AktualityAkviziceCvičeníTechnika

Agresorské L-159E Drakenu roztahují křídla nad Evropou

V roce 2022 získala evropská divize Drakenu důležitý kontrakt na pokročilý bojový výcvik pro Royal Air Force v rámci programu IRAATS (Red Air Aggressor Training Service), v rámci kterého poskytuje „agresorské“ služby s českými podzvukovými stroji L-159E Honey Badger britskému letectvu. Draken Europe původně začínal s osmi Alkami, nyní však celá flotila na britských ostrovech čítá dohromady třináct strojů. Nedávné rozšíření počtu L-159E v Evropě má patrně souvislost s plánovaným poskytováním výcviku „Adversary Air“ pro nizozemské královské letectvo RNLAF v letech 2025-26.

Letová flotila L-159E evropského Drakenu zajišťuje už dva roky „agresorské“ služby s podzvukovými stroji L-159E, které simulují nepřátelské síly Red Air proti stíhačům britské RAF s letouny F-35B Lightning II a EF2000 Typhoon. Piloti Royal Air Force díky tomu mohou v rámci letových misí procvičovat taktiku i proti letadlům s odlišnými výkony a vybavením DACT (Dissimilar Air Combat Training), přičemž v minulosti tento druh výcviku zabezpečovaly podzvukové Hawky britského letectva. Drakenovská flotila v severoanglickém Teesside původně čítala osm L-159E, které už na podzim roku 2023 posílila další dvojice strojů. Ty však posléze přelétly do sídla společnosti na letišti v Bournemouthu, kde jsou zatím údajně uloženy. K dalšímu rozšíření flotily Alek evropského Drakenu pak došlo v  říjnu 2024, kdy na letišti v britském Teesside přistály další  tři stroje L-159E „Honey Badgers“. Šlo o letouny s americkou registrací N270EM, N274EM a N275EM, které uskutečnily do Velké Británie dlouhý etapový přelet až z texaského San Antonia a ještě před koncem roku obdržely nové britské registrace G-DKNK, G-DKNL a G-DKNM.

Postupné navyšování počtu L-159E v Anglii dávalo tušit záměr na rozšiřování poskytovaných služeb dalším zákazníkům. To nakonec v listopadu potvrdila přímo společnost Draken Europe, když oznámila předběžnou dohodu na komerčně nasmlouvaný výcvik „Adversary Air“ pro nizozemské královské letectvo RNLAF v letech 2025 a 2026. Představitelé Draken Europe a RNLAF totiž na letecké výstavě NEDS (Netherlands Industries for Defense & Security) v Rotterdamu podepsali prohlášení o záměru (Letter of Intent) a počátkem příštího roku by již mělo dojít k podpisu finální smlouvy. Flotila letounů L-159E evropského Drakenu tak bude po dva roky poskytovat pokročilé služby simulace operačních hrozeb a zkušení piloti s dlouholetou praxí v RAF budou létat v roli „agresorů“ proti personálu RNLAF s využitím taktických operačních postupů, které poskytuje Draken Europe svým zákazníkům ze států NATO.

Nabízení služeb v rámci outsourcingu začíná být v Evropě poměrně rozšířené a kromě Německa a Velké Británie k podobnému modelu směřují i ve Francii. Zde je aktivní především společnost Babcock France, která nedávno dokončila nákup 11-ti letounů L-39C Albatros od společnosti Apache Aviation, které dříve provozovala světoznámá akrobatická skupina Breitling Jet Team. Na letecké základně Dijon-Longvic, v prostorách bývalé stíhací perutě 1/2 „Cigognes“, vybuduje Babcock France akademii pro výcvik zahraničních stíhacích pilotů. Dále chce zajistit školení pilotů L-39 na instruktorskou úroveň a rovněž bude poskytovat výcvik pilotů pro mise CAS (Close Air Support) a podporu certifikace operátorů JTAC (Joint Terminal Attack Controller). Společnost ale usiluje především o možný kontrakt francouzského letectva, které plánuje zadat simulaci vzdušných oponentů Red Air soukromému poskytovateli v rámci smlouvy, jež by pokrývala 3000 letových hodin ročně po dobu nejméně šesti let.

V této souvislosti se zároveň nabízí otázka, co dále s flotilou českých L-159. Polovina z celkově 24 provozovaných letounů bude totiž podle aktuálních plánů vyřazena z provozu už v letech 2026-28. Není zároveň žádným tajemstvím, že právě o tyto vyřazené letouny projevuje v poslední době zájem společnost Draken Europe. V případě zbývajících 12-ti Alek, které si chce AČR ponechat zhruba do roku 2035, se podle nejčerstvějších informací zvažuje možnost jejich přesunu na pardubické letiště, kde by působily ve struktuře Letištní správy s podporou personálu CLV. Šlo by primárně o všechny spárky L-159T1+/T2, pro které už nebude po zahájení výstavby kampusu F-35 na čáslavské základně volné místo. Ačkoliv ještě definitivní rozhodnutí nepadlo, pro státní podnik LOM PRAHA by mohlo jít o velkou příležitost rozšířit své portfolium nabízených služeb a poskytovat v rámci outsourcingu i služby zaměřené na simulaci Red Air jak v rámci AČR, tak i pro zahraniční klienty. Jde však stále pouze o úvahu a teprve následující roky ukážou, jaký bude konkrétní osud českých L-159.

Jeden z letounů L-159E flotily evropského Drakenu v typicky nevlídném britském počasí. Alky tohoto civilního kontraktora létají se zamalovaným zadním překrytem kabiny a zároveň mají svěšeny krajní pylony pro navěšení registrů protiletadlových střel. (foto: Draken Europe, www.draken.aero)


 

 

 

(úvodní ilustrační foto: Draken Internationalwww.draken.aero)

(zdroj: článek „Draken to Provide Honey Badger ‘Red Team’ Fleet for Dutch Air Force Training“, autor Rojoef Manuel, https://thedefensepost.com/2024/11/22/netherlands-honey-badger-draken/; Draken Europe Linkedin, https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:7265400432473038849/; článek „Babcock France lance à Dijon une nouvelle activité de formation et d’entrainement au profit des forces aériennes“, autor Philippe Chapleau, https://lignesdedefense.ouest-france.fr/babcock-france-lance-a-dijon-une-nouvelle-activite-de-formation-et-dentrainement-au-profit-des-forces-aeriennes/)