AktualityAkviziceModernizace

Armáda České republiky získá nové protiletadlové raketové komplety RBS-70NG

V úterý 18. prosince podepsali v prostorech 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích náměstek ministra obrany pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, ředitel Sekce podpory Ministerstva obrany generálmajor Jaromír Zůna a zástupce společnosti SAAB Dynamics AB Kristian Wallin smlouvu na dodávku 16 kompletů protiletadlového raketového systému RBS-70NG (nové generace). Moderní švédské komplety ve výzbroji armády nahradí morálně a technicky zastaralé protiletadlové prostředky S-10M ruské výroby ze 70. let a zároveň doplní stejný počet kompletů RBS-70, které již armáda používá. Dodávky v celkové hodnotě 949,023 mil. Kč bez DPH se uskuteční v letech 2020 až 2021.

„Protiletadlové raketové systémy RBS-70 nové generace výrazně posílí bojové schopnosti Armády ČR. Využívány budou nejen pro ochranu vzdušného prostoru ČR, ale i při plnění úkolů pozemní protivzdušné obrany v rámci mezinárodních úkolových uskupení NATO,“ uvádí náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

S předchozí generací nové komplety sdílejí shodný systém přípravy a výcviku vojáků, logistiku, údržbu i jednotnou munici. RBS-70NG je zároveň plně kompatibilní se zavedeným automatizovaným systémem velení a řízení palby pozemní protivzdušné obrany a proto může být velmi rychle a bez dalších investic zařazen do operačního používání. V armádě tak bude zachována perspektivní zbraňová platforma, která se plně osvědčila a naši vojáci jsou na její operační nasazení připraveni a vycvičeni.

„Protiletadlové raketové komplety RBS-70 vyčleňujeme pro podporu pozemních jednotek v rámci brigádních úkolových uskupení. Na jejich bázi je rovněž postaveno úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany, které bude v roce 2019 součástí Sil velmi rychlé reakce NATO,“ dodává velitel strakonického útvaru plukovník Ján Sedliačik.

Při pořízení kompletů RBS-70NG resort MO s ohledem na význam protiletadlových systémů při obraně státu využil obecnou výjimku ze zákona podle § 29 písm. s) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek. Podpisu smlouvy předcházela jak informace vládě, tak projednání akvizice v pracovní skupině pro transparentní veřejné zakázky. Na sjednanou cenu byl zároveň zpracován externí znalecký posudek.

RBS-70NG představuje základní zbraňový prvek pozemní protivzdušné obrany, který především slouží k protivzdušné obraně pozemních jednotek, a to při všech druzích boje. Je určen k ničení celého spektra prostředků vzdušného napadení, včetně letounů, vrtulníků, bezpilotních prostředků nebo střel s plochou dráhou letu.


 

 

(úvodní ilustrační foto: www.army.cz)

(zdroj: článek „Ve Strakonicích dnes byla podepsána smlouva na raketové komplety RBS-70NG“, autor Jan Pejšek, odbor komunikace MO, informační servis ministerstva obrany ČR, www.mocr.army.cz/informacni-servis)