AktualityCvičeníZahraniční mise

Strakoničtí protiletadlovci cvičili na Doupově manévrový boj

Bránit pozemní jednotky před útoky ze vzduchu. To bylo hlavní náplní taktického cvičení, které ve vojenském újezdu Hradiště na Karlovarsku absolvovali vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu ze Strakonic. Začali se tak připravovat na jeden z úkolů, který budou plnit po přezbrojení na novou techniku.

Vojáci z 251. protiletadlového oddílu plní zejména úkoly v rámci Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky. Ten se zřizuje k posílení obrany vzdušného prostoru ČR a důležitých objektů v době míru. Úkolem vojáků je v takovém případě bránit strategické objekty před nevojenským napadením. Příkladem může být hrozba, kdy teroristé chtějí uneseným letadlem zaútočit na jadernou elektrárnu, leteckou základnu, průmyslovou oblast nebo jiný objekt.

 

O krok dopředu: vojáci chtějí být připraveni

V souvislosti s přezbrojením, které vojáky čeká v letech 2025 až 2026, jim přibude další úkol. Před napadením ze vzduchu nebudou bránit jen strategické objekty, ale i pozemní jednotky. Taktiku začali vojáci pilovat již v těchto dnech během cvičení Resolute Effort 22 na Doupově.

„Cvičili jsme společně s jednotkami 4. brigády rychlého nasazení a amerických ozbrojených sil. Podle taktické rozehry jsme jim zabezpečovali pozemní protivzdušnou obranu. Vzdušného protivníka nám simulovaly bojové letouny,“ uvedl major Pavel Samek, který výcvik strakonických vojáků řídil.

 

Vojáci cvičili ve ztížených podmínkách

Vojáci procvičovali zejména manévrový způsob boje. „Jednotka se často přesouvala, nezůstávala dlouho na stejném místě, aby nerozkryla své postavení,“ objasnil vrchní praporčík oddílu praporčík František Hammerbauer, co obnáší manévrový boj. „Přesuny probíhaly většinou v noci, vojákům jsme záměrně simulovali ztížené podmínky,“ dodal.

Vojáci netrénovali jen přesuny, ale i průzkum terénu a palebných postavení. Zdokonalili se v plánování bojové činnosti, vydávání rozkazů nebo zasílání hlášení.

Náročný výcvik neubral vojákům nic na jejich motivaci. „Cvičili s obrovským entuziasmem. Všichni do jednoho předvedli velkou odpovědnost za svou profesi. Roli v tom jistě sehrály i události posledních dní, které ukazují, že použití prostředků protivzdušné obrany bude nabývat na významu,“ doplnil praporčík Hammerbauer.

Autor textu: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku, redakčně upraveno

Na Doupově cvičili vojáci z 251. protiletadlového oddílu, který je vyzbrojený z dnešního pohledu zastaralým systémem 2K12 KUB. Na spodním záběru je modernizovaný radiolokátor SURN CZ, jenž slouží k identifikaci a zachycení vzdušných cílů. Přesuny během cvičení Resolute Effort 22 probíhaly zejména v noci. (foto: praporčík František Hammerbauer a major Pavel Samek, www.army.cz)


 

 

(úvodní foto:  praporčík František Hammerbauer a major Pavel Samek)

(zdroj: článek „Jednotky se přesouvaly zejména v noci“, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/strakonicti-vojaci-cvicili-na-doupove-manevrovy-boj-234079/)