AktualityModernizaceTechnika

LOM PRAHA modernizuje vrtulníky Mi-171ŠM pro SOATU

Státní podnik LOM PRAHA s.p. dokončil další etapu modernizace vrtulníků Mi-171ŠM určených pro jednotku speciálních vzdušných operací (SOATU – Special Operation Air Task Unit). Po prototypové zástavbě na stroji ev. č. 9781 byly Armádě České republiky předány další sériové kusy. Realizace úprav a zástaveb bude probíhat i v následujícím období.

„Smlouva (SOATU II) zahrnuje modernizaci 7 kusů vrtulníků Mi-171ŠM v dílčích etapách plnění. Armádě ČR již byl předán prototyp ev č. 9781 a další dva stroje ev. č. 9767 a 9813. Na dalších třech vrtulnících (9799, 9837, 9806) probíhá generální oprava a současně jejich modernizace. Do LOM PRAHA bude k modernizaci ještě dodán Mi-171ŠM ev. č. 9825,“ upřesňuje tiskový mluvčí státního podniku LOM PRAHA Pavel Lang.

Projekt pojmenovaný SOATU II byl prováděn na „stosedmdesátjedničkách“, které již prošly několika modernizačními programy. Z hlediska avioniky jsou tyto vrtulníky plně interoperabilní s aliančními jednotkami, a ne neprávem jsou označovány jako nejlépe vybavené Mi-171Š na světě.

Z hlediska letové bezpečnosti došlo v první části projektu k úpravě indikace letových přístrojů z metrických na imperiální jednotky. V druhé, rozsahem podstatně větší části projektu, se jednalo primárně o dovybavení drakovými prvky, které významným způsobem rozšíří portfolio misí vrtulníku, dále zjednoduší manipulaci s nákladem a zvýší pasivní bezpečnost posádky, zejména palubního inženýra.

V reálu se jedná o náhradu palubního jeřábu LPG-150 (s nosností 150 kg) za jeřáb Breeze-Eastern 29900-59 s nosností 600 liber (272 kg) a podstatně vyšší rychlostí navíjení. Tento jeřáb nahradí i druhý původní jeřáb SLG-300 s nosností 300 kg, ovšem s hmotností téměř 180 kg a zabírající velkou část nákladní kabiny. V nosníku nového jeřábu je navíc integrován i hák Tyler sloužící k zavěšení lana fast-rope nebo horolezeckého lana určených pro výsadky. Součástí montáže jeřábu je i stupačka pod levé dveře, která zjednoduší vtažení nákladu nebo zachraňovaného do kabiny.

Do nákladní kabiny byl instalován systém kolejnic určených k upínání nákladu, válečkových drah a dalšího vybavení, včetně pancéřování. Tento systém výrazně zjednoduší práci s nákladem a umožní upevnění standardizovaným způsobem využívaným v NATO včetně možnosti jednoduché práce s používanými paletami. Do tohoto systému jsou také upínány nově zkonstruované desky palubních zbraní M-134DH „Minigun“, které jsou lehčí a díky novému upínání umožňují jednoduší instalace než předchozí.

Posledním prvkem, avšak ne nejméně důležitým, je unikátní poutací systém palubního inženýra, který mu umožňuje práci v kokpitu, ale v případě havárie neumožní volný pohyb palubního inženýra po kabině, což v minulosti vedlo ke zranění jeho, ale i ostatních členů posádky. Původní poutací systém byl používán velmi omezeně, protože znemožňoval pohyb palubního inženýra a tím i výkon jeho úkolů. Nyní jsou použité samonavíjecí pásy od firmy Schroth, která je renomovaným výrobcem leteckých bezpečnostních prvků.

Autor textu: Ing. Jan Kalita, ředitel závodu modernizací a modifikací LOM PRAHA s.p.

Jeden z modernizovaných vrtulníků Mi-171ŠM ev. č. 9767, na kterém byla už dříve realizována prototypová instalace sítě kolejnic pro montáž válečkových drah v rámci řešení projektu obranného vývoje pod názvem „SYSTÉM“. Na snímku je dobře vidět nový palubní jeřáb Breeze-Eastern 29900-59, stupačka pod levými dveřmi ještě není instalována. (foto: Alan Warnes)

 

Detailní pohled na jeřáb Breeze-Eastern 29900-59 s nosností 600 liber (272 kg), dále podoba nákladní kabiny s instalovaným systémem kolejnic, válečkových drah a pancéřování, plus záběr na nový poutací systém palubního inženýra. (4x foto: archiv závodu modernizací a modifikací LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: článek „Modernizované vrtulníky pro SOATU“, autor Ing. Jan Kalita, https://www.lompraha.cz/news/modernizovane-vrtulniky-pro-soatu)