AktualityAkvizicePilotiTechnika

První maďarští piloti se přeškolují ve Vodochodech na Engéčka

Na továrním letišti ve Vodochodech nedávno absolvovali své první přeškolovací lety na L-39NG maďarští piloti z letecké základny v Kecskemétu, která bude nová engéčka v rámci maďarského letectva provozovat. Premiérový let na L-39NG absolvoval jako první major Sándor Csák a po něm i další piloti, kteří již mají dřívější zkušenosti s létáním na Albatrosech. Pro maďarské letectvo jde zároveň o důležitý milník, neboť s příchodem nových engéček se do Maďarska po několika letech vrátí schopnost kompletní přípravy pilotů taktického letectva v domácích podmínkách.

Maďarsko objednalo v březnu 2022 pro své vzdušné síly celkem 12 ks nových cvičných proudových strojů L-39NG. Osm engéček bude používáno v klasické cvičné konfiguraci, kterou představuje verze L-39NG.T1, uzpůsobená k výcviku pilotů NATO pro letouny 4. a 5. generace. Již plně certifikovaná modifikace NG.T1 je specificky navržena pro letecký výcvik v České republice a Maďarsku, a oproti úvodní verzi NG.A1 pro Vietnam prošla celou řadou úprav. Významnou a na první pohled viditelnou inovací je uzpůsobení letounu pro provoz s brýlemi nočního vidění NVG (Night Vision Goggles), kdy vnitřní i vnější osvětlení letounu muselo být upraveno tak, aby odpovídalo přísným standardům. Další vylepšení byla provedena na systému ITS (Integrated Training System), kde byla vylepšena kompatibilita systému s prostředky plánování misí a pozemním simulačním centrem (simulátorem). Letouny také mají nový a větší HUD v předním kokpitu, nebo jinak rozvržené prvky HOTAS. Samozřejmostí je pak „západní“ zobrazení avionického systému. Zbylé čtyři objednané letouny L-39NG pak chce Maďarsko používat ve specifické průzkumné verzi.

První letouny si mělo maďarské letectvo původně převzít již ve druhé polovině roku 2024 a u všech osmi čistě cvičných strojů se předpokládaly dodávky v následujícím  harmonogramu: první dvojice v srpnu 2024, druhá dvojice v září 2024, třetí dvojice v lednu 2025 a čtvrtá dvojice pak v květnu 2025, přičemž s dodávkou čtyř letounů průzkumné verze se počítalo až v lednu a únoru 2028. Maďarsko však po vzájemné dohodě přenechalo svůj úvodní výrobní slot s letouny výrobních čísel 7017 a 7018 českému provozovateli LOM PRAHA s.p., tak aby mělo dostatek času na přípravu veškeré infrastruktury a vůbec rozběh celého výcvikového procesu v domácích podmínkách. První letouny tak dorazí na základnu v Kecskemétu až v první polovině roku 2025. Na úvodním maďarském engéčku výrobního čísla 7019, které v rámci platné legislativy obdrželo dočasné trupové číslo 0539, zapsané do českého vojenského rejstříku, se však už nyní přeškolují první maďarští piloti. Ti budou tvořit základ nové cvičné letky maďarského letectva a celkově by se mělo na nová engéčka přeškolit osm pilotů-instruktorů plus zhruba 50 členů pozemního personálu.

Nové letouny budou používány u 101. letecké brigády v Kecskemétu (MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár) k základnímu a pokračovacímu výcviku maďarských pilotů taktického letectva, kteří následně půjdou na nadzvukové Gripeny. Maďaři si původně tento základní výcvik realizovali v domácích podmínkách, kdy mladí piloti v rámci tehdejší letecké školy ve Szolnoku (Szolnoki Repülotiszti Foiskola) prošli základním výcvikem na cvičném vrtulovém Jaku-52 a později přecházeli na proudové stroje L-39ZO u 3. letky v Kecskemétu. Maďarsko získalo tyto Albatrosy na konci roku 1993 z Německa a jednalo se o letouny, které od roku 1978 používalo východoněmecké letectvo. V letech 1998-2000 prošlo 12 ks opravou a prodloužením technické životnosti v dunajském opravárenském podniku v Tökölu a tyto letouny obdržely i novou „maďarskou“ kamufláž. V letech 2004-2005 byla v opravnách na základně v Kecskemétu prodloužena technická životnost osmi posledním L-39ZO, jejichž provoz byl následně definitivně ukončen v roce 2009 po 31 letech služby.

Maďarské letectvo následně hledalo způsob, jak po vyřazení Albatrosů zabezpečit výcvik svých pilotů a řešení nakonec našlo v podobě letecké školy NTFS (NATO Flying Training in Canada) v kanadském Cold Lake, kde zpočátku pouze na proudových letounech Hawk (CT-155 Hawk), a později i včetně základního výcviku na turbovrtulových Beechcraft T-6 (CT-156 Harvard) školí své piloty. Po řadě let fungování tohoto systému však Maďarsko plánuje pravděpodobně z důvodu enormních finančních nákladů ukončení výcviku v Kanadě a jeho přenesení do domácích podmínek, s čímž ostatně počítal už před lety přijatý modernizační program „ZRÍNYI 2026“. K tomuto záměru bude sloužit právě osm cvičných engéček, jež díky moderní avionice a simulačním technologiím zabezpečí nákladově efektivní výcvik maďarských pilotů a jejich přechod na nadzvukové Gripeny, které budou tvořit páteř maďarského letectva i v příští dekádě.

Aby byl tento výcvik co nejefektivnější, realizuje výrobce Aero Vodochody ve spolupráci se švédským Saabem vypracování studie proveditelnosti modifikace letounu L-39NG, která v budoucnu zlepší výcvik maďarských pilotů od základního až po pokročilý výcvik. Na základě této studie dojde k zahájení vývoje nového pilotního rozhraní a avionického systému pro cvičné L-39NG maďarského letectva, tak aby byl co nejvíce kompatibilní se stíhacími letouny JAS-39 Gripen maďarského letectva. Ačkoliv k celému projektu výrobce nesdělil žádné podrobnosti, půjde zřejmě o přizpůsobení zobrazení symboliky na  průhledovém displeji PDU-159-01 od české společnosti SPEEL PRAHA a multifunkčních displejích tak, aby se co nejvíce přibližovalo pilotnímu prostředí v Gripenu.

Obdobným vývojem prochází i modifikace průzkumné verze L-39NG pro maďarské letectvo, u které se plánuje integrace systému EO/IR pro identifikaci a sledování stacionárních i pohyblivých objektů na zemi, a jejíž vývoj probíhá v rámci společného česko-maďarského projektu výzkumu a vývoje. S největší pravděpodobností půjde o implementaci kulové hlavy optoelektronického systému Wescam MX-15, zastavěného do spodní části trupu. Český výrobce se zároveň snaží přesvědčit maďarskou stranu, aby průzkumná varianta disponovala i schopnostmi verze „Light Attack“ a byla tak schopna používat základní spektrum řízené a neřízené munice. Tato verze by tak našla využití kromě průzkumných účelů i při výcviku operátorů JTAC při provádění blízké letecké podpory CAS (Close Air Support) za nesrovnatelně nižších nákladů ve srovnání s Gripenem. Jaká však bude reálná podoba průzkumných L-39NG se ukáže až v následujících měsících.

Samotný typový výcvik probíhal ve Vodochodech na prvním maďarském L-39NG výr. č. 7019, který obdržel v rámci záletů trupové číslo 0539, zapsané do vojenského rejstříku a pro tyto účely nese i české praporové znaky. Tento letoun je zatím bez finálního nátěru, ale podle zeleného zbarvení v okolí sacího kanálu je možné usuzovat, že maďarská engéčka možná obdrží podobnou kamufláž, jakou měly L-39ZO po revizích v opravárenském podniku v Tökölu, přestože ve vizualizacích výrobce jsou v klasickém šedém zbarvení. Samotné přeškolovací lety probíhají pod dohledem zkušených továrních pilotů Aera Vodochody. Jedním z nich je i bývalý a dlouholetý pilot AČR s nickem „Stejsy“, který začínal svou kariéru ještě u 322. taktické letky v Náměšti nad Oslavou, kde se v roce 2002 přeškolil na tehdy nové L-159A. Na Alce pokračoval i po příchodu do Čáslavi a v roce 2008 byl vybrán k přeškolení na nadzvukové Gripeny, na nichž u čáslavské základny létal až do roku 2014, kdy skončil u armády. Od roku 2016 pak působil v pardubickém CLV jako instruktor na L-39C a odtud již vedla cesta do Aera Vodochody. (foto: Aero Vodochody via MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár)


 

 

(úvodní foto: Aero Vodochody via MH vitéz Szentgyörgyi Dezső 101. Repülődandár)

(zdroj: článek „Átképzés a repülődandár pilótáinak“, https://honvedelem.hu/hirek/atkepzes-a-repulodandar-pilotainak.html; archív redakce czechairforce.com)

(aktualizace: 20. 1. 2025)