AktualityAkviziceModernizace

Kbelská flotila transportních strojů CASA C-295 je kompletní

Na letišti v Praze-Kbelích přistál ve středu 28. července v podvečerních hodinách druhý letoun CASA C-295MW s trupovým číslem 0482. Flotila armádních transportních letounů je tak nyní se šesti stroji CASA C-295 kompletní.

Letouny CASA C-295M představují pro Armádu České republiky klíčový prvek v kategorii letecké přepravy. Za své jedenáctileté působení přepravily přes 120 tisíc cestujících a přepravily téměř 4.000 tun nákladu. Jejich celkový nálet doposud činí přes 17.000 letových hodin.

„V řádu několika dní bude následovat nutná administrace nového letounu a pak již půjde letadlo plně do provozu. Samozřejmě se musí se strojem sžít posádka a takzvaně si letadlo osahat, stejně jako to bylo v případě stroje s trupovým číslem 0481. První letoun CASA C-295MW má za své krátké působení v armádě nalétáno bezmála osm desítek hodin a již navštívil destinace jako je Krakov, Lublaň, Priština, Poznaň nebo Sofie,“ vyjmenovává plukovník Libor Tomolya, zástupce velitele 24. základny dopravního letectva.

Nová CASA C-295MW ev. č. 0482 měla původně přiletět ze španělské Sevilly už před patnáctou hodinou odpoledne, nakonec však dosedla na kbelskou RWY24 až o čtyři hodiny později. Důvodem bylo neplánované mezipřistání na mezinárodním letišti Adolfa Suáreze v Madridu kvůli předpokládanému špatnému počasí na letové trase. Zde osádka z preventivních důvodů dočerpala palivo pro případ použití delší obletové trasy. Z madridského letiště Barajas nakonec CASA s mezinárodním volacím znakem CEF652 vzlétla okolo 15. hodiny a po čtyřech hodinách letu v pořádku přistála na kbelské základně.   (foto: Jana Deckerová, www.army.cz)


Delší dolet, vyšší nosnost

CASA C-295MW má na koncích křídel malé zahnuté aerodynamické plochy (winglety). Winglety a vylepšené turbovrtulové motory Pratt and Whitney Canada PW 127G zvyšují nosnost letounu o 900 až 1000kg, což stroj využije zejména v horkém nebo vysokohorském prostředí. Zvýšenou nosnost lze využít pro přepravu nákladu nebo většího množství paliva. Díky nižšímu aerodynamickému odporu křídel rovněž poklesla spotřeba paliva o tři až čtyři procenta.

Další výhodou je lepší výškový dostup. Letoun CASA C-295MW s jedním motorem nastoupá o 460 metrů výše, se dvěma motory až o 1400 metrů výše. Pokud letoun využije zvýšenou nosnost pro nesení více paliva a zároveň zohlední nižší spotřebu, dolet letounu se tak prodlužuje o 10 až 15 procent.

Kokpit nových C-295MW se od původní verze odlišuje jen v detailech. Obrazovka systému vlatní ochrany DAS pod sdruženým zobrazovačem ESIS zatím není instalovaná a její místo zakrývá plastový kryt. (foto: Jana Deckerová, www.army.cz)


První čtveřice se bude postupně modernizovat na úroveň dvou nových

Modernější oproti stávajícímu letounu jsou také komunikační, navigační a avionické systémy. Letoun disponuje modernějším systémem plánování letu, satelitní komunikací a systémem datové komunikace. „Modernizace navigačních a avionických systémů se ovšem dočká také čtveřice současných letounů CASA C-295M. Budou vylepšeny jako nové C-295MW, ale bez úprav křídel. Modernizace jednoho ze čtyř letounů už probíhá ve výrobním závodu v Seville, a jakmile bude dokončena, hned bude následovat další stroj,“ uzavírá plukovník Tomolya.

Spolu s letounem získalo letectvo také doplňkovou výbavu umožňující použít ji k různým typům letů. V interiéru je možné kromě přepravy nákladu umístit také podélné lavice až pro 69 vojáků, sedadla až pro 46 cestujících případně i lehátka pro lehce raněné nebo dvě jednotky intenzivní péče PTU (Patient Transport Unit) pro těžce raněné nebo nemocné pacienty.

Čtveřice původních C-295M projde rozsáhlým upgrade radionavigačních a avionických systémů na standard nově dodaných strojů C-295MW. První CASA již prochází prototypovou zástavbou u výrobce ve španělské Seville a celý proces modernizace by měl být hotov do konce roku 2022. Španělský výrobce deklaroval, že je schopen instalovat koncové winglety i na starší letouny C-295M, ministerstvo obrany však zatím na tuto modernizaci nevyčlenilo finanční prostředky. (foto: 24. zDL, www.army.cz)


Taktické létání i přeprava raněných a nemocných

Z hlediska potřeb ozbrojených sil mají letouny C-295M zásadní přínos. Umožnují mimo jiné takzvané taktické létání, tedy výcvik zaměřený na působení v reálných ozbrojených konfliktech či jiných rizikových podmínkách. Klíčové se stalo zapojení českých letounů C-295M v misi na Sinajském poloostrově. Organizace MFO (Multinational Force and Observers) působí mimo rámec OSN (Organizace spojených národů). Český letoun C-295M spolu s 13 příslušníky letového a pozemního personálu poprvé odlétl z Kbel na Sinajský poloostrov na začátku listopadu 2013.

Poměrně často jsou letouny CASA využívané také pro mise MEDEVAC. V neposlední řadě ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví zabezpečoval letoun CASA také přepravu zdravotnického materiálu do syrského Damašku nebo ve spolupráci s IKEM orgány v rámci transplantačního programu.

Autor textu: kapitánka Zuzana Špačková – tiskový a informační důstojník 24. základny dopravního letectva, fotografie Jana Deckerová, text redakčně upraven, popisky redakce czechairforce.com

Nově dodané letouny C-295MW budou plnit celé spektrum úkolů kbelské dopravky, od výsadků chrudimského 43. výsadkového pluku přes transportní úkoly v rámci AČR až po dopravní lety VIP. K letounům totiž byly dodány i pasažérské sedačky pro VIP sekci, čímž bude možné alespoň nouzově zastat část přepravních úkolů za již vyřazené letouny JAK-40 plus Challenger, který zanedlouho rovněž ukončí provoz. Zároveň bude možné do letounů instalovat dvě jednotky intenzivní péče PTU (Patient Transport Unit) pro těžce raněné nebo nemocné pacienty. (foto: Jana Deckerová, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: 24. zDL, www.army.cz)

(zdroj: článek „Armádní flotila se rozšířila o další letoun CASA C-295MW“, autor kapitánka Zuzana Špačková, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/armadni-flotila-se-rozsirila-o-dalsi-letoun-casa-c-295mw-229155/; článek „Flotila je kompletní. Armáda dostala šestý transportní letoun CASA“, autor Lubomír Světnička, https://www.idnes.cz/zpravy/nato/casa-armada-c295-kbely-letoun-flotila-vojaci.A210728_123034_zpr_nato_inc; https://globe.adsbexchange.com/?icao=4984b6&lat=44.925&lon=5.425&zoom=5.5&showTrace=2021-07-28)