AktualityCvičeníKonfliktyZahraniční mise

Kbelská dopravka zajistila přepravu českých výsadkářů k posílení operace EUFOR „Althea“

Ve dnech 11. a 12. března 2025 došlo k přesunu více než 150 vojáků záložní roty IRF do Bosny a Hercegoviny, tvořené příslušníky 43. výsadkového pluku z Chrudimi. Jednotka IRF (Intermediate Reserve Force) byla aktivována na základě žádosti operačního velitele mise EUFOR Althea v návaznosti na zhoršení bezpečnostní situace v místě nasazení. Zatímco hlavní část jednotky se přesouvala do Bosny a Hercegoviny pozemní cestou, první část příslušníků české záložní roty dopravila na letiště v Sarajevu kbelská dopravka transportním letounem CASA C-295M.

Vojenská mise EUFOR Althea v Bosně a Hercegovině má dohlížet na implementaci a dodržování daytonské mírové dohody z roku 1995, jež ukončila téměř čtyři roky trvající občanskou válku v bývalé Jugoslávii. Operace EUFOR Althea navazuje na předchozí alianční mise SFOR plus IFOR a jejím primárním cílem je v současné době podporovat udržování bezpečného a stabilního prostředí v zemi a poskytovat pomoc ozbrojeným silám Bosny a Hercegoviny s budováním schopností a výcvikem jednotek. Evropská unie převzala odpovědnost za mírovou mnohonárodní operaci na území Bosny a Hercegoviny od sil NATO dne 2. prosince 2004, přičemž AČR se znovu zapojila do této mnohonárodní mírové operace Evropské unie od června 2010 vysláním důstojníků na velitelství EUFOR v Sarajevu.

K aktivaci záložní roty IRF a jejímu přesunu do Bosny a Hercegoviny došlo vlivem napětí uvnitř balkánské konfederace, jež vzrostlo po únorovém nepravomocném odsouzení vůdce bosenských Srbů Milorada Dodika. Bosenská prokuratura zároveň nařídila zadržení Dodika a jeho spolupracovníků, aby je úřady mohly vyslechnout. Vůdce bosenských Srbů Milorad Dodik označil vydání zatykače na svou osobu jako politicky motivované a řekl, že chce požádat Rusko, aby v Radě bezpečnosti OSN vetovalo prodloužení mandátu unijní vojenské mise EUFOR Althea v Bosně.

Chrudimský 43. výsadkový pluk se v první polovině března účastnil cvičení Crimson Leap 25 na Doupově, kde si jeho příslušníci vyzkoušeli jak hromadný seskok z transportního letounu CASA C-295M, tak i možnost zásobení pomocí shozu nákladu metodou CDS (Container Delivery System). Tento způsob vysazení materiálu využívá nákladových kontejnerů (obalů) a  překližkových palet, obvykle též doplněných o tlumicí vložky z vlnité lepenky. Takto připravené „balíky“ slouží k transportu zbraní, munice či vybavení příliš těžkého na běžné vysazování společně s výsadkáři. Systém CDS je určen pro náklady do hmotnosti 1000 kg a z letounu CASA C-295 je takto možné vysadit až pět palet na nákladních padácích. Veškeré výsadky a shozy materiálu během cvičení Crimson Leap 25 probíhaly na doskokovou plochu Jeseň, která umožňuje provádění taktických výsadků, ovšem vzhledem k relativně malým rozměrům plochy se zde doporučuje realizovat hromadné seskoky z letounů kategorie C-130/C-295 s výsadkem do 15 osob v jednom průletu. (foto: 43. výsadkový pluk)

 

Jednotka 43. výsadkového pluku IRF, která momentálně drží pohotovost pro případ potřeby jako záložní rota pro síly Evropské unie, je vybavena převážně vozidly Land Rover Defender 130 Kajman, jež doplňuje další kolová technika logistického a zdravotnického zabezpečení. K nasazení do Bosny a Hercegoviny došlo přímo ze cvičení Crimson Leap 25 (CRLE25), jehož hlavním cílem bylo procvičit právě úkolová uskupení IRF a ARF, což jsou elitní síly připravené k rychlé reakci na krizové situace. Důraz byl kladen především na jejich schopnost plánovat a realizovat bojové operace v dynamicky se měnícím prostředí. Nezastupitelnou roli během cvičení sehrál také štáb, který nepřetržitě plnil úkoly na hlavním místě velení a jeho práce zahrnovala jak samotné plánování operací, tak přípravu jednotek a koordinaci všech složek v rámci simulovaných bojových scénářů.

Cvičení Crimson Leap 25 přineslo důkladné prověření bojové připravenosti 43. výsadkového pluku a do výcviku ve VVP Hradiště se nezapojily jen vybrané jednotky, ale celý pluk včetně jeho aktivních záloh. Příslušníci chrudimského pluku si zde například vyzkoušeli hromadný výsadek z letounu CASA C-295M nad doskokovou plochou Jeseň, nad kterou příslušníci kbelské dopravky uskutečnili ze stejného typu rovněž shoz nákladu pomocí metody CDS (Container Delivery System), jímž zásobovali výsadkáře na zemi. A právě transportní CASA C-295M ev. č. 0453 následně zabezpečila přesun první části jednotky IRF, když ve středu 21. března přepravila chrudimské výsadkáře z kbelské základny na mezinárodní letiště v Sarajevu.

Úkolem jednotky IRF bude zajistit bezpečné prostředí v Bosně společně s dalšími příslušníky mise EUFOR Althea. Spolu s českou jednotkou byla aktivována také rumunská rota a italská vrtulníková jednotka v celkovém počtu 300 vojáků. Zatím se počítá s nasazením české jednotky po dobu jednoho měsíce a čeští vojáci budou dislokováni v kempu Butmir nedaleko letiště v Sarajevu. Příslušníci 43. výsadkového pluku se přepravili do Bosny a Hercegoviny v řádu desítek hodin od aktivace a jejich nasazení ukazuje, že naše spojenecké hotovostní systémy fungují na jedničku.

První české vojáky ze záložních sil IRF dopravil na bosenské letiště v Sarajevu transportní letoun CASA C-295M ev. č. 0453. Přímo na letišti pak chrudimské výsadkáře přivítal zástupce velitele EUFOR brigádní generál Lorenzo Dal Maso. Záložní síly v nadcházejících dnech posílí jednotky EUFOR a budou umístěny v místním kempu Butmir nedaleko sarajevského letiště. (foto: EUFOR)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Radim Koblížka)

(zdroj: https://acr.mo.gov.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/do-bosny-a-hercegoviny-se-presunula-zalozni-rota-k-posileni-operaci-eufor-althea-256796/; archív redakce czechairforce.com)