AktualityMimořádné události

U Libanic na Chrudimsku nouzově přistál vrtulník Mi-17 „0837“ pardubického CLV

V pondělí 6. srpna 2018 došlo před třetí hodinou odpolední nedaleko obce Libanice na Chrudimsku k nouzovému přistání vrtulníku Mi-17 ev. č. 0837, patřícímu pardubickému Centru leteckého výcviku (CLV). Krátce po startu z pardubického letiště posádka zaznamenala při letu ve výšce cca 300m závadu na jednom z motorů. Z výstupního ústrojí motoru se následně začalo silně kouřit, proto se posádka rozhodla k urychlenému nouzovému přistání do terénu a začala vyhledávat vhodné místo pro dosednutí. Pro něj nakonec využila plochu pro zemědělské práškovací letouny u Libanic (přibližně mezi Chrastí a Chrudimí). Samotné přistání na travnatou plochu posádka perfektně zvládla a nedošlo k žádnému poškození vrtulníku.

„Nouzové přistání mohu potvrdit. Vrtulník i posádka jsou v pořádku,“ řekl ředitel Centra leteckého výcviku pan Jaroslav Špaček.

Na místě nouzového přistání už jsou specialisté Centra leteckého výcviku, kteří rozhodnou, zda závadu na motoru půjde opravit přímo na místě, nebo zda bude nutný převoz pozemní cestou k opravě přímo na pardubickém letišti.

V letošním roce jde už o druhé nouzové přistání stroje CLV. Ve čtvrtek 22. března sedal do pole těšně před pardubickým letištěm letoun Zlín Z-142CAF ev. č. 0559 kvůli závadě na motoru. Dvoučlenná posádka přistání rovněž perfektně zvládla a poměrně nebezpečná událost se obešla bez zranění a škod na letounu. O tomto případu jsme Vás informovali ZDE.


 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: článek „U Libanic nouzově přistával vrtulník Mi-17“, Pardubický deník.cz, https://pardubicky.denik.cz/)