AktualityCvičeníOstré střelbyPiloti

Nad úbočím Triglavu, piloti L-159 létali na cvičení Adriatic Strike

Ve dnech 27. května až 5. června se ve slovinském vzdušném prostoru uskutečnil už 10. ročník mezinárodního cvičení Adriatic Strike. Za Armádu ČR se cvičení zúčastnila trojice letounů L-159 ALCA s leteckým a pozemním personálem z čáslavské základny a předsunutí letečtí návodčí z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

Tradiční mnohonárodní cvičení je primárně zaměřené na výcvik předsunutých leteckých návodčích (JTAC – Joint Terminal Attack Controller) a letových posádek, dále na spolupráci při nácviku procedur a postupů během přímé letecké blízké vzdušné podpory (CAS – Close Air Support) a také na interoperabilitu v mezinárodním prostředí. Do cvičení se kromě České republiky zapojilo 25 aliančních a partnerských zemí a zhruba 650 příslušníků ozbrojených sil.

 

Piloti trénovali v horách

Pro piloty se jedná o vynikající zkušenost létat v kopcovitém horském terénu. Navíc ve Slovinsku panuje specifické počasí, zejména v tomto období velmi často přicházejí bouřky. Výcvikové vzdušné prostory jsou relativně malé, a to s sebou nese určité nároky na to, aby piloti z prostoru nevylétávali.

Letové zóny určené pro účely cvičení dosahují až do horského terénu (nejvyšší hora Triglav má 2 864 m), což je pro piloty zásadní rozdíl oproti plochému terénu v České republice. „U nás bývají letecké střelnice na kopci a nalétáváme na ně v „rovném“ terénu, ve Slovinsku byla střelnice v údolí a nalétávali jsme proti kopci. S takovým terénem je potřeba počítat, více přizpůsobit let a dbát na bezpečnost,“ vysvětluje podplukovník Pavel Linhart, velitel 212. taktické letky a jeden z pilotů, který výcvik absolvoval.

 

Návodčí sladili postupy

Cvičení se účastnili dva týmy náměšťských návodčích, které ze vzduchu podporovali piloti ostrou municí, což je nejvyšší stupeň výcviku CAS. Z náměšťské letecké základny tu byl i instruktor JTAC, který se podílel na zajištění výcviku. Všichni si pochvalovali především spolupráci v mezinárodním prostředí a sladění postupů leteckých návodčích.

„V průběhu výcviku jsme se setkali s nejrůznějšími platformami zbraní, například Harrier, PC-9, houfnice M777 a měli jsme možnost vyzkoušet si navádění přímo z paluby letounu PC-6. Největší výzvou pro nás ale bylo zasazení helikoptérou pod vrchol Triglavu v rámci scénáře, který měl za úkol procvičit vedení bojové činnosti v horských podmínkách,“ shrnul jeden z náměšťských návodčích.

 

Prvně s americkou účastí

Slovinsko do přípravy scénářů cvičení investuje nemalé úsilí. Vůbec poprvé se jim podařilo do cvičení zapojit vojáky z USA. Ve Středozemním moři se pohybovala americká letadlová loď, ze které startovaly letouny F/A-18. Kromě ní se zapojila také španělská letadlová loď Juan Carlos, z níž startovaly útočné letouny AV-8B Harrier II.

Část letecké techniky působila ze slovinských letišť v Cerklje a Brniku, další část byla nasazena ze svých domácích základen, např. letouny Eurofighter Typhoon z Německa, Tornáda a americké F-16 z Itálie. Piloti čáslavské 212. taktické letky tradičně létali z místní základny v Cerklje a mají na svém kontě cca 35 hodin, včetně přeletu do a ze Slovinska.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně upraveno

První den cvičení bohužel nepřálo počasí a kvůli nízké oblačnosti v pracovních prostorech, kdy nebylo možné stoprocentně identifikovat cíl, musely být všechny lety zrušeny. České Alky používaly ve Slovinsku klasickou výzbroj pro výcvik přímé letecké podpory pozemních sil CAS (Close Air Support), tedy 20mm dvouhlavňový kanón ZPL-20 Plamen a raketnice LAU-5002 pro 6 neřízených střel CRV-7 ráže 70mm. (4x foto: 212. taktická letka)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Adriatic Strike proběhl letos už podesáté, poprvé se zapojili i letadlové lodě“, autor kapitánka Hana Havrdová, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/adriatic-strike-probehl-letos-uz-podesate–poprve-se-zapojili-i-letadlove-lode-236275/)