AktualityModernizaceTechnika

Vzdušné síly Kazachstánu převzaly první dva modernizované L-39C

Projekt generálních oprav a rozsáhlé modernizace cvičných proudových letounů Aero L-39C Albatros kazašských vzdušných sil, který zajišťuje společnost OMNIPOL, úspěšně pokračuje i navzdory současné pandemické situaci v ČR.

Vůbec první dva letouny L-39C, které podstoupily u výrobce Aero Vodochody Aerospace veškeré předepsané a modernizační práce, dorazily 9. března 2021 v útrobách velkokapacitního transportního letounu Il-76 společnosti SilkWay na 609. leteckou základnu u jezera Balchaš na jihovýchodě Kazachstánu. Podle nizozemského webu Scramble mělo jít o letouny trupových čísel „červená 01“ (výr. č. 633806) a „červená 02“ (výr. č. 633818), které byly nasunuty do Aera Vodochody již začátkem září 2020.  Specialisté výrobního závodu po boku místních odborníků letouny  následně zkompletovali, tak aby mohly být zahájeny předávací zálety a oba stroje byly v průběhu dubna finálně převzaty zákazníkem.

Vzhledem k tomu, že oba L-39C podstoupily kromě generální opravy především rozsáhlou modernizaci avionického systému, předchází předání letounů zákazníkovi velmi komplexní školení jak pozemního personálu, tak především pilotů-instruktorů. Kazašské stroje totiž získaly moderní „glass cockpit“ s avionickým systém GenesyS Aerosystems, který je do značné míry podobný kokpitu demonstrátoru L-39CW. V každé pilotní kabině tak je na nové palubní desce instalována dvojice rozměrných barevných displejů IDU-680 o rozměru 6 x 8 palců, které přehlednou formou zobrazují na čtyřech samostatných obrazovkách veškeré letové, navigační, přístrojové, komunikační, traťové či mapové údaje, včetně syntetického zobrazení. Horní obrazovka displeje je vždy fixní, naopak spodní část je uživatelsky nastavitelná.

Původní  zastaralý gyroskopický zaměřovač v přední kabině byl nahrazen moderním průhledovým indikátorem HUD-39 od společnosti SPEEL Praha, naopak v zadní instruktorské kabině je nově instalován opakovač HUD. Oba pilotní prostory zároveň disponují ovládacím panelem UMU (Universal Management Unit) od společnosti Borsight, zatímco středová část palubních desek prozatím obsahuje místo sdruženého zobrazovače ESIS klasické analogové přístroje. Upgradem dále prošlo i radionavigační a komunikační vybavení v podobě nové radiostanice LUN 3520 s krokem 8,33 kHz od společnosti Mesit či instalace nového palubního záznamového zařízení.

Podoba nového „glass cockpitu“ kazašských L-39C s avionikou GenesyS Aerosystems vychází z modernizačního balíčku výrobce a blíží se do standardu L-39NG. Kokpitu dominují displeje IDU-680, nový HUD s opakovačem v instruktorské kabině, pod kterými jsou umístěny ovládací panely UMU. Palubní deska instruktora má rovněž nová madla na držení, na obou „palubovkách“ však zatím není namontován středový ochranný kryt. (foto: ministerstvo obrany Kazachstánu, https://www.gov.kz)

 

I přes nepatrné zpoždění, které bohužel projekt kvůli koronavirové pandemii nabral, je zákazník velmi spokojen s kvalitou letadel po opravě a s kvalitou odvedených prací vůbec. Jedná se o počátek nové éry pilotního výcviku kazašských vzdušných sil. Díky přestavění letounů v rámci technologických trendů 21. století mohou piloti, po osvojení si ovládání modernizovaného Albatrosu, bez problémů přesedlat na letouny čtvrté a vyšší generace. Kazašské stroje jsou tak důkazem, že i starší platformu L-39C lze stále efektivně modernizovat a vybavit moderním skleněným kokpitem, který mladým pilotů později usnadní přechod na moderní bojové letouny. Právě modernizace stále mimořádně oblíbených Albatrosů by mohla být pro řadu vojenských letectev zajímavou alternativou, ostatně podobným procesem by mělo v Aero Vodochody Aerospace projít celkem osm kazašských Albíků a tři nigerijské letouny L-39ZA.

Zpracováno na základě tiskové zprávy společnosti OMNIPOL, http://omnipol.com, redakčně doplněno.

Oba generálkované L-39C byly přepraveny do Kazachstánu v rozloženém stavu na palubě čtyřmotorového transportního stroje Iljušin IL-76TD-90 letecké společnosti SilkWay z Azerbajdžánu. Samotná nakládka probíhala na pardubickém letišti. (foto: ministerstvo obrany Kazachstánu, https://www.gov.kz)

 

Krásný letový záběr kazašského L-39C Albatros „červená 02“ během záletu ve Vodochodech dne 19. února 2021. Albíku bylo přiděleno pro zkušební program záletů ev. č. 3818. Všechny kazašské L-39C, které projdou v Aeru Vodochody generální opravou a modernizací, zároveň získají v lakovně výrobce efektní lesklou kamufláž v šedých odstínech. (foto: Martin Mamula, www.aero.cz)


 

 

(úvodní foto: Martin Mamula, www.aero.cz)

(zdroj: článek „První dva letouny L-39 kazašských VzS po GO a rozsáhlé modernizaci jsou zpět u zákazníka“, http://omnipol.com/cz/media/#; článek „Re-delivery of two exotic Aero L-39 Albatros training aircraft“, https://www.scramble.nl/military-news/re-delivery-of-two-exotic-aero-l-39-albatross; článek „Казахстанские ВВС получили модернизированные учебно-боевые самолеты L-39“, https://www.gov.kz/memleket/entities/mod/press/news/details/171720?lang=ru; článek „FIRST MODERNISED L-39C RETURNED TO KAZAKHSTAN“, https://www.key.aero/article/first-modernised-l-39c-returned-kazakhstan?utm_content=159952787&utm_medium=social&utm_source=twitter&hss_channel=tw-3063891275; vlastní archív; АЛЬБАТРОСЫ НА БАЛХАШЕ, https://voxpopuli.kz/albatrosy-na-balhashe-13073/)

(aktualizace: 6. 4. 2021)