AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Vybrán zhotovitel projektové dokumentace Campusu F-35 v Čáslavi

Proces zavádění letounu páté generace F-35A do výzbroje Vzdušných sil AČR sebou přináší i zásadní požadavky na přípravu infrastruktury 21. základny taktického letectva v Čáslavi, spojené s řadou investic v hodnotě několika miliard korun. Zatímco dlouhodobý projekt kompletní rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy již běží a v příštím roce dojde k zahájení stavebních prací, investiční projekt výstavby Campusu pro letouny F-35A je naopak na samém začátku, neboť ministerstvo obrany teprve nedávno podepsalo smlouvu na zpracování projektové dokumentace a s výstavbou se začne patrně až začátkem roku 2028.

Už za 4 roky dostane Česká republika prvních šest letounů páté generace F-35A, se kterými zahájí vybraný personál výcvik přímo v USA. S těmito letouny se Vzdušné síly AČR zařadí do elitního klubu nejvyspělejších aliančních letectev a svými schopnostmi posunou české letectvo opět o značný krok dopředu. Zároveň umožní mnohem těsnější integraci s našimi spojenci v NATO, neboť letouny F-35 budou fakticky nejrozšířenější platformou evropských letectev. V budoucnu se 24 českých „ef pětatřicítek“ stane jedinou bojovou silou Taktického letectva AČR a v této roli nahradí 14 Gripenů a 24 lehkých útočných a cvičně-bojových letounů L-159 ALCA, provozovaných v současnosti.

Pořízení letounů F-35A však sebou nese i řadu striktních požadavků na ochranu dat či přípravu veškeré potřebné infrastruktury. Americká strana má přesně definované požadavky na kybernetickou bezpečnost, které je nutné bezpodmínečně splnit a jde o jednu ze zásadních podmínek dodávky amerických stíhaček. Například budova se čtyřmi kompletními pracovišti simulátorů a zázemím s technologiemi musí být velmi dobře zabezpečena, neboť v simulátorech je úplně stejný software, jako v samotných letounech. Celou přípravu zavedení letounů F-35 do výzbroje Vzdušných sil AČR tak na Ministerstvu obrany řeší desítky lidí, začleněných do několika týmů. Jeden tým se například zabývá smlouvami, další je implementační tým, bezpečnostní tým a tým, plánující rekonstrukci letiště v Čáslavi.

Právě rekonstrukce letecké základny Čáslav bude jedním z nejnáročnějších infrastrukturních projektů, který výrazně pozmění současnou podobu 21. základny taktického letectva. Armáda si zároveň moc dobře uvědomuje složitost přípravy veškeré potřebné infrastruktury a v celém legislativně i stavebně náročném procesu nechce nic podcenit, tak aby u nás nenastala podobná situace jako na Slovensku, kde absolutní „nepříprava“ infrastruktury pro platformu F-16 v podstatě slouží jako dostatečně odstrašující příklad, kterému se chce česká strana za každou cenu vyhnout a bere si z něj velké ponaučení.

 

Nejdříve nová dráha

Prvním bodem modernizace infrastruktury čáslavské základny je kompletní rekonstrukce hlavní vzletové a přistávací dráhy pro splnění podmínek Host Nation Support a schopnosti přijmout a zabezpečit alianční leteckou techniku na čáslavském letišti, přičemž tento projekt nemá přímou souvislost s pořízením letounů F-35A. Rekonstrukce hlavní čáslavské VPD 31/13 je totiž evergreenem posledních let, protože tato komplikovaná, logisticky a finančně náročná akce je dlouhodobě odkládána a prapůvodně se s ní počítalo již někdy po roce 2018. Samotná dráha je už více než 70 let stará a přestože v letech 1976-77 prošla rekonstrukcí položením tenké cemento-betonové vrstvy, kvůli špatnému podloží v současnosti vykazuje značné poruchy, které už nelze řešit jinak než její kompletní demolicí a postavením úplně nové dráhy.

Přestože původně existovaly projekty na prodloužení či narovnání profilu VPD, nově vybudovaná dráha bude prakticky úplně stejně dlouhá i široká, ovšem má disponovat větší únosností. Celá akce je prováděna v rámci bezpečnostních investic NATO a je částečně financována Aliancí. Mezinárodní výběrové řízení bylo vyhlášeno už začátkem roku 2025 mimo působnost zákona o zadávání VZ a ministerstvo nyní vyhodnocuje nabídky uchazečů. K zahájení stavebních prací dojde na jaře roku 2026, kdy se čáslavská základna uzavře pro jakýkoliv provoz a všechny schopné letouny přeletí na výluku. Zatímco Gripeny budou působit z Pardubic, podzvukové L-159 se mají přemístit do Náměšti nad Oslavou.

V Pardubicích z tohoto důvodu probíhá už od roku 2024 rekonstrukce vybraných objektů a pracovišť, důležitých pro zabezpečení dlouhodobého provozu platformy JAS-39. Armáda zároveň posiluje na pardubickém letišti svou infrastrukturu a od společnosti East Bohemian Airport (EBA) nedávno odkoupila dva objekty se čtyřmi pozemky za 114 mil. Kč, jež využije zdejší Správa letiště Pardubice nejen v průběhu výluky, ale i pro pozdější účely. Čáslavská základna by měla být uzavřena až někdy do druhé poloviny roku 2028 a následně se na ní vrátí část techniky z výluky.

Hlavní čáslavská VPD 31/13 je v provozu už neskutečných 70 let. Původně měla délku pouze 2.000 metrů, v roce 1964 však došlo v souvislosti se zahájením provozu letounů Su-7BM u 28. sbolp k jejímu prodloužení na 2.400 metrů a v 70. letech následně prošla kvůli přezbrojení pluku na letouny MiG-23BN rekonstrukcí ve formě položení tenké cemento-betonové vrstvy. V současné době již bohužel vykazuje kvůli nestabilnímu podloží četné poruchy, které lze řešit pouze kompletní demolicí staré dráhy, vybagrováním starého podloží a výstavbou úplně nové dráhy. (foto: Stanislav Petera, www.stanislavpetera.com)

 

Campus F-35 v Čáslavi

Nejzásadnějším infrastrukturním projektem v procesu zavádění letounů páté generace bude naopak výstavba tzv. Campusu F-35, což je v podstatě komplex budov, zahrnující provozní a servisní hangáry, sklad náhradních dílů, zázemí pro technický a pilotní personál, ubytovací prostory, kanceláře, operační centrum nebo budovu pro simulátory. S výstavbou Campusu se počítá v severozápadní části letiště v místě současného rozptylu 212. taktické letky, kde jsou zodolněné úkryty pro letouny L-159. Samotné místo je ideální jak z hlediska přísných bezpečnostních nároků americké strany na umístění celého areálu, tak z hlediska hlukového zatížení.

Výstavba Campusu F-35 se plánuje v rámci investičního záměru „Čáslav – infrastruktura pro novou platformu stíhacího letectva“, pro nějž Ministerstvo obrany již před časem vyhlásilo veřejnou zakázku na zpracování všech nezbytných stupňů projektové dokumentace, potřebné k administraci stavebního řízení a pro provedení stavby objektů, nezbytných k zajištění provozu víceúčelových letounů páté generace F-35A Lightning II na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. Do veřejné soutěže se nakonec přihlásilo pět subjektů:

  • Sdružení firem MP+AGA+TECHNISERV (METROPROJEKT Praha a.s., AGA – Letiště, s.r.o. a TECHNISERV, spol. s r.o.)
  • Sdružení firem ST/PGP (SIEBERT + TALAŠ spol. s. r. o. a PRAGOPROJEKT, a.s.)
  • Společnost Arch.Design, s.r.o.
  • Sdružení firem Sweco+Colsys (Sweco a.s. a Colsys s.r.o.)
  • Společnost Digitronic CZ s.r.o.

Ministerstvo následně vybralo jako vítěze sdružení firem MP+AGA+TECHNISERV a 11. dubna 2025 s nimi podepsalo smlouvu v celkové hodnotě 605 mil. Kč bez DPH, tak aby mohly být zahájeny bez odkladů práce na projektové dokumentaci pro povolení záměru a provedení stavby. Pro společnost METROPROJEKT Praha a.s. jde o jeden z největších projektů v historii firmy, na jehož přípravu má 800 dní a dokončení veškeré dokumentace včetně jejího schválení ze strany USA se předpokládá nejpozději do konce roku 2027. Následně dojde k vyhlášení tendru na realizaci stavby a bude vybrán zhotovitel. K samotnému zahájení výstavby budov a infrastruktury pro letouny F-35 dojde začátkem roku 2028 a stavební práce zaberou téměř 3,5 roku, přičemž kompletní dokončení včetně kolaudace a akreditace ze strany USA se plánuje nejpozději do třetího čtvrtletí 2031. Ke konci stejného roku pak mají v Čáslavi přistát první letouny F-35A, přelétnuté z USA.

Rozmístění jednotlivých částí Campusu pro letouny F-35 v dánském Skrydstrupu, které dává určitou představu o podobě areálu na základně v Čáslavi. (foto: RDAF)

 

Areál Campusu má být tvořen jednotlivými budovami, situovanými v severozápadní části letiště a oddělenými od okolních prostor letiště zemním valem s protihlukovou stěnou. Veškerá nemovitá infrastruktura Campusu se bude nacházet na pozemcích letiště Čáslav a dělí se na tzv. jižní a severní část, neboť některé podpůrné objekty budou umístěny mimo Campus. V celkovém součtu půjde o následující stavby: vstupní objekt se speciálními pracovišti, krytá stání letadel pro 1. a 2. letku, hangár pro údržbu letadel, operační centrum 1. a 2. letky, vrátnice č. 1 a č. 2, zemní valy a protihlukové stěny, trafostanice, letištní pohybové plochy, letištní manipulační plochy, mycí místo a mycí box letadel, muniční zařízení, sklad leteckých pohonných hmot LPH I, sklad leteckých pohonných hmot LPH II, budova č. 440 – NAPOSY a budova č. 482 – Multisklad.

Campusu F-35 v Čáslavi bude dominovat zemní val s protihlukovými stěnami o celkové plánované délce cca 2 000 m, jenž bude kompletně obklopovat celý obvod areálu. Účelem valu je jak vytvoření protihlukové bariéry, tak současně vytvoření bezpečnostního perimetru areálu. Základní výška zemních valů bude 7 m, zatímco šířka v patě zemního valu má mít 16 m. Protihlukové stěny vycházející z koruny valů jsou plánovány 6 m vysoké a budou osazené v železo-betonové konstrukci, založené do rostlého terénu. Celková plánovaná výška zemního valu s nástavbou protihlukové stěny tak bude činit úctyhodných 13 m.

Součástí Campusu na čáslavské základně budou i dva objekty sdružených krytých stání letadel F-35A pro 1. a 2. letku. Každý z „sheltrů“ o plánovaných rozměrech cca 230×22 m bude obsahovat 10 samostatných stání s pěti vloženými servisními moduly, vždy jeden modul mezi 2 samostatná stání, včetně zásobování LPH podzemním rozvodem. Tyto provozní „sheltry“ výrazným způsobem zlepší pracovní podmínky pozemnímu personálu během letových akcí v zimním či letním období. (foto: RDAF)

 

Další modernizační projekty

Kompletní rekonstrukce dráhy či výstavba Campusu pro letouny F-35A však rozhodně nejsou jedinými investičními projekty, zamýšlenými a realizovanými na čáslavské základně. Armáda zde dále plánuje kompletní rekonstrukci věže letového provozu s rozšířením přilehlého parkoviště a dále provedení vnější kabelové trasy optického vedení k zajištění konektivity objektu. Mnohem rozsáhlejším projektem však bude konečně vyřešeni příjezdové komunikace k nové bráně a její napojení na obchvat Čáslavi, což je opět dlouhodobě odkládaná záležitost, neboť původní záměr na podobnou stavbu vznikl již v roce 2005.

Čáslavská 21. základna taktického letectva v současné době disponuje dvěma hlavními vstupy, tzv. starou a novou bránou. Hlavní vjezd do areálu základny je aktuálně stále veden přes starý vchod, který svými parametry neumožňuje odbavení velkého množství těžké techniky, navíc pro příjezd tímto vstupem je nutné využívat komunikaci, vedoucí přímo přes obec Chotusice. Proto už před řadou let došlo k výstavbě nového moderního vchodu, jenž však aktuálně mohou využívat pouze osobní automobily, protože příjezdová komunikace má značně omezené technické parametry a celý projekt napojení na obchvat města včetně složitého výkupu pozemků pro novou komunikaci dlouho nikdo neřešil.

K tomu dojde až nyní, poté co Ministerstvo obrany zadalo vypracování projektové dokumentace na úpravu části stávající komunikace mezi obchvatem 1/38 a leteckou základnou Časlav, včetně výstavby úplně nové příjezdové cesty mezi místní komunikací Čáslav-Vlačice a novým vchodem letecké základny. Dojde tak konečně k vybudování dvouproudé silnice o délce cca 1900 m včetně přemostění údolí s potokem Brslenkou, přičemž tato komunikace povede v polích nad světelnou řadou RWY31 směrem k bývalé „bližné“. Nová cesta bude mít  minimální parametry komunikace III třídy pro osobní i nákladní dopravu, čímž bude definitivně vyřešen příjezd k nové bráně z čáslavského obchvatu.

Celková vizualizace kampusu pro dánské letouny F-35A na základně Skrydstrup, jehož výstavba se realizovala v letech 2020-2023. Takto nějak bude s největší pravděpodobností vypadat i Campus F-35 na čáslavském letišti, jehož součástí budou i účinná protihluková opatření. (foto: RDAF)


 

 

(úvodní ilustrační foto: RDAF)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)

(aktualizace: 13. 5. 2025)