Aktuality

Transportní letoun CASA C-295M přepravil humanitární pomoc do záplavami postiženého Íránu

Dnes ve čtyři hodiny ráno odstartoval armádní letoun CASA C-295M ev. č. 0454 od 242. transportní a speciální letky z domácího kbelského letiště do Iránu. Na palubě měl 16 palet s téměř čtyřmi tunami humanitární pomoci pro lidi, které postihly povodně. Ty Írán zasáhly na konci března, kdy voda zaplavila 28 z 31 íránských provincií. Minulé pondělí požádal Írán prostřednictvím Evropského koordinačního centra pro mimořádné události (ERCC) o humanitární pomoc státy Evropské unie. Požadavek se týkal hlavně materiálu pro postižené obyvatelstvo (stany, spací pytle, kuchyňské sety) a techniku pro likvidaci následků povodní (elektrocentrály, čerpadla, čluny, nakladače apod.).

Armádní transportní letoun přepravil do postižených oblastí 3800 kilogramů nákladu, což je 16 palet s materiálem, o který požádalo hlavní město Teherán. Česká republika do Íránu poslala celkem 16 ks elektrocentrál, 16 ks kalových čerpadel, 480 přikrývek, 96 spacích pytlů s vložkou a 16 stanů. Vše pochází z Národní základny humanitární pomoci, která se nachází v areálu Skladovacího a opravárenského zařízení Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu. Společně s humanitární pomocí na místo odletěli také dva styční důstojníci Hasičského záchranného sboru ČR, kteří zajistí doprovod a předání humanitární pomoci. Oba mají s organizací humanitární pomoci v zahraničí četné zkušenosti.

Povodně, které postihly Írán, jsou podle odborníků nejhorší za posledních 70 let. V provizorním ubytování je 220 tisíc Íránců. Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce odhadla, že humanitární pomoc nyní v Íránu potřebují dva miliony lidí.

Nakládání do letounu Casa C-295M ev. č. 0454 začalo už před půlnocí. Palety musí být při přepravě v trupu transportního stroje dobře ukurtované a rovnoměrně srovnané. (foto: kpt. Zuzana Špačková, 24. zDL Praha-Kbely)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Radim Špalek)

(zdroj: článek „Armádní letoun přepravil 16 palet s humanitární pomocí do záplavami postiženého Íránu“, autor kpt. Zuzana Špačková, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/armadni-letoun-prepravil-16-palet-s-humanitarni-pomoci-do-zaplavami-postizeneho-iranu-210245/)