AktualityCvičeníPilotiTechnika

211. letka zahájila jako první operační jednotka s Gripeny noční tankování

V minulém týdnu došlo u taktického letectva AČR k dalšímu významnému milníku, když čáslavská 211. taktická letka zahájila jako první operační jednotka ze všech uživatelů platformy JAS-39 výcvik v procedurách nočního tankování. Tuto schopnost, pro kterou musely švédské stíhačky projít drobnými úpravami, doposud na Gripenech ověřovali pouze zkušební piloti výrobce a švédského úřadu FMV. Vzdušné síly AČR tak jako první zahájily implementaci této nové schopnosti do běžného výcviku a to ve spolupráci s Mnohonárodní flotilou tankerů MMF, jejíž součástí je i Česká republika.

Výcvik procedur doplňování paliva ve vzduchu neboli Air-to-Air Refueling (AAR) je dnes už nedílnou součástí všech moderních letectev a schopnost přijímat palivo z leteckých tankerů je naprosto zásadní při plánování jakýchkoliv aliančních leteckých operací. Čeští piloti tuto schopnost rozvíjejí na platformě JAS-39 Gripen od začátku roku 2012, kdy se ve Švédsku vycvičili první dva instruktoři a to pouhé dva roky poté, co tuto schopnost začali poprvé cvičit i piloti švédského Flygvapnetu.

Výcvik českých pilotů v procedurách AAR však dlouhodobě ovlivňoval akutní nedostatek tankerů v evropském prostoru a každou misi tak bylo potřeba dlouhodobě plánovat a následně doufat, že tanker nepostihne nějaká závada či důležitější operační potřeba. Čeští stíhači tak prováděli od prvopočátku výcvik AAR pouze za normálních povětrnostních podmínek ve dne a v podstatě byli vůbec rádi, že jim nepropadne půlroční certifikace pro mise AAR, i když ani to se vždy nepodařilo. Minimální požadavek na udržení schopností vzdušného tankování je sice v příslušných dokumentech NATO stanoven na 3 kontakty každých 6 měsíců, reálné zkušenosti však ukázaly, že vzhledem k nepříliš ideálnímu umístění tankovací sondy na Gripenech a složitosti celé procedury u tohoto typu je dobré provádět výcvik mnohem častěji. Ze zkušeností švédského letectva plyne, že je dobré uskutečnit alespoň jeden cvičný let s více kontakty každé 3–4 měsíce.

Certifikace švédských Gripenů byla původně plánována už na první polovinu roku 2022, tento termín však negativně ovlivnila ruská agrese vůči Ukrajině a samotné certifikační lety se uskutečnily až v průběhu října 2022. Víc než jeden rok pak trvalo „papírování“ a celý legislativní proces byl ukončen teprve v únoru 2024, kdy mohli čeští a švédští piloti zahájit reálný výcvik v doplňování paliva z tankerů A330MRTT mnohonárodní flotily MMF. (foto: Flygvapnet)

 

Tento ideální stav nastal de facto až po přistoupení České republiky do programu Mnohonárodní flotily víceúčelových tankovacích a transportních letadel MMF v říjnu 2019, díky čemuž získala ČR přístup k možnosti využívat ročně až 100 letových hodin víceúčelových letounů A330MRTT, které lze využít jak k tankování za letu, tak k přepravě nákladu, osob či zdravotnické evakuaci. Už v době přistoupení do programu MMF armáda počítala s tím, že podstatná část hodin bude využita pro úkoly výcviku Air-to-Air Refueling piloty Gripenů, bohužel celý certifikační proces platformy JAS-39C/D nabral kvůli Covidu určité zpoždění.

Gripen zkušební jednotky TUJAS z období letových zkoušek pro certifikaci na A330MRTT. Na teleskopickém nástavci je přichycena kabeláž ke snímačům tlakových veličin, měřících tlakové síly na sondě AAR při tankování. S takto „namotanou“ kabeláží jej nelze zasunout a letouny během zkoušek létají se stále vysunutým nástavcem.  (foto: Björn Rüdén)

První zkušební lety v rámci certifikace platformy JAS-39 pro tankování z letounů flotily MMF byly uskutečněny až v říjnu 2022 v úzké spolupráci se švédským úřadem pro vyzbrojování FMV (Försvarets materielverk). Testovací kampaň probíhala ve švédském vzdušném prostoru a do testovacích letů se zapojily dva Gripeny od jednotky TUJAS (Taktisk Utprovning JAS-39). Zkušební kampaň zahrnovala denní a noční lety v různých konfiguracích, které měly ověřit chováni letounů v blízkosti tankeru a možnou reakci systému FCS (Flight Control System). Gripeny byly zároveň vybaveny snímači tlakových veličin na teleskopickém nástavci, jejichž účelem bylo měření tlakových sil na sondě AAR při tankování a rovněž měření specifických tlaků v palivovém systému Gripenu.

Úplně první „suché“ připojení českých Gripenů k tankeru MRTT za účelem potvrzení schopnosti doplňovat palivo z tohoto typu letounu došlo v úterý 13. února 2024 na orbitě v okolí Krkonoš a celý proces zabezpečila z české strany dvojice zkušených pilotů v podání instruktora procedur AAR čáslavské základny a velitele 211. taktické letky.

Detail na příď českého Gripenu, kde je vidět nově přidané osvětlení teleskopického nástavce. (foto: MMF)

Cvičný „dry contact“ mezi dvojicí hotovostních Gripenů „Charlie Foxtrot“ a tankerem „MULTI 19“ se odehrál v letové hladině 23.000 feetů a paradoxně téměř v nočních podmínkách, doslova na hraně certifikačních podmínek pro daný typ úkolu. Posádka tankeru totiž měla před vstupem do vzdušného prostoru ČR ještě spousty práce v jiných destinacích a proto se poněkud opozdila.

Teprve tímto krokem byl celý certifikační proces legislativně ukončen a příslušníci 211. taktické letky mohli zahájit standardní výcvik s tankery jednotky MMU. Zároveň by bylo dobré zjistit, zda podobný složitý proces certifikace a papírování podstoupilo třeba indické letectvo s letouny Su-30MKI, které plnily z tankerů A330MRTT jednotky MMU během cvičení Tarang Shakti 24.  Každopádně k oficiálnímu zahájení výcviku českých stíhačů v procedurách AAR z tankerů flotily MMF došlo v úterý 27. února, kdy do vzdušného prostoru zamířil  letoun A330MRTT registrace T-054, startující tentokrát z předsunuté operační základny v Kolíně nad Rýnem s volačkou „MULTI 14“. Samotné plnění paliva probíhalo na orbitě mezi Čáslaví a Uničovem na letové hladině 21.000 feetů a v průběhu tříhodinového létání na orbitě se k tankeru připojilo celkově pět strojů JAS-39C včetně letounů z ostré hotovosti QRA, jejichž piloti provedli celkově 32 úspěšných „wet“ kontaktů s tankerem.

Česká republika může díky členství v programu MMF využívat ročně 100 letových hodin tankerů A330MRTT a díky tomu je možné pravidelněji plánovat a realizovat mise AAR (Air-to-Air Refueling) v rámci nasmlouvaných letových hodin tankeru. Piloti tak díky častějším „kontaktům“ získají mnohem větší jistotu plnění procedur AAR, které jsou u Gripenu vzhledem k umístění tankovací sondy o značném odhadu a zkušenostech. Každé nepovedené spojení z důvodu chybného odhadu polohy nebo „agresivního“ manévrování při zachycení koše totiž u platformy JAS-39 snadno vedou k poškození povrchu letadla nebo utržení koše, což už se českým pilotům rovněž přihodilo. Poměrně běžné je také poškrábání překrytu kabiny od ostrých hran koše. (foto: 211. taktická letka)

 

Zahájení plnohodnotného využití tankerů jednotky MMU pro účely výcviku procedur Air-to-Air Refueling zároveň přineslo záměr zvýšení kvalifikace českých stíhačů pro noční mise AAR, které v podstatě představují vrchol v oblasti vzdušného tankování a tato způsobilost doposud českému taktickému letectvu chyběla. Realizaci tohoto záměru umožnil program švédského letectva na získání schopnosti tankování za letu v noci platformy JAS-39C/D, který spočívá v drobných úpravách letounu a instalaci nového osvětlení, umístěného na krytu teleskopického nástavce. Nové osvětlení nasvěcuje prostor před tankovací sondou AAR a pomáhá pilotovi v celém procesu spojení tankovací sondy s košem. Touto úpravou procházely české Gripeny postupně od roku 2024, tak aby byly v letošním roce pro tento typ výcviku plně uzpůsobeny.

Pracoviště operátora francouzského tankeru A330MRTT, které je do značné míry identické s letouny Mnohonárodní flotily MMF. (foto: Julien Fechter)

K důležitému milníku v historii taktického letectva a celých Vzdušných sil AČR nakonec došlo v úterý 22. dubna 2025, kdy piloti 211. taktické letky z Čáslavi tankovali s Gripenem v noci jako vůbec první piloti operační jednotky na typu JAS-39, neboť tuto proceduru doposud testovali pouze tovární piloti Saabu a zkušební piloti úřadu FMV. Jako tankovací platforma posloužil letoun A330MRTT reg. T-055, jenž s volacím znakem „MULTI 10“ vzlétl v pozdních odpoledních hodinách ze své základny v Kolíně nad Rýnem a vydal se do vzdušného prostoru ČR. Zde následně létal na orbitě mezi Čáslaví a Uničovem na letové hladině 21.000 feetů (6.400 m) s dvojicí strojů JAS-39C Gripen.

Samotné tankování provedl ale pouze jeden stroj, pilotovaný pplk. Stanislavem Čejkou, zatímco pilot druhého Gripenu tentokrát plnil funkci instruktora. Další noc bylo v plánu vše opakovat v obráceném pořadí, ale kvůli operační vytíženosti tankeru k tomu nakonec nedošlo a uskutečnilo se pouze běžné denní tankování českých Gripenů. Jinak pplk. Čejka patří mezi nejzkušenější piloty čáslavské základny, jenž svou kariéru začínal na L-159 a od roku 2012 létá nadzvukové Gripeny.

Operátor tankeru má díky kamerovému systému solidní obraz i během nočního tankování.

Procedury nočního plnění paliva metodou „Probe and Drogue“ (hadice-koš) patří bezesporu mezi vůbec nejnáročnější činnosti a z pohledu pilota vyžadují naprosto precizní pilotáž, jemnou práci s tahem motoru či absolutní soustředění na celý proces spojení, kdy i nepatrná chyba v trajektorii přiblížení může vést ke špatnému zachycení koše a pak nezbývá, než se opět vzdálit a celé spojení zkusit znovu.

Nová schopnost tankovat v nočních podmínkách každopádně rozšíří operační schopnosti taktického letectva AČR, které se tak bude moci ve větší míře integrovat do aliančních cvičení či leteckých operací. Půjde například o výcvik Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group), k němuž se české vzdušné síly připojily už v roce 2018 a vyčleňují pro něj roj letounů JAS-39 Gripen. V posledních letech se výcvik uskupení MAG zaměřuje především na noční mise v rámci společných leteckých operací COMAO (Composite Air Operations), kde je schopnost využívat tankery zcela zásadní.

Během nočního tankování mohou piloti uskutečnit setkání s tankerem v různých módech, během nichž například aktivně vyhledávají tankovací stroj pomocí palubního radiolokátoru, nebo naopak k navedení využijí instrukcí z pozemního stanoviště GCI a pomocníkem jim bývají rovněž brýle NVG. Při nočním A2A Refuelingu je ztížen odhad polohy a rychlost přiblížení, piloti proto musí pozorně sledovat příslušné značky a luminiscenční pásky na tankeru. Celou operaci navíc ztěžují různé rušivé záblesky od antikolizních majáků a pilota Gripenu může nepatrně oslňovat i osvětlení na krytu teleskopického nástavce, jež svítí směrem dopředu k blížícímu se koši. (foto: 211. taktická letka)


 

 

(úvodní ilustrační foto: 211. taktická letka)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)