AktualityAkviziceModernizaceTechnika

V Náměšti byl instalován nový navigační systém TACAN

Na 22. vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou byl právě v těchto dnech úspěšně zprovozněn letecký radiový navigační systém TACAN (Tactical Air Navigation), který zde bude sloužit primárně pro navigační účely nových amerických vrtulníků AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. Moderní systém americké společnosti Indra Air Traffic Inc.  dodal Ministerstvu obrany technologický holding LPP a jedná se zároveň o vůbec první instalaci této řady TACANu v Evropě.

Prvotní záměr na zavedení standardního navigačního prostředku NATO v podobě systému TACAN na leteckých základnách v Čáslavi a Náměšti nad Oslavou představila armáda již začátkem roku 2020 v nejnovějším strategickém dokumentu „Koncepce výstavby Armády České republiky 2030“. Technologie navigačního systému TACAN sice již nepatří mezi nejnovější a je postupně nahrazována z velké míry satelitním systémem GNSS, na druhou stranu jde stále o nejrozšířenější taktický navigační systém v aliančních státech, který na území ČR dlouhodobě chyběl.

Ministerstvo obrany následně zahájilo průzkumu trhu k projektu „Taktický navigační systém TACAN“, jehož cílem bylo zjistit, kteří výrobci a dodavatelé jsou schopni AČR dodat komplexní a moderní řešení taktického navigačního systému, který bude možno instalovat v prostorách leteckých základen AČR, a to buď ve variantách pozemních stacionárních, nebo mobilních stanic. Zavedení systému v AČR se zároveň předpokládalo nejpozději do roku 2025.

V roce 2023 byla nakonec zadána veřejná zakázka na obstarání jedné stacionární soupravy leteckého rádiového taktického navigačního systému TACAN, včetně příslušenství a dále na provedení všech souvisejících stavebních prací,  zahrnutých do projektové dokumentace. Zařízení TACAN, skládající se z dálkoměrné (DME) a úhloměrné části, bude primárně využíváno letadly vybavenými avionikou pro příjem signálů TACANu pro nepřesné přístrojové přiblížení, avšak předpokládá se i jeho případné využití pro traťovou navigaci. Armáda zároveň požadovala dodání nejmodernější vyráběné varianty TACANu a stanovila následující minimální technické požadavky:

  • TACAN musí pracovat v kmitočtovém pásmu 962-1213 MHz s kmitočtovým odstupem 1 MHz;
  • kmitočtová stabilita vysílače: 2.10-5 nebo lepší
  • anténní systém nesmí obsahovat pohyblivé části a musí používat technologii elektronicky rozmítaného paprsku
  • počet vysílacích kanálů: 252
  • TACAN musí mít spolehlivost (Ao) 0,95 a lepší (ČOS 051667), a musí vysílat a přijímat signály v celém rozsahu krytí, požadovaná minimální Ao při nepřetržitém provozu H24/365 je 0,95
  • střední doba mezi poruchami (MTBF) – min. 8000 hod.
  • střední doba pro odstranění poruchy (MTTR) – max. 30 min.
  • kapacita dálkoměrného kanálu musí být min. 100 letadel

Do výběrového řízení se nakonec přihlásily tři subjekty. Šlo o sdružení slovenských dodavatelů TSEA (TECHNISERV, s.r.o. + EASTNET, s.r.o.) s nabídkovou cenou 44,6 mil. Kč bez DPH, dále společnost OMNIPOL a.s. s nabídkovou cenou 54, 7 mil. Kč bez DPH a společnost LPP s.r.o. s nabídkovou cenou 39,8 mil. Kč bez DPH, která nabízela produkt amerického výrobce Indra Air Traffic Inc. (Selex ES Inc.) a jehož zařízení TACAN typu 1120A se z 90 % skládá ze systému DME, který je certifikován agenturou ministerstva dopravy Spojených států FAA (Federal Aviation Administration).

V září 2023 došlo k vyhlášení vítěze tendru, jímž se stala s nejnižší nabídkovou cenou společnost LPP s.r.o. a porazila tak konkurenci, nabízející systémy globálních technologických firem jako je např. francouzský Thales anebo Moog, a to právě na základě doložených technických parametrů systému a lepší ceny. LPP zároveň již v minulosti participovala na modernizaci radionavigačního vybavení leteckých základen AČR a například v letech 2022-2023 společně s jihokorejskou firmou MOPIENS úspěšně dokončila modernizaci všech vojenských letišť navigačním systémem ILS/DME.

Úspěšná instalace plně funkčního TACANu na 22. zVrL je posledním krokem k dokončení vojskových zkoušek pro zmíněné vrtulníky systému H-1 a jejich plné začlenění do Vzdušných sil AČR. Samotná instalace se podařila stihnout i díky dobré spolupráci s leteckou základnou v Náměšti. Signál z TACANu využívá kmitočet okolo 1 GHz, který je odolnější vůči vnějším vlivům (např. zarušení) než běžná civilní navigační zařízení. Výhodou také je, že palubní systém TACAN je již součástí vybavení českých transportních letounů CASA C-295M/MW a v budoucnu jej budou využívat i nové stroje F-35A.


 

 

(úvodní foto: L.P.P. holding a.s., https://www.lpp-holding.com)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com; tisková zpráva L.P.P. holding a.s., https://www.lpp-holding.com)