CZECH AIR FORCE

stránky o Vzdušných silách AČR a historii českého a československého vojenského letectva

AktualityModernizaceTechnika

Centrum leteckého výcviku převzalo poslední Albík po revizi R3

Po více než třech letech se na jaře letošního roku konečně vrátil na pardubické letiště proudový cvičný letoun L-39C ev. č. 0441, který jako poslední z celé flotily Albatrosů Centra leteckého výcviku procházel v podniku LOM PRAHA rozsáhlou revizí R3.

Albík ev. č. 0441 byl do opraven státního podniku LOM PRAHA nasunut k provedení R3 již v listopadu 2017, přičemž tento vyšší stupeň údržby se uskutečňuje vždy po šesti letech provozu, nebo náletu 900 hodin. Během samotné revize došlo k obnovení meziopravního technického resursu, letoun dále získal nový nátěr, tvořený třemi odstíny šedé barvy v matném provedení, a zároveň u něj byly aplikovány již klasické praporové výsostné znaky.

Revizí R3, která by měla být v podstatě posledním vyšším stupněm údržby v celém technickém životě modifikovaných strojů L-39C pardubického CLV, tak prošly už všechny letouny z celé flotily sedmi Albíků státního podniku LOM PRAHA, provozovaných Centrem leteckého výcviku.

Zmiňované práce se začaly realizovat zhruba od začátku roku 2014 a v průběhu let 2015-2016 byla dokončena první trojice letounů ev. č. 0103, 0444 a 0448. Tyto Albíky lze jednoduše poznat podle tmavší pololesklé kamufláže a především kulatých „low-vis“ výsostných znaků. U dalších tří letounů ev. č. 0113, 0115 a 0445 byla R3 dokončena v letech 2017-2018, ovšem tato trojice disponuje již zmiňovaným, nepatrně světlejším matným nátěrem s novými praporovými výsostnými znaky.

Původní předpoklad byl, že místo pomalu končících Albíků získá LOM PRAHA čtveřici úplně nových cvičných letounů L-39NG z produkce Aera Vodochody, které by díky moderní avionice posunuly výcvik v pardubickém CLV nepochybně na mnohem vyšší level. Jenže plánovanou akvizici v lednu 2019 neschválila vláda a pořízení těchto moderních cvičných strojů je tak dnes stále bohužel v nedohlednu.

Každopádně LOM PRAHA chce zajistit výcvik na proudových cvičných letounech i v budoucnu a proto v  současné době intenzivně jedná se společností OMNIPOL a.s. a výrobcem AERO Vodochody AEROSPACE a.s. o budoucí možné spolupráci. V případě uzavření smluvního vztahu bude podepsána Smlouva o strategické spolupráci mezi zainteresovanými institucemi, která se bude týkat jak nových cvičných letounů L-39NG, tak prodloužení životnosti L-39C Albatros a oprav dvouproudových motorů AI-25TL.

Albík ev. č. 0441 vzlétá jako „BEATLE 41“ ke společnému vystoupení s historickým letounem C-11 „PS-28“ během letošní „onlajnové“ Aviatické pouti 2021. Jen pro zajímavost, letoun C-11 z muzejní expozice VHÚ Praha pilotuje instruktor CLV Tomáš Bruštík, jinak dlouholetý pilot AČR na typu L-159. (2x foto: Aleš Hottmar)

 

Zkušený instruktor pardubického CLV Robert Stejskal intenzivně brzdí s Albíkem 0441 na pardubické dráze 27. Pokud pilot posadí L-39C hned za práh dráhy, okamžitě zasune vztlakové klapky a řádně „šlape na brzdy“, může klidně vyjíždět druhou spojkou BRAVO k východní stojánce. Jinak Robert Stejskal je rovněž bývalý příslušník AČR, který v letech 2008-2014 krotil „třicetdevítku“, ovšem nadzvukovou ze Švédska. (foto: Aleš Hottmar)


 

 

(úvodní foto: Marek Eliáš, www.planes.cz

(zdroj: archív redakce czechairforce.com)