AktualityCvičeníPilotiZahraniční mise

Čáslavští stíhači cvičili noční operace COMAO nad Německem

Ve vzdušném prostoru jižního Německa se minulý týden uskutečnilo mezinárodní cvičení MAG TACDAYS 2021, které je vůbec první letošní výcvikovou aktivitou Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group) s účastí českých pilotů z Čáslavi.

K samotné iniciativě MAG se Vzdušné síly AČR připojily v roce 2018 v rozsahu jednoho roje stíhacích letounů JAS-39 Gripen (čtyři stroje) a dvaceti osobami, které jsou vyčleňovány ve prospěch aliančního systému velení a řízení vzdušných sil JFAC (Joint Force Air Component). Od té doby se čáslavští stíhači  pravidelně účastní výcviku uskupení MAG a zatím poslední cvičení s účastí českých letounů JAS-39 se uskutečnilo v únoru 2020 na německé základně Schleswig-Jagel, kdy v rámci MAG naši piloti poprvé prováděli během komplexních misí COMAO noční lety.

Po téměř dvouleté přestávce, způsobené složitou celosvětovou situací v souvislosti s Covid-19, se ve druhém listopadovém týdnu čáslavští stíhači opět zúčastnili výcviku Mnohonárodního uskupení vzdušných sil. Hlavním cílem letošního MAG TACDAYS 2021  byl opět výcvik posádek v přípravě a provádění náročných kombinovaných operací COMAO (Combined Air Operations) v noci s cílem procvičit součinnost létajícího personálu s aliančními jednotkami. Operace typu COMAO jsou komplexní mise, ve kterých společně působí velké množství různých typů letounů a každý z nich plní určitou roli. Některé letouny jsou předurčeny k působení proti vzdušným cílům, další proti pozemním cílům, a tyto stroje jsou podporovány tankery doplňující palivo či transportními letouny.

Do MAG TACDAYS 2021 se nakonec zapojilo zhruba 50 letounů z různých partnerských zemí, přičemž alianční letecké jednotky tak měly skvělou příležitost procvičit vzájemnou spolupráci. Z čáslavské základny startovaly čtyři letouny JAS-39C Gripen od 211. taktické letky, USA vyslaly letouny F-16C, Francie Mirage 2000. Německé letectvo nasadilo stroje Eurofighter Typhoon a bombardéry Tornado IDS, tankery A310MRTT určené pro doplňování paliva ve vzduchu a taktický dopravní letoun Airbus A400M Atlas.

 

LINK 16 poskytl pilotům mimořádný přehled

Cvičení MAG TAGDAYS trvá zpravidla týden. První a třetí den je věnován přípravám a plánování misí, které tentokrát z důvodu působení z domácích základen proběhlo formou videokonference. V rámci samotných letových operací letos čeští piloti využívali systém alianční utajované datové komunikace LINK 16. Ten umožňuje například sdílení pozic všech zúčastněných subjektů. „Vidíme se navzájem mezi s sebou tak, jak je to reálně. Máme přehled, kde se nacházíme my, ostatní letouny, ale i protivníci,“ vysvětluje jeden z pilotů.

Každý z letounů plnil, jak už bylo uvedeno, určitou roli a čáslavští stíhači měli za úkol v přiděleném vzdušném prostoru najít a identifikovat protivníka. Do cvičení MAG TACDAYS se zapojili také mladí, méně zkušení piloti z 211. taktické letky. Pro ty šlo o první větší zkušenost, kdy se setkali s tak rozsáhlým scénářem. Během cvičení nalétali naši piloti cca 20 letových hodin.

„Každá naše účast na cvičení tohoto typu, s tak velkým rozsahem, je dobrou příležitostí zvýšit schopnost spolupráce s ostatními koaličními partnery a zdokonalit plánovací procesy. Samotné provedení cvičení a jeho vyhodnocení bylo na velmi vysoké úrovni,“ zhodnotil naši účast řídící cvičení z čáslavské základny.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně doplněno a upraveno. Popiska redakce czechairforce.com

Čáslavští stíhači se do cvičení MAG TACDAYS 2021 zapojili v rámci dvou nočních komplexních operací typu COMAO, během kterých působili ze své domácí základny. Při více než dvouhodinových misích do vzdušného prostoru jižního Německa piloti Gripenů používali mezinárodní volací znak CEF351 a plnili v přiděleném vzdušném prostoru úkoly vyhledání a eliminace  protivníka. Noční mise se zapojením velkého počtu různých strojů patří obecně mezi nejnáročnější typ operací a čáslavským stíhačům při působení nad Německem velmi pomáhal alianční systém utajeného datového spojení LINK 16, díky kterému disponovali slušným situačním povědomím. (3x ilustrační foto: praporčík Martin Král, 21. zTL Čáslav, www.afbcaslav.army.cz)


 

 

 

(úvodní ilustrační foto: Katsuhiko TOKUNAGA, převzato z oficiální „image bank“ společnosti SAAB AB, https://saab.com/)

(zdroj: článek „Čáslavští stíhači v Německu cvičili noční operace“, autor kpt. Hana Havrdová, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/caslavsti-stihaci-v-nemecku-cvicili-nocni-operace–231859/; článek „Stíhači cvičili noční operace COMAO“, autor kpt. Hana Havrdová, https://www.afbcaslav.army.cz/aktuality/stihaci-cvicili-nocni-operace-comao; https://twitter.com/EDDC_Radar/status/1458145995137687554; https://twitter.com/EDDC_Radar/status/1458876931169001473; https://globe.adsbexchange.com/?icao=49842b&lat=48.945&lon=11.196&zoom=7.0&showTrace=2021-11-09; https://globe.adsbexchange.com/?icao=498429&lat=49.766&lon=15.477&zoom=7.0&showTrace=2021-11-11)