AktualityAkviziceModernizacePiloti

První instruktor pardubického CLV se proletěl v „lomáckém“ L-39NG

Ve čtvrtek 3. října byla ve Vodochodech zahájena praktická fáze přeškolovacího výcviku pilotů-instruktorů pardubického Centra leteckého výcviku na nových cvičných letounech L-39NG, jejichž první kusy obdrží státní podnik LOM PRAHA ještě do konce letošního roku. Vůbec prvním pilotem CLV, jenž si mohl nové engéčko vyzkoušet ve vzduchu, se stal zkušený instruktor Tomáš Merta, pro kterého jde o další významný milník v jeho bohaté letecké kariéře.

Samotné přeškolení prvních tří pilotů-instruktorů pardubického CLV na nové letouny L-39NG, kterými jsou Tomáš Merta, Ervín Ehm a Kamil K., bylo zahájeno již v pondělí 19. srpna. Všichni tři vybraní instruktoři jsou bývalými a dlouholetými piloty AČR, kteří značnou část své letecké kariéry spojili se službou na nadzvukových Gripenech a mají tak bohaté zkušenosti s létáním na moderních letounech 4. generace. Úvodní část přeškolení obsahovala pětitýdenní pozemní a teoretickou výuku, která se skládá z klasické materiální části, při které lektoři výrobce vysvětlují jednotlivé technické části a systémy nového engéčka.

Součástí  přípravy na první let v engéčku byla i možnost vyzkoušet si přímo u brněnské společnosti VR Group nový Full Mission Simulátor letounu L-39NG, který se stane základním nástrojem při výcviku na tomto typu. V pardubickém CLV proto již probíhá výstavba nového centra pozemní přípravy, jehož součástí bude také hala s jedním leteckým simulátorem FMS letounu L-39NG od společnosti VR Group. Dokončení hrubé stavby se plánuje na leden 2025 a následně, od února 2025, bude zahájena instalace simulátoru a dalších technologií.

Instruktoři pardubického CLV si mohli u brněnské společnosti VR Group vyzkoušet i Full Mission Simulátor letounu L-39NG. Přímo v kokpitu simu je pilot Ervín Ehm, jenž ve své pilotní kariéře u AČR ještě stihl několik sólových letů na legendární Jednadvacítce. Poté krátce sloužil na L-159 a v srpnu 2005 byl vybrán do druhé skupiny osmi pilotů, určených k přeškolení na Gripeny, na nichž nalétal více než 1000 hodin. Další z instruktorů, pilot K. alias „Digger“ je z nepatrně mladší generace, která již ruskou techniku nezažila a svou službu u armády zahájil po základním výcviku rovnou na typu L-159. Po šesti letech strávených v kokpitu Alky u 212. taktické letky, kde působil rovněž jako vedoucí display dvojice L-159, byl v roce 2010 vybrán k přeškolení na Gripeny, na kterých nalétal zhruba 1000 hodin.  (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)

 

Ještě před prvním letem na novém engéčku musela trojice  instruktorů pardubického CLV absolvovat školení v používání záchranných prostředků ALSE (Aircraft Life Support Equipment), které jsou u nového typu L-39NG oproti starším Albatrosům značně sofistikovanější. Šlo jak o teoretickou proceduru katapultáže za využití nových sedaček Martin Baker Mk.16CZ, tak o zkoušku visení v padákovém postroji, nebo o „oblíbenou“ činnost v bazénu, zaměřenou na specifika přistání s padákem na vodní hladinu a schopnost využití všech záchranných prostředků engéčka, včetně nafukovacího člunu.

Pro státní podnik LOM PRAHA nastal slavnostní okamžik ve čtvrtek 3. října přesně ve 13 hodin 20 minut, kdy se z dráhy 28 vodochodského letiště odlepil proudový cvičný letoun L-39NG ev. č. 0478 s volacím znakem „AERO 61“, v jehož kokpitu absolvoval svoji premiéru pilot-instruktor pardubického CLV Tomáš Merta. Během hodinového letu společně s továrním pilotem společnosti Aero Vodochody plnil letové úkoly v prostoru severně od Poděbrad a prováděl jak prvky vyšší techniky pilotáže, tak i například lety na minimální bezpečné rychlosti, tj. 160 km/hod.

V průběhu vlastního leteckého výcviku by měl každý z instruktorů nalétat přibližně 27 hodin a součástí celé přeškolovací osnovy bude nejen základní a pokročilý výcvik včetně akrobacie, ale rovněž zálety po opravách či revizích, včetně instruktorského výcviku a proškolení v ovládání a programování izraelského systému VTS (Virtual Training System), který bude jednou z nejdůležitějších výcvikových technologií lomáckých L-39NG.

Na bedrech trojice instruktorů tak bude úspěšná implementace celého nového výcvikového systému do struktury CLV, přičemž první kusy L-39NG se objeví v Pardubicích ještě tento rok. Trojice pilotů bude mít zároveň plnou kvalifikaci k následnému přeškolení dalších instruktorů CLV, tak aby již příští rok na jaře mohl být na nových letounech zahájen výcvik mladých pilotů AČR, studujících na brněnské Univerzitě obrany.

Vůbec první let na lomackém engéčku ev. č. 0478 absolvoval 3. října instruktor CLV Pardubice Tomáš Merta společně s továrním pilotem V.P. z Aera Vodochody. Tomáš patří mezi nejzkušenější piloty s dlouholetou službou u Vzdušných sil AČR a historicky se stal vůbec prvním solo-display pilotem na typu JAS-39 českého letectva. Svou pilotní kariéru zahájil ještě na slavné VVLŠ SNP v Košicích, po rozdělení federace však studium ukončil již na Vojenské Akademii v Brně. Po základním výcviku na typech L-29 Delfín a L-39 Albatros nastoupil službu k tehdejší 32. základně taktického letectva v Náměšti nad Oslavou, kde létal na typu Su-22M4 u 321. taktické letky. Po vyřazení Súček v roce 2001 se přeškolil na tehdy nové podzvukové letouny L-159 ALCA a v říjnu 2004 byl následně vybrán do první skupiny pilotů, kteří absolvovali ve Švédsku přeškolení na Gripeny. V této šestičlenné skupině převážně jednadvacítkářů byl jediným zástupcem bývalých „esboláků“ z Náměšti a společně s Jaroslavem Tomaňou i jediným pilotem létajícím podzvukovou Alku. S Gripeny následně strávil většinu své letecké kariéry a u čáslavské 21. zTL působil na řadě funkcí. Zároveň se stal jedním z prvních pilotů AČR, který na typu JAS-39 dosáhl náletu 1500 hodin. (foto: Aero Vodochody, www.aero.cz)

 

Jenom pár dnů po Tomáši Mertovi usedl do kokpitu lomáckého engéčka ev. č. 0478 další zkušený instruktor pardubického CLV Ervín Ehm, který absolvoval svůj premiérový 70-ti minutový let ve vyhrazeném prostoru TRA 62. (foto: LOM PRAHA s.p., www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní foto: Aero Vodochody, www.aero.cz)

(zdroj: článek „Pilot LOM PRAHA provedl premiérový let v novém „lomáckém engéčku“, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/pilot-lom-praha-provedl-premierovy-let-v-novem-lomackem-engecku/; článek „LOM PRAHA zahájil přeškolení na L-39NG, autor Jan Čadil, Letectví+Kosmonautika 9/2024)

(aktualizace: 15. 10. 2024)