AktualityAkviziceModernizace

Strakoničtí vojáci převzali první část nových kompletů RBS-70NG

V modernizaci vojska pozemní protivzdušné obrany nastal dlouho očekávaný okamžik. Strakoničtí vojáci totiž převzali první část dodávky protiletadlových raketových kompletů RBS-70NG (nové generace), které ve výzbroji Armády ČR postupně nahradí zastaralé ruské systémy S-10M.

Předání prvních kusů odpalovacích zařízení, trenažérů a části prostředků pro údržbu a logistiku proběhlo před několika dny ve švédském městě Karlskoga, kde sídlí společnost Saab Dynamics AB, výrobce protiletadlových kompletů RBS-70NG. Materiál za českou stranu převzali zástupci Centra zabezpečení materiálem technických služeb ze Štěpánova a příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic.

Strakoničtí vojáci se hned po převzetí nových systémů zapojili do kurzu, jenž výrobce organizuje pro budoucí instruktory a technické specialisty kompletů RBS-70NG. Z toho důvodu také k převzetí materiálu došlo ve Švédsku a nikoliv v České republice.

„Celkový dozor nad dodávkou provádí Švédská správa obranného materiálu, jež zodpovídá mimo jiné i za státní ověřování jakosti. Na základě řady odborných podkladů, předložených společností Saab Dynamics AB, následně vydává takzvané prohlášení o shodě (Certificate of Conformity). Bez tohoto prohlášení nemohou zástupci vojenského zařízení ze Štěpánova převzít novou techniku, kterou následně předávají příslušníkům našeho pluku,“ vysvětlil velitel strakonického útvaru plukovník Jaroslav Ackermann.

 

Přebírání techniky nebylo jednoduché

Přebírání techniky bylo organizačně náročné. Zároveň ale přineslo nové zkušenosti – jak výrobci, jenž materiál předával, tak i českým zástupcům, kteří nové komplety přebírali. „Výrobce během přejímky bezprostředně reagoval na naše dotazy a připomínky. Byla to skvělá možnost, jak se po odborné stránce seznámit s nově přebíranými komoditami,“ vyzdvihl efektivní spolupráci Jaroslav Repko z oddělení logistiky strakonického pluku.

Opatření proti koronaviru doprovázela i převzetí nové techniky. V souladu se švédskými předpisy se přejímky mohlo zúčastnit maximálně pět osob za českou a pět osob za švédskou stranu. Strakoničtí vojáci převzali první část dodávky, plánované pro letošní rok. Druhou část převezmou obdobným způsobem ve Švédsku v listopadu. Prvních osm převzatých kompletů RBS-70NG, včetně zařízení pro výcvik, údržbu a logistiku, fyzicky dorazí do Strakonic během letošního prosince. Zbývajících osm kusů z celkové dodávky 16 kompletů RBS-70NG převezme strakonický útvar v příštím roce.

autor textu: kapitánka Jana Samcová, tisková a informační důstojnice 25. protiletadlového raketového pluku

Zástupci z Centra zabezpečení materiálem technických služeb a protiletadlového pluku převzali ve Švédsku první kusy protiletadlových systémů RBS-70NG. Vojáci přebírali nejen samotná odpalovací zařízení, ale i prostředky pro údržbu a logistiku. (foto: Saab Dynamics AB)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Saab Dynamics AB, www.saab.com)

(zdroj: článek „Strakoničtí vojáci převzali první část moderních protiletadlových kompletů RBS-70NG“, autor kapitánka Jana Samcová, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/strakonicti-vojaci-prevzali-prvni-cast-modernich-protiletadlovych-kompletu-rbs-70ng-224122/)