AktualityAkviziceModernizace

Vrtulníkáři z Náměště testovali nový palubní jeřáb Breeze-Eastern

Minulý měsíc testovali příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou nový typ palubního záchranného jeřábu značky Breeze–Eastern HS-29900-59, který do roku 2026 nahradí dosluhující jeřáby LPG-150. Nové zařízení bude používáno k taktickému leteckému výsadku vojáků, záchranným pracím i vyzvednutí osob a nákladu. „Jeřáb Breeze–Eastern bude instalován na všech 15 vrtulníků Mi-171Š ve výzbroji naší základny. Zastaralé zařízení LPG-150 musí být vyměněno, aby bylo zajištěno plnění operačních schopností vrtulníkového letectva Armády ČR,“ vysvětluje velitel 22. základny plukovník gšt. Rudolf Straka.

 

Větší nosnost i rychlost

Nový jeřáb má oproti původnímu vyšší nosnost, z původních 150 kg se zvýší na 272 kg. „To znamená, že zatímco staré zařízení bylo schopno vyzvednout pouze jednu osobu, nové vyprostí dvě,“ podotýká major Ladislav Zajíček, velitel přípravy. Nespornou výhodou je i délka lana, která se prodloužila ze 40 na 88 metrů, jeřáb nadto umí lano rychleji navíjet, a to až dva metry za sekundu. Celá délka lana se tak navine při plné zátěži za pouhých 90 sekund. K tělu jeřábu je připojen hák Tyler, který umožnuje zavěšení lana pro slaňování z vrtulníku, techniku Fastrope (silné spletené lano, jež se používá k taktickému výsadku jednotek do terénu) a lze provést i přepravu osob na bočním závěsu. „Navíc v režimu letu s brýlemi nočního vidění jednotlivé ovládací prvky neoslňují osádku, což je z taktického hlediska pro náš létající personál důležité,“ doplňuje Zajíček.

 

Snadné odstřihnutí v nouzi

Při nouzové situaci, kdy se odvinuté lano o něco „zasekne“ nebo se objeví jiná překážka, může lano jednoduše odstřihnout přímo obsluha jeřábu nebo dokonce pilot uvnitř kabiny. „Dříve byly k tomuto úkonu zapotřebí speciální nůžky. Nový jeřáb už je vybaven tlačítkem, které vše udělá za nás,“ pochvaluje si Ladislav Zajíček.

 

Zaškolení od dodavatele

Osádky vrtulníků budou na nové zařízení proškoleni přímo dodavatelem. Jeřáb bude primárně obsluhovat palubní technik přes ovládací skříňku, která umožňuje hlasové spojení se zbytkem osádky přes interkom a nabízí i přehled o délce odvinutí lana. „V prvotní fázi výcviku se vojáci nejprve učí manipulaci s břemenem. Teprve po perfektním zvládnutí tohoto kroku lze trénovat záchranu osob,“ uzavírá major Zajíček. Obměna palubních jeřábů bude probíhat až do roku 2026, a to na všech 15 vrtulnících Mi-171Š. Vojskové zkoušky podle velitele základny ověřily správné funkce jeřábu a kompatibilitu s tímto typem vrtulníku.

Autor textu: kapitánka Jindřiška Budiková, redakčně upraveno

Prototypová zástavba jeřábu Breeze-Eastern HS-29900-59 se uskutečnila v letošním roce na jednom z náměšťských strojů Mi-171ŠM a jejím cílem bylo ověření správné funkce jeřábu a kompatibility s tímto typem vrtulníku. Obměna palubních jeřábů bude probíhat až do roku 2026, a to na všech 15 vrtulnících Mi-171Š od 22. zVrL. V rámci prototypové zástavby získal Mi-171ŠM rovněž novou stupačku pod levými dveřmi, kterou mají nově instalovánu i modernizované kbelské stroje Mi-17. (2x foto: kapitánka Jindřiška Budiková)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: článek „Vojáci z Náměště testovali nový palubní jeřáb pro vrtulníky“, autor kapitánka Jindřiška Budiková, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/vojaci-z-nameste-testovali-novy-palubni-jerab-pro-vrtulniky-224369/)