AktualityAkviziceModernizaceTechnika

První instruktoři CLV zahájili přeškolení na nové letouny L-39NG

Pardubické Centrum leteckého výcviku zanedlouho obdrží první cvičný proudový stroj L-39NG, jehož slavnostní předání se má uskutečnit za účasti ministryně obrany Jany Černochové na letošních Dnech NATO v Mošnově. „Perníkáři“ už se zároveň intenzivně připravují na zavedení celého výcvikového systému okolo nových engéček a nedávno zahájila u výrobce přeškolení na novou platformu první trojice pilotů-instruktorů, které od září doplní na 20 členů pozemního personálu. Současně je v plném proudu výstavba důležitého simulačního centra, tak aby již v příštím roce mohlo dojít k rozjezdu výcviku mladých pilotů AČR na této moderní platformě.

První dvojici letounů L-39NG obdrží státní podnik LOM PRAHA, pod něhož pardubické Centrum leteckého výcviku spadá, oficiálně ještě do konce letošního roku, zatímco zbývající dvojice bude dodána do konce druhého čtvrtletí roku 2025. Původně se předpokládalo, že LOM získá letouny výrobních čísel 70297032 ze třetího produkčního slotu. Nakonec však půjde o letouny výrobních čísel 70177020 původně určené pro maďarského zákazníka, který po vzájemné dohodě přenechal svůj úvodní výrobní slot právě „Lomákům“, tak aby měl dostatek času na přípravu veškeré infrastruktury a vůbec rozběhu celého výcvikového procesu v domácích podmínkách. V minulosti totiž došlo u maďarského letectva k určitému přerušení kontinuity v souvislosti s přesunem podstatné části výcviku do zahraničí a Maďaři v podstatě tuto schopnost nyní budují úplně od začátku.

Čtveřice úvodních engéček odstartuje v CLV úplně novou kapitolu ve výcviku pilotů AČR a zároveň bude znamenat definitivní konec legendárních Albatrosů, jejichž úplně poslední kusy dolétají patrně již koncem roku 2025, nebo nejpozději začátkem roku 2026. Nová platforma umožní díky moderní avionice a „Full Glass“ kokpitu posunout výcvik pilotů AČR na cvičných proudových letounech v pardubickém CLV konečně do 21. století a rozšířit jej navíc o zcela nové prvky, které bylo doposud možné realizovat až na letounech vyšší kategorie L-159T ALCA.

Pokud nedojde k nějaké zásadní změně, tak piloti, kteří ještě letos zahájili výcvikovou osnovu na starých Albatrosech, ji na tomto typu rovněž dokončí, zatímco noví piloti, kteří zahájí výcvik v příštím roce, jej  už začnou na nových engéčkách. Oba typy budou v CLV létat určitou dobu souběžně a poslední Albíky dolétají někdy na přelomu let 2025-2026. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

 

Lomácká engéčka s novým vybavením

Stroje L-39NG určené pro pardubické CLV se od úvodní série pro Vietnam liší v celé řadě konstrukčních detailů, i když na první pohled vypadají „zvenčí“ úplně stejně. Nejdůležitější změnou je zobrazení veškerých letových či navigačních údajů plně dle západních standardů, včetně ovládání dle konceptu HOTAS. Letouny dále mají v předním kokpitu úplně nový průhledový displej HUD typu PDU-159-01, který je výrobkem české společnosti SPEEL PRAHA. Od původního průhledového displeje PDU-39, použitého na vietnamských strojích, se liší přepracovanou optikou, která poskytuje významně větší zorné pole a rozšířenou kompatibilitu s NVG. Jak již název napovídá, nový HUD je možné využít kromě L-39NG také při případné modernizaci MLU letounů L-159, kterou výrobce nabízí uživatelům Alek. Oproti vietnamským strojům jsou lomácká engéčka rovněž plně kompatibilní pro použití NVG, což si vynutilo mimo jiné instalaci jiného typu vnitřního a vnějšího osvětlení, včetně přidání schránek pro odložení noktovizoru v kokpitu. Palubní MFD a HUD lomáckých L-39NG pak umožnují použití přístrojů NVG jak Class C, tak Class B.

Největší změnou je však implementace izraelského virtuálního simulačního systému VTS včetně datalinku, který posune výcvikové možnosti engéček opět dál ke kategorii dražších výcvikových platforem, jako je L-159T či M346. Prozatím jsou u lomáckých engéček zprovozněny dvě základní funkce VTS v podobě virtuálního radaru a zobrazení taktické situace na MFD, do budoucna se však počítá s přidáním dalších funkcí. Modulární konstrukce a plně elektronická architektura navíc dávají engéčku nová hardwarová a softwarová rozšíření či úpravy, umožňující rozsáhlou modernizaci a přizpůsobení aktuálním požadavkům. Již nyní například výrobce spolupracuje se švédským Saabem na sladění L-39NG s letouny JAS-39 Gripen s cílem optimalizovat budoucí výcvik pro maďarské letectvo a případné další uživatele Gripenů.

Úplně nový je rovněž integrovaný systém automatické diagnostiky skutečného stavu, který umožňuje aplikovat tzv. prediktivní údržbu a prodloužit tak jednotlivé údržbové cykly. Základní údržba úrovně I-level se bude vykonávat po 200 letových hodinách a na předepsané práce k výrobci by měla engéčka zamířit po 2000 hodinách či 10 letech provozu. Už první provozní data z Vietnamu zároveň potvrzují, že provozní náklady na letovou hodinu jsou výrazně nižší než u výkonnějších výcvikových a víceúčelových platforem. To je poměrně důležité, neboť letouny L-39NG budou v pardubickém CLV velice intenzivně provozovány a u každého stroje se počítá s ročním náletem 300 až 350 hodin. Výrobce zároveň deklaruje, že v takovém případě budou náklady na letovou hodinu prakticky srovnatelné s turbovrtulovým letadlem vyšší třídy.

Pohled do předního a zadního kokpitu prvního lomáckého L-39NG výr. č. 7017. Oproti úvodní vietnamské sérii se stroje pro CLV vyznačují zobrazením letových a navigačních údajů plně dle západního standardu, včetně ovládání dle konceptu HOTAS. Další změnou je nový průhledový displej PDU-159-01 a plná kompatibilita kokpitu pro použití NVG. Schránka pro uložení noktovizoru se v přední kabine nachází pod zobrazovačem ESIS. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

 

Přednímu kokpitu lomáckých engéček dominuje úplně nový průhledový displej PDU-159-01 od české společnosti SPEEL PRAHA, který se ve srovnání s původním PDU-39 liší přepracovanou optikou s významně větším zorným polem. Symbolika zobrazená na PDU (Pilot Display Unit) je u engéčka generována počítačem MP-39 a HUD funguje v podstatě jen jako zobrazovač. V současné době jsou pro uživatele k dispozici dvě verze symboliky – první odpovídá standardu MIL-STD-1787B a je podobná symbolice použité u letounu L-159 ALCA, druhá pak vychází ze symboliky HUD použité na ruských strojích Su-27.  Základní módy zobrazení jsou pro obě verze stejné – navigační, přiblížení na přistání, Air-to-Air, Air-to-Ground. Nový průhledový displej PDU-159-01 je zároveň plně kompatibilní s noktovizory třídy B a C. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz a SPEEL PRAHA, https://speel.cz/)

 

První instruktoři už se přeškolují

Zavedení úplně nové školní proudové platformy a přechod z analogového Albatrosu na digitální engéčko je samozřejmě náročný proces, který v pardubickém CLV nechtějí nikterak podcenit. Už v pondělí 19. srpna bylo zahájeno přeškolení prvních tří pilotů-instruktorů CLV na nové letouny L-39NG, které se ralizuje u výrobce ve Vodochodech. Úvodní část obsahuje pětitýdenní pozemní a teoretickou výuku a zhruba od druhé poloviny září 2024 dojde i na praktickou letovou přípravu. Přeškolení na nová „engéčka“ budou samozřejmě absolvovat také příslušníci inženýrsko letecké služby pardubického CLV a na začátku září projde u výrobce ve Vodochodech přibližně dvacet techniků potřebnou odbornou přípravou. Další technický personál odcestuje do USA k týdennímu školení u výrobce motoru FJ44-4M, americké společnosti Williams International, zatímco školení v údržbě vystřelovacích sedaček Martin-Baker CZ16H se uskuteční v ČR.

V plném proudu je i projekt výstavby nového simulačního centra SIM NG přímo na letišti Pardubice, v němž budou instalovány trenažéry, a to jak pro nové letouny L-39NG, tak pro již používané vrtulníky Mi-17 a Enstrom 480B-G z flotily Centra leteckého výcviku. Kromě moderních simulačních technologií, kterým bude vévodit Full Mission simulátor engéčka s kulovou sférickou projekční plochou se zorným úhlem 300° horizontálně a 120° vertikálně,  bude v budově SIM NG také potřebné školící zázemí, které maximálně možnou měrou přispěje k efektivitě výcviku a tím i bezpečnosti letového provozu.

Na pardubickém letišti již naplno běží výstavba nového simulačního centra, která „roste“ nedaleko od budovy TSC. Už na přelomu roku by mělo dojít k osazení potřebnými simulačními technologiemi, kterým bude dominovat moderni Full Mission simulátor engéčka. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

 

Další engéčka pro Lomáky?

Už dnes je zároveň poměrně jasné, že úvodní čtveřice strojů nebude vzhledem k budoucím požadavkům na výcvik dalších mladých pilotů AČR pro bojové letouny F-35A stačit a státní podnik patrně uplatní opci na další 4 stroje. Vše bude samozřejmě záležet na dostupnosti finančních prostředků, každopádně o uplatnění opce by se mělo rozhodnout v průběhu roku 2025 a výrobce je schopen dodat čtveřici nových strojů už o rok později.

Zástupci Aera Vodochody zároveň vidí v budoucnu  potenciál na dodávku ještě dalších 4 strojů a rozšíření flotily lomáckých engéček na konečných 12 strojů. Pardubické CLV je totiž oficiálně akreditovaným kampusem v rámci NATO Flying Training in Europe (NFTE) a v rámci tohoto programu plánuje CLV využít své kapacity a schopnosti pro výcvik pilotů jiných zemí v rámci aliance.  Každopádně jde zatím pouze o úvahy do daleké budoucnosti a je otázkou, zda se podobné ambice podaří naplnit.

Pardubické CLV státního podniku LOM PRAHA jde svými současnými investicemi do vybavení, infrastruktury a nových technologií určitě příkladem a je na dobré cestě stát se jedním z nejmodernějších evropských školicích středisek, které bude zajišťovat kvalitní výcvik pilotů nejen pro české letectvo, ale i pro další partnery v NATO či jiných spřátelených zemích. Kombinace moderních techniky a potřebné školící infrastruktury ve spojení s velmi zkušenými instruktory a personálem umožní CLV nabídnout komplexní a efektivní výcvikový program, jenž odpovídá současným i budoucím potřebám.

První cvičný proudový stroj L-39NG pro státní podnik LOM PRAHA je letoun výrobního čísla 7017, který byl původně určený pro maďarského zákazníka. Jeho slavnostní předání již ve finálním nátěru pro CLV se má uskutečnit za účasti ministryně obrany Jany Černochové na letošních Dnech NATO v Mošnově. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

(zdroj: článek „První piloti CLV LOM PRAHA se začínají přeškolovat na nové výcvikové letouny L-39NG, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/prvni-piloti-clv-lom-praha-se-zacinaji-preskolovat-na-nove-vycvikove-letouny-l-39ng/; článek „Po výstavbě simulačního centra pro vrtulníky H-1 v Náměšti nad Oslavou je na řadě simulační centrum pro nové letouny L-39NG v Pardubicích“, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/sim-lkpa/; článek „AERO’S ASCENT: FILIP KULSTRUNK’S HONEST AND BOLD DIRECTION, autor Kateřina Urbanová, https://aero-space.eu/2024/08/19/aeros-ascent-filip-kulstrunks-honest-and-bold-direction/; článek „První L-39NG pro LOM PRAHA představen“, autor Tomáš Soušek, Letectví+Kosmonautika 7/2024)

(aktualizace: 11. 9. 2024)