AktualityKonfliktyPilotiZahraniční mise

České Gripeny odletěly na svou sedmou zahraniční misi

V úterý 29. března v 10.00 hodin odstartovala z čáslavské základny první dvojice letounů JAS-39C Gripen a zamířila směr Litva. Zhruba o 10 minut později ji následovala další trojice nadzvukových strojů. Vojáci 7. úkolového uskupení odletěli do Litvy již v předchozím týdnu.

„Obrana východního křída NATO byla v našem zájmu vždy, i před ruskou invazí na Ukrajinu. Dlouho plánované vyslání Gripenů na ochranu vzdušného prostoru nad Pobaltím je toho jasným důkazem. Jde také o potvrzení vysokého kreditu našich pilotů, kteří se budou na tomto úkolu podílet již poněkolikáté,“ ocenila ministryně obrany Jana Černochová.

1. dubna 2022 zahájí úkolové uskupení Armády České republiky enhanced Air Policing  (ÚU AČR eAP) svoji činnost z litevské letecké základny v Šiauliai. Úkolové uskupení je součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru pobaltských států nedisponujících vlastním nadzvukovým letectvem.

„Schopnost ochrany vzdušného prostoru je základem svobodného státu. Jsme součástí Aliance a naši spojenci se na nás mohou kdykoliv spolehnout. Dokazujeme to už sedmou misí našich stíhačů,“ zhodnotil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

Hlavním úkolem české jednotky bude držet ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) s využitím stíhacích letounů JAS-39C Gripen tak, aby byla zachována integrita a bezpečnost aliančního vzdušného prostoru. Budou zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu. Na tomto úkolu budou spolupracovat se španělským královským letectvem, které bude operovat také ze základny Šiauliai v Litvě a současně s francouzským letectvem, které bude působit z letecké základny Ämari v Estonsku.

V souladu s mandátem Parlamentu ČR bude do Litvy vysláno 5 letounů Gripen a do 95 vojáků převážně z čáslavské základny doplněné o další specialisty AČR. Český kontingent převezme operační úkol 1. dubna 2022 od příslušníků Dánského královského letectva. Bude ho plnit až do 31. července 2022, kdy je vystřídá další člen Aliance. Čeští letci budou působit v Litvě 4 měsíce, během kterých se vystřídají dvě rotace.

„Je to naše sedmá mise typu Air Policing. Všechny procedury a přípravy máme dokonale zvládnuté. Tímto nasazením plníme náš závazek vůči NATO. Operační úkol se nezměnil, zůstává stejný jako u předcházejících misí,“ uvedl velitel čáslavské základny plukovník gšt. Jaroslav Míka.

Velením 7. úkolového uskupení byl pověřen jeden z nejzkušenějších stíhacích pilotů z čáslavské základny, šestačtyřicetiletý podplukovník Michal Daněk, který má v současné době nalétáno na letounu Gripen přes 2000 hodin a je tak jedním ze dvou pilotů na světě, který tohoto milníku dosáhl.

Čáslavské Gripeny již střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai, a naposledy v druhé polovině roku 2019 z vojenské letecké základny v Ämari v Estonsku. Také se podílely na ostraze vzdušného prostoru Islandu v letech 2014, 2015 a 2016.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně upraveno, popisky redakce czechairforce.com

Do Litvy odlétla pětice českých Gripenů v konfiguraci pro zabezpečení úkolů Air Superiority a kromě standardní výzbroje v podobě palubního kanónu a střel AIM-9M krátkého dosahu tak měly navěšené i rakety středního dosahu  AIM-120C-5, určené pro boj mimo vizuální dohlednost cíle. Amraamy se na aliančních letounech v misích Air Policing používají jako určité reciproční opatření, když se v roce 2015 na ruských hotovostních letounech Su-27 začaly překvapivě objevovat i střely R-27. České letectvo pak své Amraamy poprvé operačně nasadilo v roce 2016 během mise Iceland Air Policing. (foto: Armáda ČR, www.army.cz)

 

Jak je z uveřejněných fotek zřejmé, příslušníci čáslavské 211. taktické letky po 17-ti letech „vymetli pavouky“ z trojice šachet pro výmetnice BOP/C na pravé vrchní straně trupu u kořene směrovky a české Gripeny tak budou v průběhu mise enhanced Air Policing 2022 létat s celkově až čtveřicí kazet pro možné nabití FLARE/CHAFF. Všechny letouny startující směr Šiauliai zároveň disponovaly dvojicí přídavných baků na 1100 litrů paliva a část měla navěšené i zaměřovací kontejnery Litening 4i. (foto: Armáda ČR, www.army.cz)

 

Čáslavské Gripeny po příletu na litevskou základnu Šiauliai v úterý 29. března. Vzhledem k častým letům nad mořem budou čeští stíhači používat speciální termoizolační oděv, který při službě v ČR běžně nenosí. Určitou novinkou pak zřejmě bude první operační použití NVG v zahraniční misi. (foto: Armáda ČR, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Jan Kalina, www.czechairspotters.com)

(zdroj: https://mise.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ceske-gripeny-odletely-na-svou-sedmou-misi–234356/)