AktualityPilotiTechnika

Gripeny budou kvůli odstávce řídicí věže na výluce v Pardubicích

Kvůli plánované technické odstávce řídicí věže a modernizaci infrastruktury bude od konce září do poloviny října probíhat výluka leteckého provozu na letišti v Čáslavi. Část techniky a personálu bude přesunuta na záložní letiště v Pardubicích.

Přelet letecké techniky je plánován na 27. září 2022. Tentýž den také dvojice pilotů a letounů JAS-39 Gripen zaujme nepřetržitou hotovost v rámci aliančního systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System). Pro plnění leteckého výcviku a pro zabezpečení nepřetržité hotovosti bude na pardubické letiště přemístěno pouze pět strojů JAS-39 Gripen.

Čáslavská základna bude v tomto termínu organizovat letecký výcvik pouze v pracovní dny od 09.00 do 23.00 hodin. V rámci letů hotovostního systému se uskuteční 1 až 3 cvičné lety denně. Dohodli se na tom velitel 21. základny taktického letectva Čáslav brigádní generál Jaroslav Míka, velitel Správy letiště Pardubice podplukovník Radoslav Matula a ředitel Centra leteckého výcviku Jaroslav Špaček.

Na letounech JAS-39 Gripen a L-159, které zůstanou dislokovány na čáslavské základně, bude provedena pravidelná technická údržba pro přechody letecké techniky na zimní provoz.

Přesun techniky a personálu zpět na mateřskou základnu je plánován na 17. října 2022.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav


 

(úvodní ilustrační foto:  prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Kvůli technické odstávce řídicí věže v Čáslavi budou do poloviny října gripeny vzlétat z Pardubic“, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/kvuli-technicke-odstavce-ridici-veze-v-caslavi-budou-do-poloviny-rijna-gripeny-vzletat-z-pardubic-239063/; https://afbcaslav.army.cz/aktuality/kvuli-technicke-odstavce-ridici-veze-v-caslavi-budou-do-poloviny-rijna-gripeny-vzletat-z)