Maďarsko získalo mobilní systém údržby DAM pro své letouny Gripen

Společnost Saab dodala maďarským vzdušným silám komplet mobilního systému údržby DAM (Deployable Maintenance Facility), který zvyšuje kapacitu údržby letounů, vrtulníků a jiné armádní techniky především mimo své domovské základny.

DAM tvoří mobilní hangár, servisní kontejnery a kamuflážní systém Saab Barracuda. Tím chrání vojenskou techniku a obsluhující personál před povětrnostními vlivy a umožnuje provádět náročné servisní úkony bez ohledu na počasí. DAM poskytuje schopnosti prakticky srovnatelné se stacionární infrastrukturou vojenských útvarů. Během letních měsíců je díky klimatizaci chráněn před nadměrným teplem, v zimě je naopak vyhříván. Multispektrální kamufláž kompletu DAM poskytuje ochranu nejen ve viditelném spektru, ale zároveň chrání před detekcí radarovými nebo IČ senzory protivníka.

Dodávka obou hangárů a servisních kontejnerů kompletu DAM byla uskutečněna na základě smlouvy podepsané mezi společností Saab a maďarským Ministerstvem obrany z prosince 2018. První mobilní hangár dorazil na maďarskou základnu Pápa na severozápadě země v srpnu, druhý v listopadu a oba jsou rozmístěny na severní provozní stojánce. Oficiální předání se pak uskutečnilo v Pápě dne 5. prosince 2019. Nákupem zařízení DAM se maďarská armáda stala prvním zákazníkem tohoto mobilního systému údržby.

 

Maďarské vzdušné síly v současné době provozují 14 stíhacích letounů JAS-39C/D EBS HU na základě smlouvy o finančním pronájmu, uzavřené mezi maďarskou a švédskou vládou. DAM poskytne maďarskému letectvu zvýšenou míru flexibility při provádění údržby flotily letounů Gripen a sníží závislost na klasické stacionární infrastruktuře, a to jak na domovské základně, tak především během nasazení v rámci aliančních misí.

Komplet mobilního systému údržby DAM je aktuálně použit právě v Pápě z důvodu uzavření domovské základny v Kecskemétu, která prochází rozsáhlou a dlouhodobou rekonstrukcí. Celá flotila maďarských Gripenů tak již od konce roku 2018 působí z letiště v Pápě na severovýchodě země, které bylo v minulosti domovem 47. stíhacího pluku „Stromfeld Aurel“, vyzbrojeného letouny MiG-23MF/UB a MiG-21bis/UM. Pápa je v současnosti záložní základnou maďarského letectva a zároveň domovem pro NATO Heavy Airlift Wing s letouny C-17A Globemaster III, jež mají své stání a veškerou infrastrukturu umístěnu v jižní části letiště.

Instalaci obou hangárů a dalšího vybavení kompletu DAM provedli v Pápě maďarští vojáci, kteří prošli školením ve Švédsku. Samotná instalace nevyžaduje žádný těžký stroj či jeřáb. Každý hangár o rozměru 38 x 20 x 8m pojme dva Gripeny pro standardní údržbu, nebo čtyři pro skladování. Veškeré specializované technické práce lze provádět ve standardizovaných kontejnerech o délce 6,6 metru. Mezi tyto úkony patří údržba celé řady komponent, včetně zbraní, vystřelovacích sedaček, přistávacího zařízení apod. Další kontejnery slouží například ke skladování dílů či nebezpečného materiálu a součástí je dokonce kontejner pro skladování a čištění výškové výstroje pilotů včetně sušičky.

Společnost Saab nabízí komplet mobilního systému údržby DAM i Vzdušným silám AČR, které by jej mohly využít během nasazení svých úkolových uskupení v rámci aliančních operací mimo území ČR. O jeho pořízení se v současné době ale neuvažuje.

Celkový pohled na komplet mobilního systému údržby DAM, rozmístěný na severní stojánce maďarské základny v Pápě. Ta je v současné době domovem celé flotily maďarských Gripenů, neboť jejich domovské letiště v Kecskemétu prochází od konce roku 2018 rozsáhlou rekonstrukcí. (foto: SAAB, https://saabgroup.com)


 

 

(úvodní foto: Tomáš Karlík, SAAB, https://saabgroup.com, https://www.tomaskarlik.com/)

(zdroj: tisková zpráva společnosti Saab „Saab Delivers Deployable Maintenance Facility to Hungary“, https://saabgroup.com/media/news-press/news/2019-12/saab-delivers-deployable-maintenance-facility-to-hungary/; https://saab.com/dam; článek „Telepített Gripen Fészek“, autor Szórád Tamás, Air Base Blog, https://airbase.blog.hu/2019/12/06/telepitett_gripen_feszek)