AktualityCvičení

Cvičení Dark Blade 2019 konané pod záštitou Evropské obranné agentury je naplánované.

Sto vojáků, mezi nimiž byli i zástupci zahraničních armád, se minulý týden zúčastnilo závěrečné plánovací konference ke cvičení Dark Blade 2019 na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou. Shromáždění pro všechny znamenalo předěl mezi plánovací a přípravnou fází největšího cvičení Vzdušných sil Armády České republiky s mezinárodní účastí.

Konference se kromě řídícího štábu zúčastnili také zástupci všech sedmi partnerských zemí – Belgie, Maďarska, Polska, Německa, Slovinska, Itálie a Nizozemí. Během tří dnů byl pečlivě diskutován plán letecké i pozemní části cvičení, podmínky logistického zabezpečení a další nezbytné záležitosti k zajištění hladkého průběhu cvičení.

 

„Plánování vojenského cvičení takového rozsahu a s mezinárodní účastí je nesmírně náročné a začíná zhruba s ročním předstihem. Přestože to pro nás není první cvičení, které v Náměšti připravujeme, nesmíme přípravu podcenit, abychom si zachovali vysoký kredit, který vrtulníková základna získala v minulých letech,“ uvedl řídící cvičení a velitel vrtulníkové základny plukovník Miroslav Svoboda.

 

Cvičení se zúčastní 17 zahraničních vrtulníků

K dnešnímu dni je potvrzena účast celkově 17 vrtulníků z Belgie, Maďarska, Polska, Německa, Slovinska a 8 vrtulníků Vzdušných sil AČR. Zástupci Itálie a Nizozemí se zúčastní pouze jako pozorovatelé. Konkrétně se bude jednat o následující vrtulníkovou techniku: z Německa přiletí 3 stroje CH-53GA od Hubschraubergeschwader 64 (HSG64) v Laupheimu, Slovinsko vyšle do Náměšti 1 vrtulník AS532 Cougar a 1 Bell 412 od 151. vrtulníkové letky na základně Cerklje, Belgie pošle 3 stroje Agusta A109 od 17. letky „Griffon“ a 2 vrtulníky NH-90 od 18. letky „Arès-Leonidas“ v Beauvechainu. Velmi zajímavá bude účast Maďarska s 3 bitevními vrtulníky Mi-24P, které jsou poměrně čerstvě po GO v Rusku a 3 transportními Mi-17 od 86. vrtulníkového pluku v Szolnoku, které ještě doplní 1 polský vrtulník W-3AE Sokol, pravděpodobně ze základny Tomaszów Mazowiecki. Z české strany se do cvičení zapojí 4 stroje Mi-24V/Mi-35 od 221. vrtulníkové letky, 4 Mi-171Š od 222. vrtulníkové letky a dále 4 stroje L-159A od 212. taktické letky v Čáslavi, které budou plnit roli nepřátelských stíhačů. Celkový počet zhruba 1200 cvičících bude tvořit 300 vojáků zahraničních armád a okolo 900 českých vojáků. Do cvičení budou zapojeny téměř všechny složky Armády České republiky.

Mezinárodní taktické cvičení Dark Blade 2019 se koná na základě usnesení vlády ČR číslo 817 ze dne 3. prosince 2018 a uskuteční se ve dnech od 9. května do 3. června 2019, samotná letová činnost ve výcvikových prostorech je plánována ve dnech od 20. do 24. května a od 27. do 30. května 2019. Třítýdenní cvičení vrtulníkových jednotek členských států EU má za úkol prohloubit mezinárodní interoperabilitu při přípravě a plánování letů s taktickým námětem. Předpokladem pro úspěšné provádění mnohonárodních vrtulníkových operací je použití společných standardních operačních postupů vytvořených Evropskou obrannou agenturou (European Defence Agency, EDA) v rámci partnerského programu Helicopter Exercise Programme (HEP).

Specifický výcvik

Kromě misí COMAO budou mít jednotlivé národy možnost provádět specifický výcvik dle svých požadavků. Budou prováděny například transportní lety, slaňování, jeřábování, nácviky únikových manévrů vrtulníku proti útočícímu stíhači v podobě letounu L-159A od 212. taktické letky v Čáslavi a lety s brýlemi pro noční vidění NVG (Night Vision Goggles). Samotná činnost bude prováděna ve výcvikových prostorech Boletice, Libavá a Březina a v prostoru vojenského útvaru Bechyně, přičemž přelety do těchto prostorů budou prováděny z 22. základny vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou.

Bližší informace o cvičení včetně techniky a vzdušných prostorů budou průběžně zveřejňovány na webových stránkách www.lznamest.army.cz a na facebooku 22. zVrL.


 

 

(ilustrační fotografie: Aleš Hottmar)

(zdroj: tiskové středisko Dark Blade 2019, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/cviceni-dark-blade-2019-je-naplanovane–potvrdila-to-zaverecna-koordinacni-konference-v-namesti-209124/)

(aktualizace: 25. 3. 2019)