AktualityCvičeníPilotiZahraniční mise

Noční COMAO nad Německem v rámci cvičení MAGDAY 11-24

Nad Německem se minulý týden uskutečnilo každoroční mezinárodní cvičení MAGDAY, jehož  hlavním cílem je společná příprava a součinnostní výcvik sil a prostředků, vyčleněných do Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group). Jedné z komplexních misí COMAO nad bývalou NDR se pak již tradičně účastnili čeští stíhači s Gripeny, kteří tentokrát startovali k podvečernímu výcviku ze své domácí základny v Čáslavi.

Myšlenka na vytvoření mnohonárodního uskupení vzdušných sil vznikla na základě aliančního konceptu tzv. „páteřních států“ (Framework Nations Concept), přijatého na summitu NATO ve Walesu v roce 2014, kde se Německo mimo jiné zavázalo převzít odpovědnost za zformování Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG (Multinational Air Group) a podpořit vznik takzvaných „větších formací“ v rámci aliančních vzdušných sil. Hlavním cílem této aktivity je poskytnout Alianci operačně použitelné síly, které jsou schopny společného nasazení a plnění širokého spektra vzdušných operací.

K německé iniciativě na vytvoření mnohonárodního uskupení se Vzdušné síly AČR připojily už v červnu 2018, kdy se tehdejší ministryně obrany Karla Šlechtová zúčastnila jednání ministrů obrany členských zemí NATO v Bruselu. Zde následně podepsala dokument, kterým deklarovala záměr vyčlenit jeden roj, tedy čtyři stroje JAS-39 Gripen a 20 vojáků ve prospěch aliančního systému velení a řízení vzdušných sil JFAC (Joint Force Air Component). Čeští stíhači tak získali možnost cvičit společně s německými kolegy a připravovat se na případné společné nasazení, které by samozřejmě musela schválit česká politická reprezentace.

Večerní letová mise COMAO ve čtvrtek 14. listopadu, které se účastnili i čeští stíhači. Krásně jsou vidět nejen oponenti Red Air z řad civilních kontraktorů TopAces, QinetiQ a GFD v severovýchodní části vyhrazeného prostoru (volačky SKYHAWK, COOL a GFD), ale i taktické letouny Tornado (PANTHER) a EF2000 (ANGRY, BARON) německé Luftwaffe, vrtulník NH90 (COBRA 33), tankery A330MRTT (MMF11) plus A400M (PRIMER 02), alianční letoun včasné výstrahy E-3A Sentry (NATO 01) kroužící na urbitě okolo Berlína, transportni A400M (ARCTOS 76) či přilétající formace českých Gripenů (CEF 332), která tentokrát vzlétala z domovské základny v Čáslavi. V pracovních prostorech mají vojenské stroje pochopitelně vypnutý civilní odpovídač. (zdroj: www.adsbexchange.com)

 

Cvičení MAGDAY se konají od roku 2019 vždy čtyřikrát ročně a Česká republika se pravidelně účastní jednoho z těchto termínů. Zatímco v minulých letech české Gripeny působily během cvičení MAGDAY z německých letišť, v poslední době se do jednotlivých misí zapojují z domácí základny. Výcvikový týden se skládá ze dvou plánovacích a dvou letových dnů, přičemž scénáře cvičení jsou velmi komplexní a zapojuje se do nich velký počet různorodé techniky. Hlavním cílem cvičení je výcvik posádek v přípravě a provádění kombinovaných operací COMAO (Composite Air Operations) v noci, kdy každý druh letectva plní svou specifickou roli.

 

MAGDAY 11-24 nad bývalou NDR

Zatím poslední cvičení Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG se uskutečnilo ve dnech 12. a 14. listopadu, přičemž jeho středobodem se opět stal vzdušný prostor nad spolkovou zemí Meklenbursko-Přední Pomořansko v bývalé NDR. Důvodem k uspořádání cvičení právě na severovýchodě Německa je především nižší hustota obyvatelstva v tomto regionu a tedy menší hlukové zatížení, navíc vyhrazené prostory až do letové hladiny FL660 zde tolik neovlivňují civilní provoz.

Alianční letoun E-3A Sentry vzlétá v podvečer ze své domovské základny v Geilenkirchenu a míří na orbitu okolo Berlína, aby odtud jeho operátoři řídili vzdušnou operaci COMAO v rámci podzimního cvičení MAGDAY 11-24. (foto: @NATOAWACS)

 

Do cvičení MAGDAY 11-24 se zapojilo zhruba 20 ks techniky německé Luftwaffe, která nasadila stíhačky Eurofighter Typhoon, útočné stroje Tornado, tankery A330MRTT plus A400M a vrtulníky NH-90. Každé cvičení Mnohonárodního uskupení vzdušných sil MAG má jiný scénář, vždy se však jedná o plnění komplexních misí typu COMAO s klasickými úkoly, jako je noční tankování, potlačení nepřátelské PVO, vybojování vzdušné nadvlády, úder na důležitý cíl, to vše za koordinace letounu včasné výstrahy E-3A Sentry, který tentokrát létal na orbitě okolo Berlína.

V obecné rovině se dá k podobným vzdušným operacím říci, že jsou při nich různé jednotky s různými rolemi a schopnostmi sjednoceny pod jediné velení k dosažení společného cíle, kdy stíhací letouny poskytují vzdušné krytí, útočné stroje zasahují strategické cíle a vrtulníky provádějí zasazení a extrakce nad nepřátelským územím.

Gripeny nachystané na východní stojánce čáslavské základny těsně před „start-upem“ k večerní misi COMAO nad Německem. Vzhledem k cca dvouhodinovému letovému úkolu jsou letouny v klasické dvoubakové konfiguraci. (foto: 211. taktická letka)

 

Ze zahraničních účastníků se do čtvrteční letové mise zapojila i formace českých Gripenů od 211. taktické letky, které startovaly ze své domovské základny v Čáslavi. Přestože armáda o účasti na cvičení informovala pouze rámcově na svém Instagramu a bez nějakých větších podrobností, je pravděpodobné, že čeští stíhači plnili tak jako v minulosti především úkoly vybojování vzdušné nadvlády v operačním prostoru, což je primární úkol 211. taktické letky a na nějž se čeští piloti Gripenů specializují.

Důležitou součástí cvičení jsou rovněž oponenti neboli síly „červených“, jejichž úkolem je co nejvíce znepříjemnit plnění úkolů „modrým“. Během cvičení MAGDAY jsou síly Red Air tvořeny výhradně civilními kontraktory a jde vesměs o letouny A-4N Skyhawk společnosti TopAces z Wittmundu, které však kvůli rekonstrukci své domovské základny již dva roky létají z Nordholzu, dále o turbovrtulové PC-9B společnosti QinetiQ z Kielu či rušící Learjety 36A od kontraktora GFD (Gesellschaft für Flugzieldarstellung) se sídlem na letišti Hohn, které však tentokrát startovaly ze Schleswigu.

Cvičení formátu MAGDAY budou pokračovat i v příštím roce, tak aby celé Mnohonárodní uskupení vzdušných sil MAG dosáhlo plných operačních schopností podle plánu v roce 2026.

Noční komplexní mise typu COMAO se zapojením velkého počtu různorodé techniky patří vůbec k nejsložitějším vzdušným operacím a čáslavští stíhači se jich díky patřičnému výcviku mohou pravidelně účastnit. Během nočních misí jsou využívány prostředky NVG, které zlepšují v rámci některých scénářů situační povědomí. Cvičení MAGDAY 11-24 bylo zřejmě poslední mezinárodní výcvikovou aktivitou českých Gripenů v letošním roce a „čáslaváci“ už se pomalu připravují na další náročnou misi Air Policing nad Islandem, kterou nedávno posvětil parlament a kam se čeští stíhači vrací po dlouhých 9 letech.  (foto: mjr. Ivo Kardoš,  21. zTL Čáslav)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Katsuhiko TOKUNAGA, převzato z oficiální „image bank“ společnosti SAAB AB)

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)