AktualityZahraniční mise

Letecký poradní tým ukončil svoji činnost v Iráku

Český Letecký poradní tým ukončil po třech letech svoji činnost v Iráku na letecké základně Balád. Poslední skupina příslušníků 7. leteckého poradního týmu (7. LPT) se vrátila po šesti měsících zpět do České republiky v sobotu 29. června v pozdních večerních hodinách. Na letišti ve Kbelích je přivítal plukovník gšt. Josef Nejedlý ze Společného operačního centra ministerstva obrany a velitel 21. základny taktického letectva Čáslav plukovník gšt. Petr Tománek.

Hlavním úkolem Leteckého poradního týmu byl výcvik vybraných příslušníků iráckého leteckého pozemního personálu, budoucích instruktorů výcviku, k samostatnému vedení výuky stávajících necertifikovaných a nových kandidátů na pozice iráckých leteckých techniků strojů Aero L-159 ALCA.

„I když byl výcvik, respektive výuka, omezena pouze na letecký pozemní personál, byl zde stále prostor k předávání našich zkušeností s letouny L-159 ve prospěch iráckých vzdušných sil,“ zhodnotil velitel 7. leteckého poradního týmu major M. B.

Činnost naší armády ve prospěch iráckých vzdušných sil není tímto u konce. Český tým sice nebude plnit úkoly v původním rozsahu, ale na základě rozhodnutí ministerstva obrany se jednotka transformovala na Výcvikovou jednotku ALCA. Ta bude nadále podporovat irácké vzdušné síly v oblasti výcviku. Odborný pozemní výcvik bude probíhat v půlročních periodách, ve dvouměsíčních výcvikových cyklech na území Iráku, společně s odbornými stážemi příslušníků iráckých vzdušných sil v České republice.

„Vysláním Leteckého poradního týmu jsme přispěli k posílení schopností iráckého letectva. Iráčané naši pomoc s nadšením přivítali. Naše letouny byly operačně nasazeny v boji proti Islámskému státu, což výrazně posílilo schopnosti irácké armády. Nyní je vycvičenost iráckých kolegů na takové úrovni, že již není nutná trvalá přítomnost českých instruktorů na území Iráku,“ vysvětlil zástupce náčelníka Generálního štábu – ředitel Společného operačního centra MO generálmajor Jiří Verner.

O úzké spolupráci a podpoře obou zemí svědčí i skutečnost, že irácká strana vlastními silami zabezpečila přepravu posledního materiálu a vybavení české jednotky zpět do vlasti. Irácký speciál přiletěl ve čtvrtek 27. června na letiště v Pardubicích. Příletu byl přítomen plukovník David Schnábel ze Společného operačního centra MO.

Letecký poradní tým za svoje tříleté působení vycvičil dle požadavků irácké vzdušné síly v těchto schopnostech: plánovat a provádět letecké operace (10 pilotů je schopno létat bojové mise, 6 pilotů je kvalifikováno jako vedoucí dvojice, z nichž 3 jsou instruktoři), dále zabezpečit základní a vyšší druhy údržby a provádět vlastní výcvik.

Jádro Leteckého poradního týmu na základně Balád v Iráku tvořili instruktoři a příslušníci leteckého technického personálu. Jednotka v celkovém počtu 29 osob byla sestavena především z příslušníků 21. základny taktického letectva Čáslav, které doplnili vojáci z dalších vojenských útvarů a zařízení. Poslední 7. letecký poradní tým převzal plnění operačního úkolu dne 27. února 2019.

(autor textu: mjr. Vlastimila Cyprisová, Oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR)


České Letecké poradní týmy (LPT) na základně Balád v Iráku 2016-2019
  • 1. LPT, velitel podplukovník Petr M., plnění operačního úkolu od 1. srpna 2016 do 4. prosince 2016
  • 2. LPT, velitel plukovník Ján S., plnění operačního úkolu od 4. prosince 2016 do 5. dubna 2017
  • 3. LPT, velitel major Denis D., plnění operačního úkolu od 5. dubna 2017 do 5. srpna 2017
  • 4. LPT, velitel major Jan P., plnění operačního úkolu od 5. srpna 2017 do 10. února 2018
  • 5. LPT, velitel major Martin J., plnění operačního úkolu od 10. února 2018 do 8. srpna 2018
  • 6. LPT, velitel major P. D., plnění operačního úkolu od 8. srpna 2018 do 27. února 2019
  • 7. LPT, velitel major M. B., plnění operačního úkolu od 27. února 2019 do 29. června 2019

 

Slavnostní nástup příslušníků 7. leteckého poradního týmu k ukončení operačního úkolu na základně Balád. (foto: 7.letecký poradní tým, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aero Vodochody Aerospace, www.aero.cz)

(zdroj: článek „Letecký poradní tým ukončil svoji činnost v Iráku“, autor majorka Vlastimila Cyprisová, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/letecky-poradni-tym-ukoncil-svoji-cinnost-v-iraku-213381/)