AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Americká vláda schválila možný prodej letounů F-35A do ČR

Vláda Spojených států amerických předala ve čtvrtek 29. června 2023 Kongresu k projednání návrh na předložení nabídky možného prodeje 24 kusů nadzvukových letounů F-35 včetně munice a nákladů desetiletého životního cyklu. Jedná se o standardní postup, který je nutný před každým zahraničním prodejem vojenského materiálu, na jehož základě může vláda USA vládě ČR oficiální nabídku v režimu vláda-vláda předložit.

„Od začátku jsme s tím počítali a na průběhu jednání o pořízení víceúčelových nadzvukových letounů F-35 to nic nemění, jedeme podle plánu,“ říká vrchní ředitelka ekonomické sekce Ministerstva obrany Blanka Cupáková, která zároveň od začátku vede vyjednávací tým.

V materiálu uvedená částka 5,62 miliardy dolarů (zhruba 122,6 mld. Kč) představuje maximální finanční rámec na případnou realizaci desetiletého kontraktu. Tato částka je pro celý desetiletý případný kontrakt částkou nepřekročitelnou (popřípadě lze navýšení realizovat opět jen cestou Kongresu), a proto v ní bývá standardně zahrnuta i dostatečná rezerva. Jejím smyslem je, aby vláda USA nemusela znovu chodit do Kongresu, pokud by ČR v budoucnu případně požadovala další vybavení či služby (mohlo by jít např. o doplnění munice).

Částka uvedená v tomto dokumentu tedy nepředstavuje cenu případného kontraktu mezi ČR a USA. Ta by byla logicky nižší – což je uvedeno i ve zveřejněné zprávě – a bude záviset na obsahu dodávek zboží a služeb. Cena se bude rovněž odvíjet od aktuální ekonomické situace, která se bude promítat do cen výrobků a služeb v dalších deseti letech. V případě vzniku neočekávaných situací, na jejichž krytí je určena rezerva, bude průběžně kontrakt mezi ČR a USA měněn transparentně dodatky, a to maximálně do výše schválené Kongresem.

Návrh kontraktu ze strany vlády USA pro vládu ČR, který očekáváme v létě, se nebude týkat pouze ceny pořizovaných letounů, ale návrh bude obsahovat také zajištění provozu letounů, včetně oprav, údržby, servisu a náhradních dílů, dále sem bude patřit munice, prvotní výcvik pilotů a pozemního technického personálu, výstroj pro piloty, vybudování simulačního centra, pozemní vybavení k zajištění provádění údržby a oprav a další potřebné vybavení a podpora pro provoz letounů. Jakmile nabídka v létě dorazí, bude do 1. října předložena vládě ČR, která následně rozhodne o realizaci nebo nerealizaci této akvizice.

Autor textu: Jiří Táborský, tiskové oddělení MO ČR


 

Návrh na předložení nabídky možného prodeje 24 kusů nadzvukových letounů F-35 včetně munice a nákladů desetiletého životního cyklu obsahuje tyto hlavní položky:

– 24ks víceúčelových nadzvukových strojů  F-35A Lightning II

– 25ks motorů Pratt & Whitney F135-PW-100 (24ks bude instalováno, 1ks je náhradní)

– 70ks raket středního dosahu AIM-120C-8 AMRAAM, včetně náhradních dílů a kontejnerů

– 3ks naváděcích sekcí raket AIM-120C-8 AMRAAM

– 50ks raket krátkého dosahu AIM-9X Block II/II+ Sidewinder, včetně výcvikových maket DATM-9M (Dummy Air Training Missiles) a přepravních kontejnerů

– 10ks naváděcích sekcí pro AIM-9X Block II

– 18ks cvičných verzí raket CATM-9X Block II

– 4ks naváděcích sekcí pro cvičné CATM-9X Block II

– 86ks přesně naváděných klouzavých pum GBU-53/B StormBreaker (Small Diameter Bomb II)

– 2ks cvičných pum GTV (Guided Test Vehicle) pro platformu GBU-53 SDB-II

– 3ks kontrolních  stendů CCRT (Captive Carry Reliability Trainers) pro pumy GBU-53 SDB-II

– 12ks univerzálních tříštivo-trhavých pum Mk-84 ráže 908 kilogramů (2 000 lb) nebo průbojných pum BLU-109, určených pro kompletaci přesně naváděných pum GBU-31 systému JDAM

– 12ks ocasních souprav KMU556/KMU-557 pro kompletaci pum GBU-31 JDAM

– pokročilé optické zapalovače a datalink DSU-41B AOTD (Active Optical Target Detectors) pro střely AIM-9X

– cvičné ocasní soupravy pro pumy JDAM

– programovatelné pumové zapalovače FMU-139

– přenosné plničky kryptografických klíčů AN/PYQ-10 SKL (Simple Key Loaders)

– vlečné radiofrekvenční protiopatření ALE-70 RFCM (Radio Frequency Countermeasures)

– identifikační zařízení vlastní-cizí IFF Mode 5

– výmetnice klamných cílů včetně patron CHAFF a FLARE

– logistická podpora CLS (Contractor Logistics Support)


 

 

(úvodní foto: Lockheed Martin)

(zdroj: článek „Kongres USA projedná možný prodej letounů 5. generace a souvisejícího vybavení do ČR, autor Jiří Táborský, https://mocr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/kongres-usa-projedna-mozny-prodej-letounu-5–generace-a-souvisejiciho-vybaveni-do-cr-245095/)