AktualityCvičení

Strakoničtí protiletadlovci absolvovali nácvik aktivace Národního posilového systému

Strakoničtí vojáci mají za sebou náročné období. Zatímco dvě stovky příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku se ještě minulý týden účastnily mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku, jejich kolegové absolvovali v domovské posádce ve Strakonicích nácvik Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky. Výcvik probíhal pod fiktivním taktickým námětem. Podle něj došlo na území Spolkové republiky Německo k dvěma teroristickým útokům. Cílem prvního útoku byl chemický závod, na který teroristé zaútočili pomocí pronajatého vyhlídkového letounu. O několik dní později najeli odcizeným nákladním automobilem do hlavní haly jaderné elektrárny. V obou případech došlo k odpálení výbušniny, kterou teroristé umístili na palubu letadla i korbu vozidla. Vláda ČR v reakci na události rozhodla o aktivaci části Národního posilového systému protivzdušné obrany České republiky. Úkolem strakonických protiletadlovců je v takových situacích zabezpečit pozemní protivzdušnou obranu objektům, které se mohou stát terčem útoku. Myšleny jsou tím jaderné elektrárny, letecké základny, průmyslové aglomerace, dopravní uzly a další objekty.

„Naším úkolem při tomto nácviku bylo bránit vzdušný prostor kasáren 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích z důvodu zabránění teroristického útoku za použití civilního letadla,“ upřesnil řídící nácviku podplukovník Vlastimil Hujer.

Cvičná aktivace prověřila schopnosti vojáků, jež jsou předurčeni pro Národní posilový systém protivzdušné obrany ČR. Příslušníci štábu si osvěžili postupy při plánování operace. Jednotky pilovaly svou činnost – od přípravy a zahájení přesunu, přes zájezd techniky do palebného postavení, rozvinutí do bojové sestavy, navazování spojení a provádění funkčních kontrol, až po vedení samotné bojové činnosti. Nácvik prověřil také systém velení a řízení od místa velení pluku po palebné jednotky. Pro potřeby Národního posilového systému protivzdušné obrany ČR jsou vyčleňováni především vojáci z 251. protiletadlového raketového oddílu, který je vyzbrojen 4 modernizovanými PLRK 2K12 KUB, jež jsou organizovány ve čtyřech bateriích. Naopak jádro jednotky, která působila v Norsku, tvořili příslušníci 252. protiletadlového raketového oddílu s přenosnými protiletadlovými raketovými komplety velmi krátkého dosahu RBS-70.

„Ověřili jsme si naší schopnost plnit úkoly při souběžném zasazení dvou úkolových uskupení a zabezpečení chodu útvaru,“ dodal podplukovník Vlastimil Hujer.

Samohybné odpalovací zařízení 2P25 protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB. (foto: kpt. Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. plrp)

 

Řídící a naváděcí radiolokátor SURN CZ slouží k zachycení a identifikaci vzdušných cílů. (foto: kpt. Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. plrp)


 

 

(úvodní foto: kpt. Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. plrp)

(zdroj: článek Strakoničtí vojáci bránili kasárna před útokem teroristů“, autor kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku, www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/)