AktualityAkviziceModernizaceVelitelé

Dorazila druhá dodávka vrtulníků z USA včetně prvního Venomu

Ve čtvrtek 17. srpna 2023, v brzkých ranních hodinách, se dotkla kola dopravního letounu C-17A reg. 02-1099 povrchu RWY30 na základně v Náměšti nad Oslavou. Globemaster III ze stavu 758th AS / 911st AW na základně Pittsburgh IAP přilétl z amerického letiště v Amarillo na palubě s druhou dodávkou vrtulníků systému H-1 pro AČR. Konkrétně se jednalo o vůbec první UH-1Y Venom tč. 0490 a celkově již třetí AH-1Z Viper tč. 0488. Vykládka proběhla, jako již obvykle, přímo na RWY30, odkud byly oba vrtulníky odtaženy za pomoci speciálních přípravků, manipulačních vozíků a ojátek za technikou základny v podobě tahačů TALET-30 s Schopf F-59. 

Velkokapacitní C-17A 02-1099 stojící po brzkém ranním přistání přímo na RWY 30 v Náměšti nad Oslavou. Globemaster III ze stavu 758th AS / 911st AW na základně Pittsburgh IAP přilétl z USA s druhou dvojicí vrtulníků ve složení UH-1Y Venom tč. 0490 a AH-1Z Viper tč. 0488. Po jejich vyložení pak ještě dopoledne pokračoval s volacím znakem „REACH 571“ na americkou základnu v německém Ramsteinu. (Foto: AČR / 22. zVrL)

 

Ceremoniál oficiálního převzetí prvních vrtulníků systému H-1 do služby v AČR

Dodání těchto vrtulníků předznamenalo slavnostní akci, která následovala na 22. zVrL tento den odpoledne. Při ní ministryně obrany Jana Černochová a náčelník Generálního štábu AČR genmjr. Ing. Karel Řehka během oficiálního ceremoniálu převzali pro AČR, před pozvanými hosty a nastoupenými vojáky základny, první dodané stroje AH-1Z. V letu a následně i na zemi se přitom představil Viper tč. 0487, který byl řízen velitelem 221. vrtulníkové letky pplk. Marcelem Kicou.

„Dnešek znamená nový začátek nejen pro naše vrtulníkové letectvo. Postupný přechod na nové vrtulníky znamená další krok ve snižování naší závislosti na ruské technice a zároveň příklon k nejsilnějšímu spojenci v NATO,“ prohlásila ministryně obrany Jana Černochová.

První dodaný UH-1Y Venom tč. 0490 zachycený během odtahu do hangáru po vyložení na 22. zVrL v Náměšti nad Oslavou dne 17. srpna 2023. Zajímavostí je, že ani u nově vyrobených Venomů příliš nelícuje paneláž u dvojice rozměrných a odklopných krytů na přídi vrtulníku.  (Foto AČR / 22. zVrL)

 

Mezivládní dohodu na nákup osmi víceúčelových UH-1Y Venom a čtyř bitevních AH-1Z Viper podepsali 12. prosince 2019 tehdejší ministři obrany ČR a USA Lubomír Metnar a Mark Esper. Ministryně obrany Jana Černochová pak v dubnu 2022 ve Washingtonu dojednala dodání dalších osmi starších strojů (dvou Venomů a šesti Viperů), které ČR získala od USA zdarma jako dar za účinnou pomoc Ukrajině, která se od 24. února 2022 brání agresi ze strany Ruské federace (jednalo se mj. i o dodávky bitevních Mi-24V, které u 221. vrl budou nahrazovat právě vrtulníky AH-1Z a UH-1Y). Do zakázky se více než třetinovým podílem zapojí český obranný průmysl, včetně státního podniku LOM PRAHA, dále firmy Ray Service a VR Group, které poskytnou i vybavení pro simulační lety.

Podle náčelníka Generálního štábu AČR generálporučíka Karla Řehky situace ve světě především kvůli agresivní válce Ruska na Ukrajině není jednoduchá a musí na ni reagovat i ČR: „Musíme klást ještě větší důraz na bojeschopnost a vysokou míru připravenosti. Vrtulníky systému H-1 představují v tomto smyslu výrazný příspěvek a velký posun ve schopnostech – ať už se jedná o senzoriku, palebnou podporu, ale třeba i oblast logistiky,“ sdělil s tím, že právě nová moderní technika má současně potenciál přilákat do armády více zájemců o službu.

Velitel 221. „tygří“ vrtulníkové letky pplk. Marcel Kica sedí v přední kabině AH-1Z Viper tč. 0487 v průběhu slavnostního předávacího ceremoniálu vrtulníků systému H-1 pro AČR na 22. zVrL v Náměšti nad Oslavou dne 17. srpna 2023. Velmi dobře je vidět přílbový zaměřovač TopOwl, který představuje pro piloty AČR zcela novou technologii, se kterou doposud neměli zkušenosti. Pplk. Kica je jinak dlouholetým zkušeným pilotem a kapitánem vrtulníku na bitevních Mi-24V/Mi-35, který během své služby „vodil“ Hind  na některých veřejných vystoupeních jako jeden z dlouhé řady display pilotů. (Foto: AČR / 22. zVrL)

 

Bitevníky Viper i víceúčelové Venomy vynikají palebnou silou, systémem vlastní ochrany, utajenou komunikací či schopností přežití na bojišti. Stroje jsou v porovnání s ruskými Mi-24 nesrovnatelně jednodušší i z hlediska údržby, obrovskou výhodou je 85procentní shoda dílů na obou typech AH-1Z a UH-1Y.

Podle velitele 22. základny vrtulníkového letectva brigádního generála Rudolfa Straky má Viper oproti svému ruskému předchůdci také výhodu ve vybavení moderními systémy vlastní ochrany: „Pilot dostane od systémů vlastní ochrany víc informací o dané hrozbě, umí rozlišit a odhalit mnohem víc hrozeb, prioritizovat je podle stupně ohrožení a zároveň v případě přímého ohrožení automaticky na tyto hrozby reagovat,“ vyzdvihl jen některé přednosti Straka.

Před třemi týdny dorazili z USA do ČR američtí specialisté, kteří s českými kolegy vrtulníky zkompletovali, zprovoznili a takzvaně zalétli. V následujících týdnech proběhnou zkrácené vojskové zkoušky a v září započne výcvik náměšťských vojáků pod vedením amerického mobilního výcvikového týmu.

„Po dodání vrtulníku je proces vždy stejný: po kompletaci se provádí dva zálety, první s účastí zástupců americké vlády, druhý se smíšenou vojenskou česko-americkou posádkou,“ doplnil Straka.

AH-1Z tč. 0487, který se představil ve vzduchu během slavnostního předávacího ceremoniálu, byl dodán do ČR v první „várce“ vrtulníků z USA dne 26. července 2023 spolu s dalším Viperem tč. 0486. Během letové ukázky zaujala především nižší hlučnost, ve srovnání s ruskými strojovnami Mi-17/24. Na spodním snímku jsou kromě amerického velvyslance a velitele 221. letky členové amerického mobilního výcvikového týmu, který bude v Náměšti zajišťovat výcvik českého létajícího a pozemního personálu. (Foto: AČR / 22. zVrL)

 

Ministryně obrany Jana Černochová si v Náměšti také detailně prohlédla simulátor vrtulníku Viper, který je umístěn v nové budově přímo na letecké základně. Její výstavba trvala necelý rok a vznikla dle požadavků americké strany na konkrétní provoz unikátních simulátorů a zcela s potřebami Armády ČR na letecký výcvik pilotů. V novostavbě budou umístěny simulátory strojů AH-1Z a UH-1Y a rovněž zázemí pro podporu simulačního výcviku létajícího a technického personálu.

„LOM PRAHA bude Vzdušným silám AČR zajišťovat služby související s provozem simulačního centra a technickou podporu provozu simulátorů H-1 a jejich životního cyklu. Pro úplnost je třeba dodat, že do platformy H-1 bude LOM PRAHA zapojen také podporou životního cyklu vrtulníků Viper a Venom, jakož i logistickou podporou,“ sdělil ředitel podniku Jiří Protiva.

Premiéru pro širší veřejnost by měl mít AH-1Z Viper na akci Dny NATO 2023, která se koná každoročně v září na letišti Ostrava-Mošnov. Zároveň to však bude i derniéra pro legendární bitevní Hindy, které svůj provoz u československého a posléze českého vojenského letectva ukončí po neuvěřitelných 45 letech. Jak uvedl velitel VzS AČR genmjr. Ing. Petr Čepelka na tiskové konferenci pořádané k této akci, letectvo by chtělo v Mošnově představit Vipera v dynamické ukázce, včetně společného letu s Mi-24V, tedy něco co bychom mohli nazvat jako symbolické „předání štafety“. Druhý AH-1Z by mohl být pro diváky k dispozici na statické ukázce. V jednání je zatím možnost dynamické ukázky i druhé typu UH-1Y Venom, který byl dodán zatím pouze v jediném exempláři. (Foto: AČR / 22. zVrL)


 

 

 

(úvodní foto: 22. zVrL Náměšť nad Oslavou)

(zdroje: článek „Ministryně obrany a šéf armády slavnostně převzali nové americké vrtulníky, další dva stroje dnes přilétly“, autoři kapitánka Jindřiška Budiková a Pavel Lang, zkrácení a úprava Radim Špalek, popisky foto redakce czechairforce.com / Radim Špalek, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ministryne-obrany-a-sef-armady-slavnostne-prevzali-nove-americke-vrtulniky–dalsi-dva-stroje-dnes-priletly-245692/; článek „Dny NATO v Mošnově nabídnou několik premiér“, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2402222 /)