AktualityTechnika

České Gripeny dosáhly dalšího milníku v podobě náletu 30.000 hodin

Symbolicky na Den válečných veteránů, jenž se slavil 11. listopadu 2020, české letouny JAS-39 Gripen z výzbroje 211. taktické letky čáslavské základny překonaly magickou hranici 30 000 letových hodin. Historie švédských supersoniků v českém letectvu se začala psát 18. dubna 2005, když na letišti v Čáslavi přistálo prvních šest jednomístných nadzvukových bojových letounů JAS-39C Gripen s výsostnými znaky České republiky. Ihned poté se na čáslavské základně rozběhl intenzivní letecký výcvik. V pátek 1. července 2005 v 06.00 hodin ráno byly letouny JAS-39C Gripen nasazeny do hotovostního systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINADS, později NATINAMDS) a nahradily tak ve službě letouny MiG-21MFN. Do konce srpna roku 2005 byly postupně dodány všechny stroje – 12 jednomístných a dva dvoumístné.

Primárním úkolem 211. taktické letky, která je letouny vyzbrojena, je ochrana vzdušného prostoru České republiky a vzdušného prostoru zemí Severoatlantické aliance. Vedle toho letka zajišťuje také přeškolování dalších pilotů na letouny Gripen a věnuje se i dalším činnostem, jako je například elektronický boj, ničení vzdušných cílů, vzdušné souboje za hranicí viditelnosti, útoky na pozemní cíle, doplňování paliva za letu (Air-to-Air Refuelling) a společný výcvik s ostatními jednotkami NATO.

 

Létající i pozemní technický personál slouží společně

Organizační struktura letky je založena na současném trendu, kdy létající i pozemní technický personál slouží společně v rámci jedné jednotky. Počet příslušníků letky tak dosahuje kolem 170, z nichž 140 připadá na pozemní technický personál, deset na příslušníky štábu a zhruba dvacet na stíhací piloty. Ti jsou zařazeni do celkem tří pilotních rojů. Většina pilotů má celkově nalétáno více než 1000 hodin a někteří dokonce přes 2000 hodin. Na Gripenech piloti nalétají v průměru kolem 120 hodin za rok.

Za 15 let provozu Gripenů bylo ve Švédsku přeškoleno více než 40 pilotů a přes 110 techniků. Z tohoto počtu je zhruba 20 pilotů a 70 techniků operačně nasaditelných. K zatím poslednímu přeškolení čtyř nových pilotů a pěti techniků na letoun JAS-39 Gripen došlo v první polovině tohoto roku ve Švédsku. Přestože se může zdát, že práce leteckého technika je výsadou mužů, v řadách technického personálu 211. letky najdeme také ženy, které tuto práci zvládají stejně dobře, jako jejich mužští kolegové.

 

Výborná známka pro personál

S letouny Gripen je od samého začátku jejich provozu v České republice spjatý podplukovník Michal Daněk*. „Byl to významný kvalitativní a technologický krok pro letectvo, který nás posunul na úroveň aliančních partnerů. Dosažení 30 tisíc hodin se 14 letouny za 15 let je významný mezník, jenž nemá konkurenci mezi ostatními uživateli letounů Gripen. Již toto samo o sobě je výborná známka spolehlivosti a zároveň svědčí o vysoké erudovanosti personálu, bez které bychom tohoto výsledku jistě nedosáhli,“ říká velitel 211. taktické letky a jeden z nejzkušenějších pilotů podplukovník Michal Daněk.

Za patnáct let soužití s touto sofistifikovanou vojenskou leteckou technologií udělal letecký pozemní personál 211. taktické letky obrovský a s ničím nesrovnatelný pokrok. Letouny JAS-39 C/D v letech 2004-2005 přinesly do prostředí letectva AČR zcela nové standardy a způsoby myšlení v přístupu k problematice údržby a provozu vojenské letecké techniky.

 

Vzájemná inspirace funguje

Český letecký pozemní personál vstupoval do projektu Gripen se svojí lety prověřenou kvalitou a s velmi vysokými standardy a obecnými znalostmi. V mnohém naopak za těch spoustu let velice úzké spolupráce inspiroval švédské kolegy a i ostatní uživatele systému Gripen v Evropě i mimo ní.

Velikým přínosem této mnohonárodní spolupráce byla mimo jiné implementace teorie „Human Factor“ do prostředí provozu letecké techniky, a s tím související obecné zvýšení bezpečnosti při práci na letecké technice a zvýšení bezpečnosti letů jako takové. „Po deseti letech provozu jsme se v roce 2015 fakticky osamostatnili od švédského podpůrného systému a čáslavská letka Gripenů se stala zcela autonomním subjektem tzv. gripen family a to co do plánování, údržby i samotného provozu „našich“ Gripenů,“ objasňuje major Ďucha, zástupce velitele 211. taktické letky pro ILS.

 

Air Policing i pravidelná cvičení

České Gripeny absolvovaly šest zahraničních operací Air Policing. Střežily vzdušný prostor Lotyšska, Litvy a Estonska v letech 2009, 2012 a 2019. V letech 2014, 2015 a 2016 pak čeští stíhači střežili vzdušný prostor Islandu. Piloti Gripenů se s letouny účastní mnoha mezinárodních cvičení. K těm nejvýznamnějším patří NATO Tiger Meet, Lion Effort, Sky Avenger a další.

Flotila českých Gripenů nalétá v průměru 2000 letových hodin ročně a toto tempo se daří trvale udržovat. Pro tak malou jednotku, čítající pouze 14 letounů, jde o velice kvalitní a s okolním světem srovnatelný parametr. Za 15 let služby letounů u Vzdušných sil Armády České republiky Gripeny prošly postupnou modernizací, která probíhá ve Švédsku. Týkala se především upgrade softwaru, instalace terminálů utajeného datového spojení Link16 či systému utajené komunikace. Dále byl letoun vybaven průzkumným a zaměřovacím kontejnerem (Laser Designator Pod), kabina byla upravena k používání brýlí nočního vidění. To vše vedlo k nárůstu operačních schopností letounů JAS-39C/D Gripen, které už 15 let spolehlivě slouží v českém letectvu.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně doplněno a upraveno.

Poznámka* – Velitel letky pplk. Michal „Macro“ Daněk patří mezi nejzkušenější české piloty strojů JAS-39, na které se přeškolil ve třetí skupině pilotů v srpnu 2005 a do současné doby v kokpitu Gripenu nalétal 1900 hodin. V příštím roce by tak mohl teoreticky dosáhnout jako první český pilot magické hranice 2000 hodin na Gripenu.

České Gripeny mají za 15 let služby nalétáno v průměru zhruba 2140 hodin na jedno letadlo. Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že jde u bojových letounů o nízkou hodnotu, je potřeba si uvědomit, že většina výcvikových letů obnášela nácvik vzdušného boje, na který se 211. letka specializuje. Při něm dochází k enormnímu namáhání konstrukce a lze tak předpokládat, že na základě dat ze snímačů zátěžového spektra FRAME bude skutečné opotřebení českých strojů odpovídat vyššímu náletu hodin. (foto: Milan Nykodym, 21. zTL Čáslav, www.army.cz)


 

 

(úvodní ilustrační foto: prap. Martin Král, 21. zTL Čáslav)

(zdroj: článek „Za 15 let provozu nalétaly letouny JAS-39 Gripen 30 000 hodin“, autor kapitánka Hana Havrdová, https://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/za-15-let-provozu-letounu-jas-39-gripen-naletaly-letouny-30-000-hodin-224615/)

(aktualizace: 14. 11. 2020)