AktualityCvičeníOstré střelby

Armáda se loučí s Hindy, poslední střelby z Mi-24 proběhly v Boleticích

Legendární Hindy měly v půlce května svou střeleckou derniéru, když Boleticemi zahřměly poslední rány ze zbraní našich bitevních vrtulníků Mi-24/35. Celkem 640 ran z kulometu, 800 ran z kanonu a 239 raket S-8 vystříleli piloti náměšťské 221. vrtulníkové letky při celkovém náletu 16 hodin během vůbec posledních střeleb z bitevních Hindů. Příběh tohoto legendárního stroje ještě sovětské provenience se tak v Armádě ČR pomalu uzavírá. Letos v srpnu navíc uplyne neuvěřitelných 45 let, kdy čs. vojenské letectvo začalo tyto vrtulníky provozovat.

Vrtulníky řady Mi-24 přinesly československé armádě „čistokrevnou“ bojovou schopnost, a to především proti obrněné technice. Na tehdejší dobu byly vybaveny mohutnou výzbrojí včetně řízených střel a umožňovaly přesnou likvidaci protivníkovy techniky a zároveň mnohem efektivnější podporu pozemních jednotek.

Bitevní vrtulník Mi-24 byl a je stroj budící opravdu zasloužený respekt. Však mu také sami Rusové dali přízvisko „krokodýl“, zatímco afghánští mudžahedíni ho během sovětsko-afghánského válečného konfliktu v letech 1979–89 nazvali „ďáblův kočár“. Tento legendární stroj slouží v AČR téměř 45 let, letos ho nahradí americké stroje Venom a Viper.

Historicky poslední střelby českých vrtulníků Mi-24/35 se uskutečnily v půlce května ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice, kde se nachází letecká střelnice Ondřejov. (foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav a npor. T.CH., 22. zVrL Náměšť)

 

Labutí píseň náměšťských Hindů

Jeden z posledních letových dnů s ostrými střelbami ve Vojenském újezdu Boletice začíná ranním brífinkem. Ten zahajuje jako obvykle velitel letové směny, který si nechává doložit informace od meteorologické služby, řídícího letového provozu, dozorčího inženýra létaní a zbrojíře. Na základě těchto informací se rozhoduje o způsobu a provedení letu.

Hlavním námětem cvičení byla střelba na cíl ve spolupráci s jednotkou předsunutých leteckých návodčích JTAC (Joint Terminal Air Controller). Jednotlivé lety posádek byly naplánovány zhruba na hodinové bloky tak, aby ve dne odlétaly čtyři lety a stejně tak i v noci. Vrtulník s trupovým číslem 3366 v kamufláži Alien Tiger nesl pod křídly dva dvouhlavňové kanony GŠ-23 a vrtulník 3369 byl vyzbrojen raketovými bloky B-8V-20 s protizemními neřízenými raketami S-8 ráže 80mm a čtyřhlavňovým kulometem ráže 12,7 mm v přídi.

„Dnes se střílely rakety S-8, kulomet a z kanonu GŠ-23, a to ve dne i v noci s brýlemi pro noční vidění. Trénovali jsme i skupinový let, kdy se střílelo ze všech tří typů zbraní v jeden okamžik. Nicméně kolik toho ve skutečnosti odstřílíme, záleží hlavně na počasí, které se na Boleticích mění z minuty na minutu,“ říká kapitán Jiří Zbranek, vedoucí starší instruktor 221. vrtulníkové letky.

Při posledních střelbách na letecké střelnici Ondřejov ve VVP Boletice se střílelo z palubního čtyřhlavňového rotačního kulometu typu 9A624 ráže 12,7 mm, dále kanónových kontejnerů UPK-23-250 s dvojhlavňovým kanónem typu GŠ-23L ráže 23mm a z raketových bloků B-8V-20 na protizemní neřízené rakety S-8 ráže 80mm. Veškerá munice byla dobíjena na FARPu, odkud vrtulníky vzlétaly přímo nad střelnici. (foto: Jan Kouba, www.army.cz)

 

Ve vojenském újezdu byl vybudován FARP (Forward Arming and Refuelling Point – předsunuté polní letiště), ze kterého vrtulníky vzlétaly a po splnění úkolu přistávaly. Přelet na leteckou střelnici jim trval jen 5 minut. „Střelnice Ondřejov leží v nadmořské výšce 1000 m. n. m. Je unikátní svým kopcovitým terénem a umožňuje nám tak výcvik v létání a střelbě v členitém terénu,“ popisuje nadporučík T. CH., pilot Mi-24/35.

Do výcviku se kromě vrtulníkářů zapojila i minometná četa 7. mechanizované brigády z Hranic na Moravě, která se podílela na potlačení protivníka. Předsunutí letečtí návodčí koordinovali útok do cílové oblasti ve spolupráci s bezpilotním letadlem PUMA (UAV – Unmanned Aerial Vehicle). Určovali tzv. časové sloty (časová okna), ve kterých se vzájemně ve střelbě na cíl střídaly pozemní jednotka s jednotkou vrtulníkovou za účelem kontinuální eliminace protivníka.

„Rovněž jsme zabezpečovali výcvik leteckých návodčích 225. letky bojového zabezpečení v úkolech ostré střelby ve dne i v noci s použitím CAS (Close Air Support – blízká letecká podpora) procedur, což se v plné míře podařilo. Předsunutí letečtí návodčí tímto výcvikem navíc certifikovali nové kolegy,“ vysvětluje Zbranek.

Poslední střelby s vyvedením jednotky z bitevníku Mi-24/35 odlétala posádka ve složení kapitán Jaroslav Šimek, nadporučík Jaroslav Palička a praporčík Pavel Solař. Posádka provedla dvě zteče s použitím neřízených raket S-8 a palubního kulometu ráže 12,7 mm během nočních střeleb.


  • Vrtulník Mi-24 může nést ohromující paletu/spektrum výzbroje.
  • V přídi vrtulníku je umístěn čtyřhlavňový rotační kulomet ráže 12,7 mm. Tento kulomet umístěný v pohyblivém střeleckém stanovišti dosahuje úctyhodné rychlosti střelby až 5000 ran za minutu.
  • Jednou z charakteristik bitevních vrtulníků je schopnost ničit obrněné cíle přesně naváděnými raketami.
  • Vrtulník Mi-24 může nést až 8 protitankových řízených střel 9M114 Šturm, které mohou zasahovat cíle až na vzdálenost 5 km. Navádí je pilot-operátor z přední kabiny.
  • Křídla umístěná na bocích vrtulníku mohou nést bloky s neřízenými raketami ráže 55 nebo 80 mm, kanónová pouzdra, méně často se střílelo z granátometů ráže 30 mm nebo kontejnerů GUV s třemi kulomety. Křídla neslouží pouze k nesení výzbroje, při cestovní rychlosti tvoří až 23 % vztlaku vrtulníku a odlehčují tak nosný rotor.
  • Zajímavostí byly střelby neřízených raket LR 122, jednalo se o upravené rakety Grad.
  • Pro vrtulníky je velmi netypická schopnost bombardovat
  • Vrtulníky Mi-24 mohou nést bomby až o hmotnosti 2 x 500 kg.
  • Vrtulníky Mi-24 lze používat i proti vzdušným cílům, v minulosti byly nasazeny při ostraze hranic proti pomalu letícím cílům.

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, tisková a informační důstojnice 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, redakčně upraveno

Střelba neřízenými raketami S-8 ráže 80mm na protizemní cíle vždy představuje nádherný „ohňostroj“ s efektním účinkem na dopadové ploše střelnice. (foto: Jan Kouba, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Armáda se loučí s legendárním „ďáblovým kočárem“. Poslední ostré střelby z Mi-24/35 proběhly v Boleticích“, autor kpt. Jindřiška Budiková, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/armada-se-louci-s-legendarnim-_dablovym-kocarem_–posledni-ostre-strelby-z-mi-24-35-probehly-v-boleticich-244362/)