AktualityCvičeníZahraniční mise

Do Estonska odlétla druhá rotace příslušníků 3. úkolového uskupení Baltic Air Policing 2019

Slavnostním nástupem s předáním pamětní medaile skončilo pro 33 příslušníků 3. úkolového uskupení Baltic Air Policing 2019 jejich dvouměsíční působení na estonské letecké základně Ämari. Český kontingent střežící vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska zde zahájil plnění operačního úkolu 1. září a nyní v polovině turnusu nastal čas k obměně jedné třetiny členů. Příslušníky II. rotace dopravil z Čáslavi do Estonska letoun C-295M ev. č. 0454 z výzbroje kbelské 242. transportní letky.

„První rotace prokázala zde v Ämari skvělou úroveň připravenosti a vysokou úroveň profesionality jak při plnění úkolů ve vzduchu tak na zemi. Jsem přesvědčen, že ve vysokém standardu profesionálního vojenského výkonu budeme i nadále pokračovat,“ uvedl velitel kontingentu podplukovník Pavel Pavlík.

České vojáky v místě nasazení tento týden navštívil také náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata.

„V Estonsku v rámci Baltic Air Policing potvrzujeme naše schopnosti. Naši piloti jsou skvěle vycvičeni k plnění úkolu ochrany vzdušného prostoru. Za dobu našeho působení jsme realizovali celkem devět ostrých vzletů Alpha Scramble,“ uvedl generál Opata.

Kromě nich však čeští stíhači provádí také cvičné lety a ve vzdušném prostoru nad Baltskými zeměmi strávili už více než 200 hodin.

Jeden ze strojů JAS-39C patřící 3. úkolovému uskupení Baltic Air Policing 2019 v estonském Ämari. Podle posledních zveřejněných fotografií nyní létají české Gripeny v odlišné konfiguraci s dvojicí přídavných nádrží, kontejnerem Litening III a pouze dvojicí střel AIM-9M Sidewinder. (foto: Cpl Lee Matthews RAF, © UK MoD Crown Copyright 2019, RAF Photographer)

 

Český kontingent v Estonsku je součástí mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru Baltských států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem. Piloti s letouny JAS-39C Gripen drží ostrou hotovost v rámci NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO). Na ochraně vzdušného prostoru Lotyšska, Litvy a Estonska se dále podílí dánské a belgické letectvo působící s letouny F-16AM z litevské základny Šiauliai.

Autor textu: kapitán Vladimír Ficenec, styčný důstojník 3. úkolového uskupení BAP, redakčně doplněno

Dvojice českých Gripenů 3. úkolového uskupení Baltic Air Policing 2019 doprovází 23. října nad Baltským mořem americký bombardér B-52H Stratofortress, který působil z britské základny ve Fairfordu během evropského nasazení Bomber Task Force Europe 20-1. (U.S. Air Force photo by Airman 1st Class Duncan C. Bevan)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Cpl Lee Matthews RAF, © UK MoD Crown Copyright 2019, RAF Photographer)

(zdroj: článek „V Estonsku se vystřídali vojáci, kteří střeží vzdušný prostor Pobaltí“, autor kpt. Vladimír Ficenec, http://www.mise.army.cz/aktualni-mise/baltic/zprav/v-estonsku-se-vystridali-vojaci–kteri-strezi-vzdusny-prostor-pobalti-216946/; článek „České gripeny startovaly nad Baltem už devětkrát. Mise je v polovině“, https://www.idnes.cz/zpravy/nato/pobalti-estonsko-gripen-nato-rusko-pilot-mise.A191107_131941_zpr_nato_inc)