AirshowsAktuality

„Open Day“ na 22. zVrL v Náměšti nad Oslavou bude v květnu 2018

Již tradičně se opět po dvou letech uskuteční den otevřených dveří na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Oproti předešlému ročníku byl ale pro letošek zvolen jarní termín, a to konkrétně sobota 26. května 2018. Více k celé akci prozrazuje náčelník štábu 22. zVrL, plk. Alois Matýzka:

Půjde především o prezentaci naší vrtulníkové základny, přičemž návštěvníci budou mít možnost vidět taky techniku z Čáslavi – tedy letouny L-39, L-159 a JAS -39 Gripen. Součástí programu bude také připomínka čtyřicátého výročí provozu bojového vrtulníku typu Mi-24. V roce 2016 dorazilo na DoD bezmála 20 tisíc lidí. Při takovém počtu je potřeba dobře organizovat dopravu na silnicích v okolí letiště hlavně při příjezdu návštěvníků. Už nyní chci veřejnosti doporučit, aby počítala s rozumnou časovou rezervou.

Jakmile budou známy další podrobnosti připravované akce, uveřejníme je na našich stránkách. Zároveň zde publikujeme zajímavou výzvu velitele 221. vrtulníkové letky:

Vážení příznivci 221. „tygří“ letky.

V tomto roce si 221. „tygří“ letka připomene dvě významná výročí. Říjen 1918 můžeme označit jako den vzniku Československa a československého letectva. U zrodu prvního Leteckého sboru československé armády stáli jak letci bojující za první světové války v rakousko-uherském letectvu, tak i příslušníci československých legií.

Dále pak před 40 lety v roce 1978 přistály v tehdejším Československu u 51. vrtulníkového pluku v Prostějově první dodané vrtulníky Mi-24D (24. 8. 1978). Je třeba i připomenout také desáté výročí působení vrtulníkářů v misích v Afgánském Kábulu. Právě 1. 4. 2008 začala 1. OMLT (Operational Mentor and Liaison Team) cvičit a mentorovat příslušníky afgánských vzdušných sil.

Rok 2018 bude tedy pro nás významným jubileem, kdy si připomeneme 100 let vzniku československého letectva, 40 let od zahájení provozu bojových vrtulníků řady Mi‑24 v naší armádě a 10 let působení vrtulníkářů v Afghánistánu. Za tímto účelem bychom chtěli vytvořit nové polepy nebo nástřik na kamufláži vrtulníku Mi‑24 sloužícího u 221. letky na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti. Chtěli bychom vytvořit originální polep, který by vzdal hold československému letectvu a všem současným i bývalým příslušníkům, kteří formovali naše vzdušné síly.

Další mojí ambicí je i touto formou zatraktivnit prezentaci práce 221. „tygří“ letky, 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou i celé Armády ČR při mnoha ukázkách na veřejnosti, kam se za námi snad rádi přijdete podívat.

Tímto bych chtěl oslovit naše fanoušky a širokou veřejnost o vytvoření možných návrhů pro polep ‑ kamufláž na vrtulníku Mi-24 pro oslavu 100. výročí československého vojenského letectva.

Všechny, kteří by měli originální návrh na kamufláž nebo polep, žádám, aby se s námi o něj podělili a v ideálním případě nám zaslali i grafický návrh na email info@221sqn.cz ideálně do konce měsíce února. U kamufláží či polepů je požadováno, aby vrtulníkům zůstalo původní maskování a aby jejich vzhled nebyl příliš křiklavý. Autoři vítězných návrhů budou odměněni a jejich jméno bude spojeno s novým designem na bojovém vrtulníku Mi‑24.

Velitel 221.“tygří“ letky pplk. Petr „Setr“ Slíva


 

(úvodní foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: Třebíčský deník, článek Hany Jakubcové „Letecká základna shání piloty i vojáky do zálohy“)

(aktualizováno: 30. 1. 2018)