AktualityAkviziceModernizacePilotiVelitelé

První čeští piloti zahájili v USA výcvik na simulátoru F-35

V pondělí 3. února odstartovala ve Spojených státech příprava prvních českých pilotů na stíhací letouny F-35A. Skupina příslušníků Vzdušných sil AČR, složená z členů projektového týmu a zkušených pilotů Gripenů, absolvovala ve výcvikovém centru společnosti Lockheed Martin podrobné školení na simulátoru F-35, tak aby si mohli vyzkoušet reálné schopnosti letounu a jeho potenciál, což je důležité pro přípravu systému výcviku na tento typ a související modernizaci čáslavské základny.

Nákup víceúčelových stíhacích letounů F-35A Lightning II v počtu 24 kusů pro české letectvo odsouhlasila vláda již v září 2023 a k podpisu příslušné smlouvy následně došlo 29. ledna 2024. Pořízení moderních letounů páté generace je bezesporu nejdůležitějším vyzbrojovacím programem v historii Vzdušných sil AČR, který přinese nejen zásadní proměnu českého taktického letectva v příští dekádě, ale především povede k citelnému navýšení operačních schopností a výraznější zapojení českých strojů do aliančních vzdušných operací. A přestože úvodní školení prvních českých pilotů na letounech F-35A bude probíhat na americké základně Ebbing ANGB až v roce 2029, vzdušné síly se na tento krok již nyní pečlivě připravují.

Aby mohlo dojít na české straně již v předstihu k přípravě celého systému výcviku a modernizaci čáslavské základny, odcestovala v neděli 2. února na týdenní výcvik do USA skupina osmi příslušníků AČR, tvořená piloty 21. základny taktického letectva v Čáslavi a zástupci projektového týmu F-35. Cílem výcviku na simulátoru F-35 nebylo létání samotné, ale šlo především o seznámení se s technikou a jejími reálnými schopnostmi. Úvodní skupina čáslavských stíhačů byla první, která podobné školení v USA absolvovala, samotný harmonogram výcviku pro jejich kolegy a také technický personál se bude sestavovat až letos v létě.

První skupinu příslušníků Vzdušných sil AČR, kteří se mohli ve výcvikovém centru společnosti Lockheed Martin podrobně seznámit se simulátorem letouny F-35, tvořili jak zástupci projektového týmu, tak pětice aktivních a zkušených pilotů JAS-39 Gripen. (foto: AČR)

 

První stroje určené pro Česko budou hotové v roce 2029 a v tomto roce dojde i k zahájení přeškolení na základně Ebbing ANGB v Arkansasu. Ta byla vybrána jako nové mezinárodní středisko pro výcvik a přípravu zahraničních vojenských pilotů v rámci programu zahraničního vojenského prodeje FMS (Foreign Military Sales) a přeškolení na F-35 zde absolvují piloti z Polska, Finska, Německa či Švýcarska. Čeští piloti budou v rámci přeškolení na F-35A rozděleni do čtyř týmů po čtyřech pilotech a celkově by tak mělo přeškolení v USA podstoupit 16 pilotů a 60 členů pozemního personálu. První skupiny budou tvořit zkušení „driveři“ převážně z typu JAS-39 Gripen, kteří mají značné zkušenosti a poměrně slušné nálety na typu. Právě tito piloti budou po přeškolení plnit roli instruktorů a část z nich bude v USA pomáhat americkým kolegům s přeškolením dalších týmů.

V dalších skupinách pak již budou mladíci a čerství absolventi UNOB, kteří projdou novou a upravenou osnovou výcviku na typu L-39NG v pardubickém Centru leteckého výcviku státního podniku LOM PRAHA. Z tohoto důvodu se výrazně změnil rovněž systém studia na Univerzitě obrany. Dosud totiž budoucí piloti a letoví dispečeři studovali pětileté magisterské studium, od loňského roku však již stačí bakalářský diplom v rámci 3,5 letého studia. Důvodem je, že armáda potřebuje výcvik leteckého personálu urychlit kvůli nákupu nových strojů a zároveň se snaží lidi dostat co nejdříve do praxe. Do nového studijního programu „Vojenský letový provoz“ se tak v loňském roce přihlásilo rekordních 192 zájemců, ze kterých univerzita ke studiu v akademickém roce 2024/25  přijala osmnáct budoucích vojenských letců a pět studentů na pozici dispečera řízení letového provozu.

Přímo na čáslavské základně budou ve speciální budově simulačního centra kampusu F-35 umístěny čtyři pokročilé a vzájemně propojené Full Mission simulátory, disponující plným letovým modelem a softwarem letounu F-35A. (foto: Ole Andreas Vekve / Forsvaret)

 

Dalším důležitým projektem v rámci implementace letounu F-35A do výzbroje Vzdušných sil AČR je zásadní modernizace čáslavské základny. Tu je možné rozdělit do dvou samostatných kroků. Prvním je celková a z dlouhodobého hlediska nezbytně nutná kompletní rekonstrukce dráhových systémů na čáslavské základně. Hlavní vzletová a přistávací dráha včetně dalších pojezdových ploch budou v podstatě vybudovány zcela nově, což si vyžádá minimálně dvouletou výluku čáslavské základny. Už začátkem roku 2026 tak přeletí všechny Gripeny na záložní letiště v Pardubicích, které se stane na dva roky jejich domovem, zatímco podzvukové L-159 zamíří do Náměšti nad Oslavou. V Pardubicích proto probíhá již od podzimu 2023 rozsáhlá rekonstrukce potřebného zázemí, aby odtud mohla 211. taktická letka bez problémů během výluky působit.

Druhým krokem modernizace čáslavské základny je pak výstavba samostatného kampusu pro letouny F-35A, ke které má dojít nejpozději v roce 2028. Ministerstvo obrany již vyhlásilo výběrové řízení na dodavatele projektové dokumentace a vítězná projektová firma musí zpracovat všechny nezbytné stupně projektové dokumentace, potřebné jak pro administraci stavebního řízení, tak pro realizaci samotné stavby kampusu, nezbytného pro zajištění provozu letounů páté generace na 21. základně taktického letectva v Čáslavi. Součástí veřejné zakázky je rovněž zajištění součinnosti při výběru zhotovitele kampusu a přípravě technických podmínek před zahájením stavebních prací, přičemž cílem je dokončit stavební práce ještě před rokem 2031, kdy mají první letouny F-35A přiletět do ČR.

Vizualizace kampusu pro letouny F-35A na dánské základně Skrydstrup, přičemž takto nějak bude s největší pravděpodobností vypadat i komplex na čáslavském letišti. (foto: RDAF)

 

Přípravu veškerého personálu a budování potřebné infrastruktury pro nové letouny F-35A považuje velení vzdušných sil za stěžejní úkol a chce se za každou cenu vyhnout podobné situaci, k níž došlo v sousedním Slovensku. Zde nabral celý infrastrukturní projekt modernizace základny Sliač obrovské zpoždění a její rekonstrukce bude trvat patrně až do období let 2026-2027, takže slovenské letouny F-16 Block 70 musejí zatím působit z velkého provizoria na základně v Kuchyni, kde však ani po více než půl roce od dodání prvních kusů v podstatě nezahájily plnohodnotný provoz. Doufejme tedy, ze něco podobného v ČR nenastane a vzdušné síly budou na integraci F-35A do prostředí AČR mnohem lépe připraveny, přestože jde o násobně složitější projekt.

Každopádně možnost výcviku na simulátoru F-35 v USA je prvním reálným krůčkem v celém složitém programu zavádění letounu páté generace do výzbroje Vzdušných sil AČR a celý implementační tým, včetně vybraných příslušníků čáslavské základny, ještě čeká dlouhá a náročná cesta.

První české letouny F-35A přiletí na čáslavskou základnu v roce 2031 a do této doby musí být na 21. zTL pro letouny páté generace vše nachystáno a certifikováno. (foto: Koninklijke Luchtmacht)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aeronautica Militare)

(zdroj: článek „První čeští piloti začali výcvik na simulátorech stíhacích letounů F-35. V USA stráví týden“, autor Kateřina Gruntová, https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/f-35-stihacka-armada-vycvik_2502030703_gut; archív redakce czechairforce.com)