K vrtulníkářům v Náměšti nastoupili tři noví piloti z civilu
Vzdušné síly AČR se poslední roky potýkaly s nedostatkem pilotů, techniků a řídících letového provozu. Armáda se proto v roce 2019 rozhodla pro unikátní krok – nábor pilotů vrtulníků z civilu. Tři noví nyní nastoupili k vrtulníkářům do Náměště.
Ještě donedávna platilo, chcete-li se stát vojenským pilotem, musíte tento obor vystudovat na Univerzitě obrany v Brně. Nyní vám stačí ukončené minimálně bakalářské vzdělání technického směru, ideálně v oboru pilot letadla. Dále potřebujete absolvovat teoretický kurz pilota dopravních letadel, známý pod zkratkou ATPL (Airline Transport Pilot Licence), což znamená, že nejste v létání úplnými „zelenáči“.
Mít praktické zkušenosti s pilotováním samozřejmě zvyšuje šance na přijetí, stejně jako tělesná zdatnost či znalost anglického jazyka alespoň na úrovni B 1 (středně pokročilí). Důležitá je také zdravotní klasifikace – LA 2 (schopen letecké služby na všech typech podzvukových letadel). V současné době je možné stát se pilotem vrtulníku u 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou a u 24. základny dopravního letectva v Praze – Kbelích.
Noví piloti mají šanci pilotovat vrtulníky Venom a Viper
V novém roce přivítal velitel 22. základny vrtulníkového letectva plukovník Rudolf Straka tři nové piloty, kteří byli touto kampaní osloveni a rozšířili řady vojenského létajícího personálu. Nově příchozí jsou absolventy oboru profesionální pilot a oboru stavby letadel na Vysokém učení technickém v Brně. Jejich hlavním motivem pro vstup do armády byla touha pilotovat. „Odmalička jsem byl fascinován stíhačkami a šel jsem si za svým cílem, i když cesta ke splnění tohoto snu byla klikatější,“ svěřil se poručík Lukáš Novotný.
Nováčci museli nejprve projít výběrem pro přijetí do služebního poměru včetně důkladné lékařské prohlídky a absolvovat kurz základní přípravy ve Vyškově. V následujících měsících je čeká náročný výcvik, a to hlavně v Centru leteckého výcviku v Pardubicích, kde je pro ně připravena pořádná dávka teorie a výcviku na leteckých simulátorech, a poté už praktický letový výcvik na vrtulníku Enstrom 480B v rozsahu 150 letových hodin. Teprve pak se bude rozhodovat, zda budou pokračovat jako piloti vrtulníků Mi-17 a 171Š nebo se stanou jedněmi z prvních pilotů nově pořizovaných vrtulníků.
Vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou má ve výzbroji dva typy vrtulníků – bitevní Mi-24V/35 a transportní Mi-171Š. Zatímco s typem Mi-171Š se počítá i do budoucna a jsou průběžně modernizovány, v roce 2023 by měl skončit provoz Mi-24V/35 a stroje by mělo nahradit osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper od firmy Bell.
Armáda bude mít zájem o civilní piloty i v budoucnu
Nejen v souvislosti s modernizací bude armáda vyhledávat nové piloty z civilu po dobu dalších dvou až tří let. Současná komplikovaná situace v civilním letectví zájem uchazečů o práci vojenského pilota zvyšuje. „Myslím, že pro mnohé civilní uchazeče nabízí tento program zajímavou alternativu k naplnění jejich touhy létat. Kromě toho vnímám bohaté a pestré zkušenosti dosavadních uchazečů jako obohacení našeho vrtulníkářského světa,“ zhodnotil velitel 22. vrtulníkového křídla plukovník Martin Janďourek.
Autor textu: tisková a informační důstojnice 22. zVrL, kpt. Mgr. Jindřiška Budiková
(foto: 22. zVrl Náměšť nad Oslavou, www.army.cz)
(zdroj: článek „Armáda má nové piloty z civilu a hlásí: Chceme další!“, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/armada-ma-nove-piloty-z-civilu-a-hlasi:-chceme-dalsi!-225748/)