AktualityZahraniční mise

České Gripeny zamíří na misi Baltic Air Policing do estonského Ämari

V současné době vrcholí na 21. základně taktického letectva v Čáslavi přípravy desítek vojáků k dalšímu zahraničnímu nasazení v rámci mise NATO pro zabezpečení vzdušného prostoru Baltských států, které nedisponují vlastním nadzvukovým letectvem.

„Od začátku roku se vybírá personál splňující všechna kritéria od bezvadného zdravotního stavu až po jazykovou vybavenost. Cílem je, aby od září 2019 zahájilo z estonské letecké základny Ämari činnosti 3. úkolové uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing 2019,“ prozrazuje velitel úkolového uskupení podplukovník Pavel Pavlík.

Úkolem českých stíhačů bude pod dobu čtyř měsíců držet ostrou hotovost v rámci systému NATINAMDS (NATO Integrated Air and Missile Defence System – Integrovaný systém protivzdušné a protiraketové obrany NATO) pomocí letounů JAS-39C Gripen a tak se podílet na zachování integrity a bezpečnosti aliančního vzdušného prostoru.

Při plnění úkolů mohou piloti nadzvukových Gripenů zasahovat proti letounům, které nedodržují stanovená pravidla mezinárodního leteckého provozu. Na tomto úkolu bude v Pobaltí český kontingent spolupracovat s dánským a belgickým letectvem. Zmíněné státy budou působit s letouny F-16MLU z litevské základny v Šiauliai.

„Jde již o celkově šestou misi našich stíhačů, vzdušný prostor v Pobaltí jsme v minulosti již dvakrát střežili. Do společné ochrany vzdušného prostoru Aliance jsme se zapojili současně se vstupem do NATO. Dvacet let již nepřetržitě střežíme vzdušný prostor České republiky. Jsem přesvědčen, že opětovně zvládneme ostré nasazení jak doma, tak v zahraničí,“ konstatoval velitel Vzdušných sil Armády ČR generálmajor Petr Hromek.

Čáslavské Gripeny již střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska dvakrát, v letech 2009 a 2012, kdy operovaly z letecké základny Šiauliai. V letech 2014, 2015 a 2016 pak čeští stíhači střežili vzdušný prostor Islandu ze základny Keflavik.

Na základě mandátu Parlamentu ČR bude do Estonska vysláno pět letounů JAS-39C Gripen (4 + 1 jako záloha) a maximálně 95 vojáků převážně z čáslavské základny. Dne 1. září 2019 je plánováno převzetí operačního úkolu stanoveného velením Společného mnohonárodního operačního střediska NATO od příslušníků Královského letectva (RAF) britských ozbrojených sil s letouny Typhoon. S plněním úkolu se počítá až do 31. prosince 2019, kdy budou Češi vystřídáni dalším členem Aliance. Návrat kontingentu je plánován bezprostředně po ukončení plnění úkolu, tedy v prvním až druhém týdnu v lednu 2020. V průběhu mise se vystřídají na estonské letecké základně dvě rotace, kdy určitá část personálu bude v polovině mise vystřídána.

Velením úkolového uskupení byl pověřen zkušený stíhací pilot z čáslavské základny 42letý podplukovník Pavel „SPEEDY“ Pavlík, který má v současné době nalétáno na letounu JAS-39 Gripen zhruba 1000 letových hodin a v minulosti se již podílel na ochraně vzdušného prostoru v zahraniční operaci.

Letouny budou vybaveny standardní výzbrojí, jakou používají v rámci vzdušné hotovosti v České republice. Jsou jimi řízené střely, palubní kanón a klamné cíle infračerveného spektra, tzv. fléry. Novinkou v současném zahraničním nasazení bude použití zaměřovacích a průzkumných kontejnerů Litening 4i. Ačkoliv se primárně jedná o nástroj pro umožnění přesného provádění úderů na pozemní cíle, v rámci tzv. QRA (Quick Reaction Alert) hotovosti bude použit pro zlepšení schopnosti vzdáleného vizuálního pozorování letounů ve dne a v noci. Stejně jako v případě nasazení na Islandu budou piloti Gripenů používat speciální vybavení, jako např. neoprenový oděv pro případ nutného opuštění letounu a pádu do studené vody.

(autor textu: major Tomáš Maruščák, oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR, redakčně zkráceno)

Gripeny 3. úkolového uskupení Armády České republiky Baltic Air Policing 2019 budou z estonského Ämari létat ve stejné konfiguraci jako při misi ASICIPPN III na Islandu v roce 2016, tedy s výzbrojí 2x AIM-120C-5 AMRAAM, 2x AIM-9M-9 Sidewinder, palebného průměru pro 27mm kanón Mauser BK-27 a nově budou nosit i zaměřovací a průzkumný kontejner Litening 4i. (foto: Aleš Hottmar)

 

Výcvik v použití kontejnerů Litening a především raket středního dosahu AIM-120C-5 letovým a pozemním personálem již v Čáslavi intenzívně probíhá na letounech ostré hotovosti. V rámci hotovostního systému na území ČR se Amraamy samozřejmě nepoužívají, na aliančních letounech nasazených v Pobaltí, Islandu či v Rumunsku se začaly používat až poté, co se zhruba v roce 2014 začaly na ruských hotovostních letounech Su-27 objevovat rakety středního dosahu R-27R. Gripen ev. č. 9241 na snímku je bývalou vlajkovou lodí 211. taktické letky, známý také pod názvem „Wildcat“. Tmavě šedé tygrování a polep na SOP s částečně překrytou tváří topmodelky Simony Krainové byly odstraněny v letošním roce. (foto: Radim Špalek)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Tomáš Soušek, www.afterburner.cz)

(zdroj: článek „Letci opět míří na Baltic Air Policing“ – redakčně zkráceno a upraveno, autor major Tomáš Maruščák, oddělení komunikace s veřejností GŠ AČR, http://www.mise.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/letci-opet-miri-na-baltic-air-policing–214259/)

(aktualizace: 13. 8. 2019)