AktualityTechnika

Kbelská základna oslavila desáté výročí zavedení letounu CASA C-295M do výzbroje AČR

V pátek 6. března 2020 se v prostorách 24. základny dopravního letectva v Praze-Kbelích uskutečnil slavnostní nástup u příležitosti 10. výročí provozu letounů CASA C-295M ve výzbroji Vzdušných sil AČR. Armáda provozuje celkem čtyři tyto stroje právě u kbelské 242. transportní a speciální letky, příští rok by měla dostat další dva nové letouny C-295MW.

Samotné oslavy zahájil průlet letounu CASA C-295M ev. č. 0453 a výsadek specialistů záchranné a výsadkové služby z vrtulníku Mi-17. Slavnostního nástupu se zúčastnili náměstek pověřený řízením sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka, velitel vzdušných sil generálmajor Petr Hromek či zástupce společnosti Airbus Defence and Space Juan Uriarte. Mezi hosty nechyběli i ti, kteří se podíleli na zavádění letounu CASA do výzbroje české armády.

 

Pořízení strojů CASA byl milník

Náměstek Lubor Koudelka v projevu označil pořízení strojů CASA za významný milník, kdy byly nahrazeny sovětské Antonovy An-26. Letouny CASA jsou podle něj spolehlivé, dosud ve vzduchu strávily bez nehody asi 16 tisíc letových hodin, a v provozu se osvědčily – bez ohledu na to, jakou polemiku na politické úrovni i mezi odbornou veřejností vyvolalo jejich pořízení.

Asi největším důkazem nových schopností letounů C-295M je podle Koudelky jejich zapojení do mezinárodní pozorovatelské mise MFO na Sinajském poloostrově v Egyptě. „V této misi český letoun představuje klíčovou přepravní kapacitu. Za sedm let svého působení přepravil přes 57 tisíc cestujících a více než 1500 tun nákladu,“ zmínil. Armáda stroje využívá rovněž k přepravě vojáků či vojenského materiálu, přepravila s ním také desetičlenný tým vojenských lékařů a zdravotníků do ukrajinského Kyjeva.

Letoun CASA C-295M ev. č. 0453 projíždí slavobránou, kterou mu připravila vojenská hasičská jednotka v pražských Kbelích.  (foto: Jana Deckerová, www.army.cz)

 

Mise pro MEDEVAC, leteckou přepravu raněných a nemocných

Generálmajor Petr Hromek vyzdvihl interoperabilitu transportních letounů a zmínil využití strojů CASA pro mise MEDEVAC (zkr. Medical Evacuation). „Letouny C-295M díky integraci komplexního zdravotnického vybavení, včetně jednotky intenzivní péče PTU, umožňují komfortnější a především bezpečnější přepravu nemocných a zraněných.“

Jedním z prvních českých pilotů stroje CASA byl podplukovník Miloš Domin. „Dnes můžu říct, že je to spolehlivý letoun, který nám slouží za všech klimatických podmínek ve všech oblastech, kde se pohybujeme,“ řekl. S letadlem byl na Islandu i Sinaji. Původní Antonovy označil za výborné stroje, které odvedly svou práci. „Ale samozřejmě doba jde dopředu, je zde mnohem lepší navigační vybavení, má to lepší výkony, delší dolet, menší spotřebu,“ zhodnotil stroje CASA.

Příslušníci kbelské základny by měli dostat příští rok rok dva nové stroje C-295MW, podle Domina budou vybaveny modernizovanými přístroji i winglety, které zlepšují dolet či spotřebu.

 

Hlavní milníky v zavádění letounů C-295M do výzbroje Armády ČR:
  • 7. 5. 2009, podpis smlouvy na pořízení čtyř letounů C-295M
  • říjen 2009, zahájení výcviku prvních pilotů a techniků ve Španělsku
  • 2. 12. 2009, první let české posádky s C-295M
  • 10. 1. 2010, přílet prvního českého C-295M ev. č. 0452 na základnu v pražských Kbelích
  • 14. 9. 2010, přílet druhého C-295M ev. č. 0453 na leteckou základnu do Kbel
  • 21. 12. 2010, přílet třetího a čtvrtého C-295M ev. č. 0454 a 0455 do Kbel

Autor textu: kapitánka Zuzana Špačková, tiskový a informační důstojník 24. základny dopravního letectva – redakčně doplněno.

Jeden z prvních vojenských pilotů letounů CASA C-295M v AČR, pplk. Miloš Domin.  (foto: Jan Kouba, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Roman Vích, www.planes.cz)

(zdroj: informační servis MO ČR – tiskové zprávy – Slavnostní nástup u příležitosti 10. výročí provozu letounu CASA, http://www.mocr.army.cz/informacni-servis/tiskove-zpravy/05-03-20:-slavnostni-nastup-u-prilezitosti-10–vyroci-provozu-letounu-casa-219772/; článek „Kbelští letci oslavili 10. výročí provozu letounu CASA C-295M“, autor kapitánka Zuzana Špačková, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/kbelsti-letci-oslavili-10–vyroci-provozu-letounu-casa-c-295m-219820/)