AktualityCvičeníTechnikaZahraniční mise

Cross Servicing na Záhorí: české Gripeny cvičily na Slovensku

Vzdušné síly Armády České republiky se od září 2022 podílí společně s dalšími spojenci na zajištění ochrany vzdušného prostoru Slovenska a tuto misi budou zabezpečovat i po celý letošní rok. Protože by při ostrém zásahu ve vzdušném prostoru Slovenska mohla vzniknout potřeba přistát na slovenských základnách z důvodu doplnění paliva, byl už v říjnu 2022 vycvičen slovenský personál v procedurách Aircraft Cross Servicing, zaměřených na přijetí a odbavení českých stíhaček JAS-39 Gripen. Příslušné certifikace pozemního personálu je pochopitelně nutné obnovovat v průběhu pravidelných školení a jedno takové se uskutečnilo v minulém týdnu na základně 46. krídla Kuchyňa.

Schopnost přijmout a obsloužit zahraniční leteckou techniku je zcela klíčová pro interoperabilitu aliančních letectev a tento druh výcviku se v posledních letech organizuje především na základě požadavků velitelství aliančních vzdušných sil AIRCOM v německém Ramsteinu. Program Aircraft Cross Servicing neboli zkráceně ACS úzce souvisí s koncepty podpory hostitelskou zemí HNS (Host Nation Support) či aktivní bojové činnosti ACE (Agile Combat Employment). Zatímco první koncept zajišťuje logistickou, technickou a operační podporu zahraničním jednotkám operujícím na domácím území, druhý zase klade důraz na flexibilitu a schopnost rychlého nasazení, přesunu a působení vlastních jednotek mezi různými základnami NATO.

České letectvo realizuje výcvik v procedurách Cross Servicing se svými nejbližšími aliančními sousedy především od roku 2022, kdy bezprecedentní ruská agrese na Ukrajině znovu akcelerovala školící kurzy ve schopnosti odbavit alianční techniku na cizích základnách. Asi nejintenzivnější je spolupráce s německou Luftwaffe, jejíž pozemní personál se proškoluje v procedurách ACS českých Gripenů a L-159, zatímco český personál se naopak školí na německé letouny EF2000 a Tornado. Mezi dalšími partnery českého letectva v programu ACS je Slovensko, jehož personál byl v říjnu 2022 zaškolen na stíhací Gripeny, a dále i sousední Polsko, které na podzim 2024 vyškolilo personál pro obsluhu podzvukových Alek. Jen v letošním roce pak Vzdušné síly AČR plánují celkově deset cvičení Aircraft Cross Servicing s partnery z Německa, Polska a Slovenska v obsluze letounů JAS-39 a L-159.

Prvním letošním cvičením ACS byla spolupráce se slovenským letectvem a nácvik řady taktických scénářů při zapojení sil a prostředků do aliančního pohotovostního systému NATINAMDS. Výcvik se uskutečnil v průběhu tří dnů minulého týdne na základně 46. krídla Kuchyňa, kde si slovenský technický personál převážně od 81. krídla Sliač obnovoval a prohluboval znalosti při úkonech spojených s obsluhou českých Gripenů, zatímco stíhači z Čáslavi testovali například komunikaci se slovenskými dispečery. Scénář takového výcviku je vždy velice podobný a bojové letouny jsou po přistání připraveny k dalšímu letu na cizím letišti, kde není k dispozici personál z domovské základny. Školení se realizuje podle alianční normy STANAG a skládá se vždy ze třech fází: seznámení se s konkrétním typem letounu, počátečním výcvikem a udržovací fází.

Za čáslavskou základnu taktického letectva se výcviku účastnil vybraný pozemní personál a každý den přilétly na Slovensko dva letouny JAS-39 Gripen. Po přistání v Kuchyni čeští technici-instruktoři dohlíželi na slovenské protějšky při procesu navádění letounů a poskytovali jim technickou asistenci při úkolech aktivní bojové činnosti Agile Combat Employment. U letounu JAS-39 je v případě Cross Servicingu za provádění přípravy k opakovanému vzletu odpovědný pilot a slovenští technici jsou vyškolení k tomu, aby věděli, co pilot při tomto úkonu dělá a co k tomu potřebuje. Musí znát bezpečnostní procedury, zóny, aby se dokázali kolem letounu bezpečně pohybovat a dovést ho na stání. Při spuštěném motoru dokumentace přesně stanovuje, kde se pozemní personál smí a nesmí pohybovat. Po přípravě k opakovanému vzletu oba Gripeny odstartovaly a zamířily do vzdušného prostoru východního Slovenska, kde stíhači plnili úkoly dle pokynů slovenských letovodů GCI z Centra řízení a uvědomování CRC (Control and Reporting Centre) ve Zvolenu. Následně Gripeny opětovně přistály v Kuchyni, kde slovenský personál letouny znovu připravil k přeletu do ČR.

V průběhu Cross Servicingu si mohl slovenský personál na základně v Kuchyni procvičit také proceduru Hot Pit, během níž se letounu tankuje při běžícím motoru. Tímto způsobem, jenž se obecně označuje rovněž jako Hot Refueling, se redukuje čas, který je potřeba k dalšímu opakovanému vzletu ve stejné konfiguraci. Tento způsob operačního nasazení je v českém letectvu občasně procvičován, i když v poslední době jde spíše o sporadickou činnost. Během procedury Hot Pit letadlo zastaví na stojánce, má spuštěný motor, pilot je v kokpitu a dává pokyn technikům k provedení dotankování letounu. Tento způsob je v NATO využíván především v situacích, kdy není k dispozici vzdušný tanker. Čeští stíhači například plánují tuto schopnost využít v září letošního roku při přeletu na mezinárodní cvičení NATO Tiger Meet v Portugalsku.

Na základně 46. krídla Kuchyňa probíhal v minulém týdnu třídenní výcvik vzájemné obsluhy aliančních letounů ACS (Aircraft Cross Servicing), během kterého si technický personál 81. krídla Sliač obnovoval a prohluboval svoje znalosti při úkonech spojených s obsluhou letounů JAS-39. Výcviku se každý den účastnily dva Gripeny, které byly po přistání na základně Kuchyňa a zarolování na centrální stojánku přijaty slovenským technickým personálem, jenž pracoval pod dohledem českých instruktorů. Slovenští technici si také mohli procvičit proceduru Hot Pit, při níž letadlo zastaví na stojánce, má spuštěné motory a pilot z kokpitu dává pokyny k dotankování letadla. Během tankování se spuštěným motorem je zároveň nutná asistence hasičů přímo na stojánce. (foto: prap. Milan Polách)


 

 

(úvodní foto: prap. Milan Polách)

(zdroj: článek „Tankování s běžícím motorem i přistání na cizím letišti. Čeští stíhači cvičili s Gripeny na Slovensku“, autor kapitánka Hana Havrdová, https://acr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/tankovani-s-bezicim-motorem-i-pristani-na-cizim-letisti–cesti-stihaci-cvicili-s-gripeny-na-slovensku-256482/; archív redakce czechairforce.com)