AktualityModernizaceTechnika

Prototyp L-159T2X po čtyřech letech opět vzlétl s novým křídlem

Aero se souběžně s podporou a údržbou stávajících strojů L-159 věnuje modernizaci jeho schopností, jejíž hlavním cílem je poskytnout letoun, který splní náročné podmínky bojového výcviku pilotů pro letouny 5. generace. Minulý týden po čtyřech letech intenzivní práce vzlétl z letiště ve Vodochodech prototyp (demonstrátor) s označením L-159T2X. Jde o letoun, na kterém inženýři zkouší nové avionické systémy a klíčové konstrukční prvky.

Letoun L-159 z produkce Aera Vodochody aktuálně využívají armády České republiky a Iráku. Nově začala české letouny využívat pro účely výcviku i společnost Draken Europe. Aero pokračuje s modernizací klíčových prvků letounu, který je díky jeho vytrvalosti, odolnosti a bojovým schopnostem mezi jeho uživateli označován jako Honey Badger (Medojed). Celkem se v Aeru zatím vyrobilo 86 kusů L-159 v různých konfiguracích (včetně přestaveb).

Po čtyřech letech vývoje opět zaburácel nad areálem firmy prototyp s označením L-159T2X a trupovým číslem 6073. Na tomto stroji výrobce zkouší modernizované prvky. „Vyvinuli jsme nové křídlo a integrální nádrž, která zejména dvoumístným konfiguracím zvyšuje dolet. Umožní nám také zvýšit počet využitelných závěsníků na křídle letadla. Dále plánujeme integrovat zcela přepracovanou avioniku a technologie přesných zbraní proti pozemním cílům. Modernizací chceme zákazníkům zajistit dlouhodobé a efektivní využití letadla,“ říká Miloš Trnobranský, hlavní konstruktér L-39, L-59 a L-159 v Aeru.

Mezi velké výhody L-159 ve srovnání s jeho konkurencí, jsou nízké provozní náklady a jednoduchost údržby v běžném provozu. Letoun je tak vynikající platforma pro pokročilý a bojový výcvik pilotů pro stíhací letouny čtvrté a nastupující páté generace. Jako nezanedbatelnou se dnes ukazuje i schopnost účinného a ekonomicky efektivního působení proti dronům díky výkonnému palubnímu radaru. I proto si ho vybrala společnost Draken Europe, která s Aerem podepsala letos ve Farnborough smlouvu o spolupráci. Ta bude letouny využívat jako agresora při tréninku pilotů bojových letounů RAF, včetně nejmodernějších letounů F-35.

Tisková zpráva AERO Vodochody AEROSPACE, www.aero.cz

Po čtyřech letech nad vodochodským letištěm opět zaburácel motor létajícího demonstrátoru L-159T2X, na kterém výrobce prováděl nejen plánovanou revizi pro obnovení meziopravního technického resursu, ale především na něm instaloval nové technologie včetně „mokrého“ křídla, určené k dalšímu rozvoji a modernizacím Alky. Jinak současný demonstrátor trupového čísla 6073 je vlastně původní prototyp L-159B, se kterým se výrobce snažil na počátku tisíciletí prorazit na světových trzích. Následně byl pronajímán maďarskému letectvu pro výcvik pilotů, přecházejících z Migů-29 na Gripeny, a později například sloužil k ověření kompatibility s NVG při úpravách spárek L-159T1 či modernizaci jejich kokpitů. (foto: AERO Vodochody AEROSPACE, www.aero.cz)


 

 

(úvodní foto: AERO Vodochody AEROSPACE, www.aero.cz)

(zdroj: článek „Vývoj a modernizace letounu L-159 v Aeru pokračuje. Prototyp L-159 T2X má za sebou zálet“, https://www.aero.cz/cz/o-nas/media/tiskove-zpravy/modernizace-l-159/)

(aktualizace: 25. 10. 2022)