AktualityAkviziceModernizaceTechnika

V Pardubicích začíná nová éra výcviku budoucích pilotů AČR

V pátek 24. ledna 2025 se začala psát nová historie Centra leteckého výcviku Pardubice, když krátce po 13. hodině dosedl na dráhu 27 pardubického letiště první cvičný letoun L-39NG s trupovým číslem 0477, objednaný státním podnikem LOM PRAHA. Přistání prvního „lomáckého“ engéčka, které pilotovali instruktoři Tomáš Merta a Ervín Ehm, znamená nejen zahájení obměny celé flotily legendárních Albatrosů, ale především začátek nové éry výcviku pilotů Vzdušných sil AČR v pardubickém CLV.

Historie zavádění nové a moderní letecké techniky v pardubickém Centru leteckého výcviku se začala psát již v červnu 2018, kdy dosluhující a letité vrtulníky Mi-2 nahradily moderně vybavené Enstromy En-480B-G. Nyní podobný krok čeká i proudové cvičné letouny, neboť dosluhující Albatrosy nahradí moderní platforma L-39NG. Přestože má CLV na svém účtu stále ještě šestici L-39C trupových čísel 0103, 0113, 0441, 0444, 0445 a 0448, z tohoto počtu se reálně provozují už jen poslední zhruba čtyři letouny, které ještě mají určitý resurs a dolétají ke konci roku 2025. Obměna celé flotily Albatrosů tak přichází v nejvyšší možný čas.

Počátek reálného zavádění nových podzvukových cvičných proudových letounů L-39NG do pardubického CLV státního podniku LOM PRAHA je spojen s datem 10. května 2023, kdy se ve výrobní hale č. 120 společnosti Aero Vodochody uskutečnil slavnostní akt související se zahájením výroby prvního „lomáckého“ engéčka. Dalším důležitým milníkem v modernizaci výcvikové flotily CLV Pardubice byl 12. červen 2024, kdy došlo k předvedení prvního L-39NG výr. č. 7017, s nímž tovární piloti uskutečnili na vodochodském letišti premiérovou letovou ukázku, deklarující zástupcům CLV Pardubice připravenost a letuschopnost prvního vyrobeného stroje. Následoval premiérový let pilota-instruktora pardubického CLV Tomáše Merty, který 3. října 2024 přesně ve 13 hodin 20 minut vzlétl na L-39NG trupového čísla 0478 s volacím znakem „AERO 61“ k plnění letových úkolů v prostoru severně Poděbrad.

Finální proces letového předání se uskutečnil ve Vodochodech v pondělí 20. ledna, kdy dvojice engéček s volacími znaky „AERO 55“ (0478) a „AERO 58“ (0477) uskutečnila zhruba hodinový zálet v tradičním prostoru TRA62 severně od Poděbrad. (foto: Jan Čadil, Letectví+Kosmonautika)

 

Oficiální proces přejímky prvních dvou letounů L-39NG.T1 trupových čísel 0477 a 0478 státního podniku LOM PRAHA byl zahájen v Aeru Vodochody v pondělí 13. ledna 2025. Tento proces zahrnuje v obecné rovině kontrolní prohlídku letounu, přejímku veškeré dokumentace, nebo pozemní a letové předání, po nichž následuje zápis do vojenského leteckého rejstříku a finální přelet na mateřské letiště Pardubice. Samotný proces letového předání se uskutečnil v pondělí 20. ledna, kdy ve Vodochodech proběhl zhruba hodinový zálet obou letounů s volacími znaky „AERO 55“ (0478) a „AERO 58“ (0477) v tradičním prostoru TRA62 severně od Poděbrad. Vše tak bylo přichystáno na závěrečný přelet na letiště provozovatele v Pardubicích.

K tomuto slavnostnímu okamžiku došlo v pátek 24. ledna 2025, když ve 12:30 hodin vzlétl z vodochodského letiště letoun s trupovým číslem 0477, používající volací znak CEF 858, jenž zamířil na zhruba 20 minutový přelet do Centra leteckého výcviku v Pardubicích, kde bude následně sloužit k výcviku nových generací pilotů. Letová posádka CLV ve složení Tomáš Merta a Ervín Ehm po krátkém vyčkávání u Přelouče uskutečnila přesně ve 13:00 hod. nízký průlet nad pojížděčkou ve směru dráhy 09, aby po třech dalších průletech ve 13 hodin a pět minut dosedla z hlavního směru na dráhu 27. Na spojce BRAVO  čekalo posádku a nový letoun přivítání vodní branou, kterou zajistili hasiči Letištní správy. Po zarolování na provozní stojánku z kokpitu vystoupili oba zkušení piloti, které přivítal ředitel CLV Jaroslav „Jerry“ Špaček a poté již následoval slavnostní přípitek sklenkou šampáňa, samozřejmě nealkoholického.

Přistání prvního engéčka v Pardubicích znamená start k vyšší kvalitě profesní přípravy pilotů Vzdušných sil AČR v pardubickém CLV. Po příletu druhého L-39NG trupového čísla 0478 v příštím týdnu a postupném přeškolení dalších pilotů-instruktorů tak v Pardubicích začne nová éra výcviku pilotů taktického letectva AČR.

Po přistání z hlavního směru 27, průjezdu vodní slavobránou na spojce BRAVO a zarolování na provozní stojánku z kokpitu engéčka 0477 vystoupili oba zkušení piloti CLV Tomáš Merta (vpředu) a Ervín Ehm (vzadu). Oba piloti za sebou mají hodně zkušeností na proudové letecké technice a v CLV působí od roku 2020. Zatímco Tomáš začínal ještě na letounech Su-22M4 u 321. taktické letky v Náměšti nad Oslavou a později na Gripenech nalétal zhruba 1.800 hodin, Ervín stihl ještě několik letů na legendárních jednadvacítkách a na Gripenu má nalétáno necelých 1.500 hodin. Zajímavou změnou u „lomáckých“ engéček budou z provozního hlediska nové žebříky, které usnadní pilotům a pozemnímu personálu nastupování do letounu a předletovou přípravu. Přestože i nové engéčko si ponechává pro nastupování výklopné opěrky nohou, kvůli absenci rámu kabiny a nepatrně vyššímu trupu je nastupování přeci jenom složitější. Masivnější žebříky tak ocení především pozemní personál, který bude pomáhat pilotním žákům a instruktorům s usazením v kokpitu a má na starosti sejmutí červených ochranných prvků na UFCP panelu a sedací části křesla Martin-Baker, na kterou piloti při nastupování šlapou. (foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)


 

 

(úvodní foto: CLV Pardubice, www.lompraha.cz)

(zdroj: První Skyfox pro LOM PRAHA přistál na domovském letišti neboli výcvikový program CLV startuje do nové éry, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/prvni-skyfox-pro-lom-praha-pristal-na-domovskem-letisti-neboli-vycvikovy-program-clv-startuje-do-nove-ery/; Tak už jdeme do finále, autor Pavel Lang, https://www.lompraha.cz/aktuality/tak-uz-jdeme-do-finale/, facebook CLV Pradubice, archív redakce czechairforce.com)