AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Do České republiky dorazily první dva bitevní vrtulníky AH-1Z Viper

22. základna vrtulníkového letectva ve středu 26. července krátce před polednem obdržela první dva americké bitevní vrtulníky AH-1Z Viper. Přiletěly v obřím nákladním letounu C-17A Globemaster III. Do poloviny září převezme náměšťská základna další čtyři stroje: dva Vipery a první dva Venomy.

„Dodání prvních amerických vrtulníků je významný moment pro modernizaci armády, vrtulníkové letectvo se tím posouvá do 21. století. Zbavujeme se tak závislosti na ruské technice a přecházíme na moderní západní platformu dodanou významným spojencem,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Se dvěma vrtulníky do ČR dorazila i početná skupina amerických specialistů, kteří s českými kolegy v následujících dvou týdnech vrtulníky zkompletují, zprovozní a takzvaně zalétnou. Společně pak také na strojích provedou certifikaci. V průběhu srpna přiletí z USA mobilní výcvikový tým (MTT – Mobile Training Team), jenž od 1. září začne cvičit letecký personál 22. základny vrtulníkového letectva. Oficiální představení vrtulníků se v Náměšti uskuteční 17. srpna za účasti ministryně obrany, náčelníka Generálního štábu a dalších představitelů resortu a armády.

Mezivládní dohodu na nákup 12 nových vrtulníků systému H-1 podepsal v roce 2019 tehdejší ministr obrany Lubomír Metnar. Dalších osm zmodernizovaných získá ČR od USA zdarma jako ocenění za pomoc Ukrajině. Česká armáda tak bude mít celkem k dispozici 10 strojů UH-1Y Venom a stejný počet typu AH-1Z Viper.

Oba bitevní vrtulníky AH-1Z ev. č. 0486 a 0487 přivezl do Náměště nad Oslavou velkokapacitní transportní C-17A reg. 01-0191, patřící 436. Airlift Wingu ze základny Dover AFB v Deleware. Globemaster se nejprve 24. července vydal ze své domovské základny do texaského Amarilla, kde došlo k nakládce obou českých Viperů. Následující den pak uskutečnil transatlantický přelet se zastávkou v Portsmouthu (New Hampshire) kvůli doplnění paliva a po překonání atlantiku přistál na španělské základně námořního letectva Rota. Odtud pak ve středu 26. července přelétl jako „REACH 624“ do Náměště a po vyložení nákladu pokračoval do německého Ramsteinu, odkud se po dotankování vydal zpět do USA. Vykládce v „Námu“ přihlížel i velitel základny brig. gen. Rudolf Straka alias „DOLFA“. (foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)


 

Nové vrtulníky představují ucelený systém

Bitevníky Viper i víceúčelové Venomy vynikají palebnou silou, systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. Stroje jsou v porovnání s ruskými Mi-24 také nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby.

„Systém H-1 zásadně zvýší palebné schopnosti vrtulníkového letectva české armády, a to především s přesně naváděnou municí, kterou mohou používat oba vrtulníky systému,“ podotkl náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Karel Řehka.

Podle generálmajora Petra Čepelky, velitele Vzdušných sil AČR, představují nové vrtulníky ucelený systém. „Armáda ČR dostane dva výkonově podobné vrtulníky, které dokážou společně plnit operační úkoly. Vipery zajišťují ofenzivní leteckou podporu. Venomy samostatně nebo ve spolupráci s Vipery zabezpečují blízkou palebnou podporu a logistiku,“ vyzdvihl Čepelka.

Kromě digitálního kokpitu s rozměrnými LCD panely, automatického letového kontrolního systému s integrovanou satelitní a inerciální navigací, je další výhodou shoda v konstrukční (motory, rotory, elektronika a avionika) i letové oblasti. „Piloti jsou schopni přecházet mezi jednotlivými typy. Systém H-1 umožňuje i výměnu dílů mezi Venomy a Vipery, což představuje jednodušší logistiku,“ připomněl. Česká armáda dostane s vrtulníky také příslušnou výzbroj: řízené rakety vzduch-země Hellfire a APKWS, neřízené střely a munici do kanónu a kulometů.

Piloti a technici z Náměště se na nové stroje sedm měsíců přeškolovali na základně americké námořní pěchoty Camp Pendleton. Další kurzy budou pokračovat už v ČR pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu po dobu dvou let, než si piloti a technici zcela osvojí systém provozu a údržby strojů.

V ČR už je také první ze dvou výcvikových trenažérů, které bude LOM Praha provozovat v nedávno dokončeném simulačním centru přímo na 22. základně. V budově budou k dispozici učebny, místnost pro plánování misí i zázemí. Simulátor nabízí veškeré ovládací prvky a zbraňové systémy jako ve skutečném vrtulníku.

22. základna vrtulníkového letectva je v tuto chvíli vybavena bitevníky Mi-24V/35, s nimiž se nicméně brzy rozloučí. Ve výzbroji jí zůstává víceúčelový Mi-171Š. Oba typy přitom začaly oficiálně dosluhovat už před mnoha lety. Oficiální rozloučení s vrtulníkem Mi-24V/35 proběhne na zářijových Dnech NATO v Ostravě.

Několik záběrů na vykládku obou Viperů z útrob C-17A, která probíhala klasicky na hlavní RWY 31/13 v místě spojovací dráhy „DELTA“. Zatímco první Viper 0486 měl složený hlavní nosný rotor, u druhého stroje 0487 musel být hlavní rotor  kvůli nižší výšce nákladového prostoru v přední části C-17A svěšen úplně. (foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)


 

Systém H-1

Systém H-1 složený z vrtulníků AH-1Z „Viper“ a UH-1Y „Venom“ navazuje na osvědčené stroje „Cobra“ a „Huey“ americké námořní pěchoty. Oproti svým předchůdcům dosahují tyto vrtulníky vyšších rychlostí, operačního dosahu a většího užitečného zatížení, přičemž požadavky na podporu životního cyklu byly sníženy.

Samostatně jsou AH-1Z a UH-1Y jedny z nejschopnějších bitevních a víceúčelových vrtulníků. Ve spojení představují nejefektivnější prostředek k plnění široké škály bojových i podpůrných úkolů kdekoliv na světě. Vrtulníky AH-1Z a UH-1Y mají výhodu v 85% shodnosti dílů a komponentů důležitých z hlediska údržby. Tato koncepce zabezpečuje snížení provozních výdajů, nároků na výcvik personálu a celkových nákladů na podporu životního cyklu.

Oba vrtulníky byly navrženy s důrazem na schopnost přežití v bojové situaci. Tyto stroje budou primárně plnit úkoly přímé letecké podpory, přepravy a CASEVAC (nezdravotnický odsun raněných). Díky jednoduché konstrukci draku a koncepci sklopných listů nosného rotoru jsou oba typy snadno přepravitelné.


 

AH-1Z „Viper“

AH-1Z je bitevní vrtulník, vyráběný společností Bell Helicopters Textron. V přední části vrtulníku je umístěn tříhlavňový rotační kanón ráže 20 mm s kapacitou 650 nábojů. Další výzbroj je možné nést na šesti zbraňových závěsnících, přičemž vrtulník může nést až 16 protitankových řízených střel Hellfire nebo 76 neřízených raket HYDRA, případně 28 laserově naváděných raket APKWS. Další možnou výzbrojí je 6 střel vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder. Viper je vybaven integrovaným avionickým systémem, jehož rozhraní je tvořeno „glass cockpitem“. Tento systém sdružuje prvky komunikace, navigace, procesování dat na palubě, detekci hrozeb, ovládání zbraňových systémů a zprostředkovává pilotům informace o situaci na bojišti. Nejdůležitější údaje o letu, zbraňových systémech a okolních hrozbách pro vrtulník jsou vynášeny pilotům přímo na přilbový průhledový displej. AH-1Z je vybaven elektro-optickými/infračervenými senzory třetí generace a systémem se schopností přesného zaměření cíle na velké vzdálenosti. Zmíněné zbraňové systémy je možné kombinovat v závislosti na plněné misi. Posádku tvoří 2 piloti.

Vrtulník „Viper” může plnit široké spektrum úkolů. Jeho hlavním určením je podpora pozemních vojsk a je tak nejčastěji využíván pro plnění úkolů přímé letecké podpory, vzdušného průzkumu, protivzdušné obrany, leteckého doprovodu pozemních jednotek či jiných typů vrtulníků, anebo pro plnění úkolů vzdušné izolace vedených v týlu nepřítele. Díky jeho senzorům a dalšímu vybavení ho lze využít i jako platformu předsunutého leteckého návodčího (JTAC-Joint Terminal Attack Controller) pro koordinaci palby dalších leteckých i pozemních prostředků. Viper může působit jak z pozemních základen či dočasných ploch, tak může vést operace z námořních plavidel.

Takticko-technická data:

  • Maximální rychlost 200 [kt] 370 [km/h]
  • Maximální užitečné zatížení 5764 [lb] 2611 [kg]
  • Bojový rádius 131 [nm] 243 [km]
  • Praktický dostup 14000 [ft] 4300 [m]
  • Výkon motoru T700-GE-401C 1800 [shp] 1341 [kW]
  • Maximální množství paliva 2858 [lb] 1258 [kg]
  • Maximální přetížení -0,5 až 2,5 G

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, redakčně upraveno

V září převezme náměšťská základna další čtyři nově vyrobené stroje. Mělo by se jednat o dva zbývající Vipery ev. č. 0488 plus 0489 a první dva Venomy ev. č. 0490 a 0491. Vůbec první vyrobený UH-1Y č. 0490 byl nedávno zalétán v texaském Amarillo. (foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou a Rodney Bastow Photography, https://www.facebook.com)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Tony Boyer, Amarillo Aviation, https://www.flickr.com)

(zdroj: https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/prvni-dva-vrtulniky-viper-jsou-v-cr-245318/)