1. března 2023. (foto: 2x Jiří Kolínský, www.planes.cz a LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

 

Při tvoření grafického návrhu byla nakonec oslovena firma Paintskillers, která má s přebarvením výročních strojů v českém letectvu bohaté zkušenosti. Vyhrála varianta, která svým nástřikem zobrazuje všechny kamufláže použité během dlouholeté služby tohoto vrtulníku. Kamufláž byla provedena na vrtulníku Mi-171Š trupového čísla 9868.

„Lakování vrtulníku bylo časově velmi náročné. Maskovaný povrch se skládá celkem z 12 odstínů a jednotlivé typy maskování jsou odděleny tzv. „loupající se barvou“. Při lakování bylo nutné, po dostatečném zaschnutí barvy, často měnit maskování nalakovaných částí trupu,“ vysvětluje Jiří Vrba, vedoucí laboratoře zvláštních procesů LOM PRAHA.

Ocasní část vrtulníku 9868 je zbarvena tak, jako na počátku služby v tehdejším Československu. Následuje kamufláž vrtulníků řady Mi-8 po generálních opravách v Maďarsku. Ve střední části trupu stroje je pak původní zbarvení typu Mi-17 a konečně kabina pilotů nese současnou kamufláž řady Mi-171Š.

„Nejpracnější částí lakování bylo vytvoření iluze loupající se barvy, která odděluje jednotlivé kamufláže. K lakování byla použita polyuretanová barva Akzo Nobel v matném provedení NVG. Spotřeba barvy byla cca 48 až 50 litrů. Od každého odstínu přibližně 4 až 4,5 litru barvy,“ uzavírá Vrba.

  • Jedná se o střední víceúčelový dvoumotorový vrtulník klasického uspořádání s pětilistým nosným a třílistým vyrovnávacím rotorem Mil Mi-8 (kódové označení NATO HIP)
  • Disponuje vynikajícím navigačním a informační systémem, který umožňuje bezpečnou přepravu i za velmi nepříznivých povětrnostních podmínek jak ve dne, tak v noci.
  • Drak vrtulníku je klasické konstrukce ze slitin lehkých kovů.
  • Základní sériově vyráběná víceúčelová dopravní verze pojme až 24 osob, 4000 kg nákladu, případně 12 raněných.
  • Mi-8S je speciálně upravený salonní vrtulník pro přepravu významných osobností.
  • Mi-8 je vybaven méně výkonnými motory TV2-117 a vyrovnávacím ocasním rotorem na pravé straně.
  • Mi-17 je exportní označení vrtulníku Mi-8MT, který je již vybaven výkonnějšími motory TV3-117 a z důvodu větší účinnosti je vyrovnávací ocasní rotor na levé straně, na vstupech vzduchu do motorů je instalováno protiprachové zařízení PZU.
  • Mi-171Š je variantou vrtulníku Mi-17, vyráběnou civilním závodem v Ulan-Ude, je vybaven dveřmi přepravního prostoru i na pravé straně, některé vrtulníky mají i sklopnou nájezdovou rampu.

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a kpt. Zdeněk Nožička, 22. zVrL Náměšť nad Oslavou, popisky redakce czechairforce.com

Mi-171Š ev. č. 9868 byl nalakován v kamuflážích, ve kterých u nás celá rodina vrtulníků Mi-8/17/171 postupně sloužila. Ocasní část je zbarvena tak, jako na počátku služby v tehdejším Československu. Následuje kamufláž vrtulníků řady Mi-8 po generálních opravách v Maďarsku. Ve střední části trupu stroje je pak původní zbarvení typu Mi-17, ve kterém přicházely z tehdejšího SSSR, a konečně kabina pilotů nese současnou kamufláž řady Mi-171Š. Pro úplnost dodejme, že v letech 1994-1996 aplikoval tehdejší LOK (Letecké Opravny Kbely) na několik vrtulníků Mi-17 a Mi-24 při generálních opravách atypický pololesklý nátěr, skládající se ze dvou odstínů hnědozelené barvy. Vzhledem k malému počtu takto zbarvených strojů však tato kamufláž není součástí výročního nátěru. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz a 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)


 

 

(úvodní foto:  Petr Soukop, www.warbirds.cz)

(zdroj: článek „Vrtulník Mi-171Š v nových barvách. Do kamufláže se vešla celá 55letá služba v české armádě“, autoři kpt. Jindřiška Budiková a kpt. Zdeněk Nožička, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vrtulnik-mi-171s-v-novych-barvach–do-kamuflaze-se-vesla-cela-55leta-sluzba-v-ceske-armade-242476/; článek „Výroční kamufláž Mi-171Š“, autoři Lukáš Syrový a Jiří Vrba, https://www.lompraha.cz/news/vyrocni-kamuflaz-mi-171s)