AktualityCvičeníZahraniční mise

S Alkou jako „RED AIR“ – malé ohlédnutí za cvičením TLP 2021-3

Na konci září a začátkem října se uskutečnilo jedno z nejkomplexnějších mezinárodních leteckých cvičení na území Evropy Tactical Leadership Programme (TLP), o kterém jsme Vás již na našich stránkách informovali. Příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav se ho zúčastnili po šesti letech. Do Španělska odlétlo zhruba 30 osob létajícího a technického personálu, a trojice letounů L-159A ALCA z 212. taktické a 213. výcvikové letky.

Do cvičení se celkově zapojilo téměř 50 letounů, speciální jednotky a jednotky pozemní protivzdušné obrany skoro ze všech zemí NATO. Čáslavské letky spolu s dalšími ze Španělska, Francie a Německa představovaly jednotky nepřítele – Red Air – a nacvičovaly především vzdušné boje s letouny Blue Air (ze Španělska, Německa, Itálie, USA a Francie), které musely chránit nejen vzdušný prostor, ale i své jednotky na zemi. Situaci jim navíc stěžoval německý rušič Learjet 35A, který s Red Air létal, a rušil radary i komunikaci.

Čáslavští piloti primárně působili ve vzdušném prostoru jižního Španělska o velikosti České republiky a nad Středozemním mořem ve velmi odlišných podmínkách, než na které jsou zvyklí. Piloti tu museli používat speciální vybavení jako např. neoprenový voděodolný izolační oděv zabraňující podchlazení pilota v případě nutného opuštění letounu a pádu do vody. Trénovali vizuální vzdušné operace, i ty za hranicí viditelnosti, kdy pilot nevidí cíl, na který útočí, a také létali v neobvykle vysoké nadmořské výšce nad polopouští s vysokými horami.

„Cvičení pro nás bylo extrémně užitečné zejména proto, že jsme mohli vidět, jak fungují letectva koaličních partnerů, jaké mají moderní zbraně a letadla, jakým způsobem plánují operace a spolupracují s ostatními jednotkami,“ zhodnotil účast na cvičení velitel 213. výcvikové letky podplukovník Martin Pelda. Během cvičení uskutečnili naši piloti 22 letů a ve vzduchu byli celkem cca 44 hodin.

Cvičení se zúčastnili také příslušníci 214. letky oprav letecké techniky, a to zejména pro potřeby zajištění složitějších a náročnějších oprav letecké techniky.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav – redakčně upraveno. Další fotografie ze cvičení je možné shlédnout přímo na stránkách 21. základny taktického letectva.

Velkou pozornost budil ve Španělsku výroční „Pandur“, neboli L-159A ev. č. 6070 v neobvyklé digitální kamufláži. České Alky během cvičení TLP 21-3 létaly vzhledem k rozsáhlým prostorům jižního Španělska či Středozemního moře v konfiguraci se čtveřicí přídavných nádrží (2x 500 litrů + 2x 350 litrů), což dovolilo provádět až dvouhodinové mise. (foto: 21. základna taktického letectva, www.afbcaslav.army.cz)


 

 

 

(úvodní ilustrační foto:  prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Čáslavští piloti sehráli ve Španělsku netradičně roli nepřítele“, autor kpt. Hana Havrdová, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/caslavsti-piloti-sehrali-ve-spanelsku-netradicne-roli-nepritele-230982/; https://www.afbcaslav.army.cz/aktuality/caslavsti-piloti-sehrali-ve-spanelsku-netradicne-roli-nepritele)