AktualityCvičeníOstré střelby

Na přelomu srpna a září se uskuteční cvičení Odolné Nebe 2023

Ve dnech 28. srpna až 8. září 2023 se uskuteční komplexní dvoustupňové cvičení vzdušných sil ODOLNÉ NEBE 2023, určené k procvičení Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR (NaPoSy PVO ČR). Hlavním cílem výcviku je prověření dovedností jednotek a štábů vzdušných sil v přípravě, plánování a provedení operace k ochraně vzdušného prostoru České republiky včetně systému velení a řízení na taktickém stupni.

Cvičit budou všechny útvary Vzdušných sil AČR, včetně vojáků aktivní zálohy a vůbec poprvé se do cvičení zapojí také další subjekty, jako Centrum leteckého výcviku Pardubice či Policie ČR, která plní důležité úkoly „na zemi“ po donucení vzdušného narušitele k přistání. Do vzduchu půjdou letouny JAS-39 Gripen, L-159 ALCA, L-410 Turbolet nebo CASA C-295M, Zlín Z-142C-AF, L-39C Albatros, dále vrtulníky Mi-171Š, Mi-17 nebo W-3A Sokol. Na zemi bude cvičit protiletadlová raketová technika 2K12 KUB a RBS-70/RBS-70NG.

Cvičení bude probíhat převážně ve vzdušném prostoru určeném pro pravidelný letecký výcvik s výjimkou časových oken od 10.00 do 12.00 hodin nebo od 14.30 do 17.00 hodin, kdy bude vždy v některém z nadstandardně vyhlášených prostorů probíhat specifický letecký výcvik. S velkou leteckou aktivitou bude samozřejmě spojená i zvýšená hluková zátěž, za kterou se armáda omlouvá.

Autor textu: majorka Zuzana Sekaninová, tisková a informační důstojnice Velitelství vzdušných sil AČR


Vyhrazené prostory letošního cvičení ODOLNÉ NEBE 2023. (zdroj: ŘÍZENÍ LETOVÉHO PROVOZU ČR, s.p. Středisko AIM, https://aim.rlp.cz/)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)